انواع دوش و چشم شوی ایمنی

فهرست عنواین

دوش و چشم شوی ایمنی

 در آزمایشگاه ها به ویژه آزمایشگاه هایی که کاربران آن با مواد شیمیایی سر و کار دارند مواجهه با مواد شیمیایی خطرناک، به ویژه مواد خورنده، دارای اهمیت بوده و تاخیر در عدم دسترسی به منابع آب ممکن است باعث به وجود آمدن آسیب جدی  و جبران ناپذیری شود .جنس دوش و چشم شوی صنعتی به دو شکل دوش و چشم شوی گالوانیزه یا استیل است و  پایه نگهدارنده مجموعه، از نوع فولادی با رنگ الکترواستاتیک کوره ای می باشد.

 این دوش به وسیله اهرم متصل به زنجیر دستی و هم به وسیله پدال پایی به طور اتوماتیک عمل نموده و شروع به جاری شدن آب در مواقع اضطراری می کند. چشم آسیب دیده را باید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زیر دوش به صورت باز نگه داشته شود تا تمام مواد شیمیایی مضر خارج شود و یا  با انجام عمل رقت سازی خطرات و آسیب ها را کاهش می دهد. برای استفاده صحیح از دوش و چشم شوی اضطراری پیشنهاد می کنیم دستورالعمل چشم شوی ایمنی را بخوانید.

دوش و چشم شوی آزمایشگاهی

 

                                      

در چه قسمتی از آزمایشگاه دوش و چشم شوی اضطراری نصب شود

 
  • تا حد ممکن در نزدیکی محل خطر نصب گردد.
  • در محل مناسبی نصب گردند که به راحتی قابل مشاهده باشند.
  • مانعی بین محل و موقعیت کاری و محل نصب این تجهیزات وجود نداشته باشد.                              
  • تا حد امکان در نزدیکی راه های خروجی اضطراری نصب شوند تا در هنگام بروز حوادث، گروه نجات بتواند به راحتی به فرد حادثه دیده دسترسی داشته باشند.
  • محل نصب دوش ها و چشم شوی های اضطراری باید با تابلوی مناسب مشخص شود.
  • این تجهیزات طبق استانداردها می بایست در فاصله 15 تا 30 متری از خطر  قرار داده شوند تا مدت زمان دسترسی به آن ها بیشتر از 10 ثانیه طول نکشد.

 

انواع دوش و چشم شوی های آزمایشگاهی

انواع مختلف دوش و چشم شوی اظطراری بسته به شرایط می تواند به شکل های زیر باشد:
  • دوش چشم شوی رو میزی
  • دوش چشم شوی ایستاده
  • چشم شوی های تک نازله یا تک چشمی و دو نازله یا دو چشمی در مدل های دیواری و رو میزی
  • دوش و چشم شوی های دارای پدال پایی و پدال دستی

مدل های مختلف دوش و چشم شوی ایمنی

 

دوش ایمنی یا Safety Shower

دوش ایمنی به واحدی گفته می شود که برای شستن سر و بدن فرد در تماس با مواد شیمیایی خطرناک طراحی شده است. از حجم زیادی از آب استفاده می شود و ممکن است نیاز باشد که یک کاربر لباس های آلوده به مواد شیمیایی خطرناک را از تن خارج کند. به دلیل فشار زیاد آب از دوش ، که می تواند به چشمان کاربر آسیب برساند ، نمی توان از دوش ایمنی برای شست و شوی چشم  فرد استفاده کرد.

ایستگاه شستوی چشم یا Eyewash Station

ایستگاه شستشوی چشم واحدی برای شست و شوی مواد شیمیایی یا موادی است که ممکن است قبل از مراجعه به پزشک بیشتر به چشمان آسیب برسانند. کاربر باید حداقل 15 دقیقه چشم خود را بشوید.

دوش و چشم شوی سه کنترله

دستگاه چشم شوی Drench Hose

Drench Hose وسیله ای است که می تواند آب را به یک نقطه خاص از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بر روی بدن فرد بپاشد. مزیت این نوع از چشم شوی این است که می تواند برای فردی که نمی تواند به ایستگاه چشم شویی یا دوش آب برسد یا در مواردی که ایستگاه شست و شوی چشم و دوش در دسترس نیست ، استفاده شود.

واحد ترکیبی Combination Unit

واحد ترکیبی جایی است که واحدهای دیگر مانند ایستگاه دوش، ایستگاه شست و شوی چشم و شیلنگ خنک کننده از لوله کشی تأمین آب یکسان برخوردار هستند.

بطری شست و شوی چشم Eyewash Bottle

به عنوان یک واحد چشم شویی شخصی شناخته می شود و یک ایستگاه اضافی برای ایستگاه های چشم شویی است. با این حال ، جایگاه های شست و شوی چشم را نمی توان با بطری های شست و شوی چشم عوض کرد ، زیرا آن ها از استانداردهای ایمنی برخوردار نیستند. بطری های شست و شوی چشم به فرد این امکان را می دهد تا ناحیه آسیب دیده را فوراً شست و شو دهد ، یا تا زمانی که فرد به ایستگاه ثابت چشم شویی برسد از خطرات احتمالی جلوگیری می کند.

چشم شوی دیواری

چشم شویی لوله کشی شده است و روی دیوار نصب شده است. چشم شوی ممکن است کاسه داشته باشد یا نداشته باشد. شست و شوی چشم ممکن است به لوله کشی ساختمان یا کف زمین تخلیه شود.

چشم شوی آزمایشگاهی

چشم شوی Floor Mounted

یک چشم شوی لوله کشی که از کف نصب شده است. به عنوان پایه نیز شناخته می شود. شست و شوی چشم ممکن است به لوله کشی ساختمان یا کف زمین تخلیه شود.

چشم شوی آزمایشگاهی

چشم شوی Swing Arm

یک چشم شوی لوله کشی که روی میز ، معمولاً در کنار سینک ظرفشویی نصب می شود. شست و شوی چشم هنگام استفاده از آن روی میز کار باقی نمی ماند. برای استفاده ، شست و شوی چشم روی حوض ظرفشویی چرخانده و از طریق تخلیه سینک مستقیماً به لوله کشی ساختمان تخلیه می شود.

چشم شوی آزمایشگاهی

چشم شوی Dual-Head Drench Hose

شلنگ خنک کننده دو سر  یک چشم شوی لوله ای که روی یک میز ، معمولاً کنار یک سینک ظرفشویی نصب می شود. دسته به یک شیلنگ انعطاف پذیر در زیر پیشخوان متصل شده است. از شست و شوی چشم می توان در جای خود استفاده کرد یا برای استفاده نزدیکتر از آن بیرون کشید. اگر از طریق یک سینک ظرفشویی استفاده شود ، مستقیماً به لوله کشی ساختمان از طریق تخلیه سینک تخلیه می شود.

دوش و چشم شوی آزمایشگاهی

نکات مربوط به دوش و چشم شوی اضطراری

 

دوش و چشم شوی ایمنی باید در محل مناسب آزمایشگاه نصب شوند، مخصوصا در بخش هایی از آزمایشگاه که از مواد شیمیایی سوزاننده و قلیایی و اسیدی استفاده می شود. تعداد این دوش ها و چشم شوی ها بستگی به وسعت کاری و فضای آزمایشگاه دارد. حتی الامکان درجه حرارت آب مورد استفاده در دوش ها باید متعادل و ولرم باشد.

 همچنین عملکرد دوش ها و سیستم فاضلاب آن ها به طور متناسب بررسی شود. به علت استفاده کم از دستگاه دوش و چشم شوی آزمایشگاهی باید هر هفته و طبق برنامه ای منظم این دستگاه استفاده شود تا صحت عملکرد آن بررسی شود.  

 

دوش و چشم شوی اضطراری

جهت سفارش محصول دوش و چشم شوی اضطراری و مشاوره رایگان کلیک کنید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره