انواع دوش و چشم شوی ایمنی

فهرست عنواین

دوش و چشم شوی ایمنی، برای موارد اضطراری

 اولین و مهم ترین مسئله پیش از شروع به کار در آزمایشگاه، ایجاد کردن محیطی ایمن و دور اندیشی برای مواقعی که اتفاق خطرناکی می افتد. قرار دادن کپسول آزمایشگاهی، دوش و چشم شوی اضطراری از مهم ترین این اقدامات است.  

اهمیت نصب دوش و چشم شوی ایمنی در آزمایشگاه

قرار دادن دوش و چشم شوی ایمنی در تمام آزمایشگاه ها به ویژه آزمایشگاه های شیمی که کاربران فقط با مواد شیمیایی، سمی و خورنده کار می کنند، الزامی است. در برخورد پوست صورت، بدن یا چشم ها به مواد خطرناک و خوردنده، دسترسی سریع به آب می تواند میزان آسیب را تا حد قابل توجهی کاهش دهد و از به وجود آمدن آسیب جدی  و جبران ناپذیر، جلوگیری می شود. 

این تجهیزات ایمنی به گونه ای طراحی شده اند که استفاده از آن ها در مواقع خطر، آسان باشند. معمولا از پدال ها و زنجیر های دستی برای جاری شدن آب استفاده می شود. برای استفاده صحیح از دوش و چشم شوی اضطراری پیشنهاد می کنیم دستورالعمل چشم شوی ایمنی را بخوانید.

دوش و چشم شوی آزمایشگاهی

بهترین مکان نصب دوش و چشم شوی اضطراری

 
  • تا حد ممکن در نزدیکی محل خطر نصب شوند. بهتر است از محل کار تا رسیدن به دوش یا چشم شوی بیش از 10 ثانیه فاصله نباشد.
  • در محل نصب گردند که به راحتی قابل مشاهده باشند.
  • مانعی تا رسیدن به  محل نصب این تجهیزات وجود نداشته باشد.                              
  • تا حد امکان در نزدیکی راه های خروجی نصب شوند تا در هنگام بروز حوادث، گروه نجات بتواند به راحتی به فرد حادثه دیده دسترسی داشته باشند.
  • محل نصب دوش ها و چشم شوی های اضطراری باید با تابلوی مناسب مشخص شود. 

انواع دوش و چشم شوی های آزمایشگاهی

انواع مختلف دوش و چشم شوی اضطراری بسته به شرایط می تواند به شکل های زیر باشد:

دوش ایمنی 

دوش ایمنی برای شستن سر و بدن فرد در تماس با مواد شیمیایی خطرناک طراحی شده است. از حجم زیادی از آب استفاده می شود و ممکن است نیاز باشد که یک کاربر لباس های آلوده به مواد شیمیایی خطرناک را از تن خارج کند. دوش ها می توانند روی دیوار یا روی زمین نصب شوند.

به دلیل فشار زیاد آب از دوش ، که می تواند به چشمان کاربر آسیب برساند ، نمی توان از دوش ایمنی برای شست و شوی چشم  فرد استفاده کرد. در برخی از مدل ها یک قسمت مجزا برای چشم شوی نیز نصب شده است. این دو قسمت مانند  شکل زیر از این لوله منشعب می شوند. 

دوش و چشم شوی سه کنترله

 

چشم شوی دیواری

چشم شویی لوله کشی شده است و روی دیوار نصب شده است. چشم شوی ممکن است کاسه داشته باشد یا نداشته باشد. معمولا دارای دو نازل هستند. 

چشم شوی آزمایشگاهی

چشم شوی زمینی

برای نصب این چشم شوی از کف آزمایشگاه لوله کشی انجام می شود. دارای یک پایه بلند که روی آن پدال برای جاری شدن آب از نازل ها نصب شده است.

چشم شوی آزمایشگاهی

چشم شوی رو میزی

این نوع چشم شوی ها روی سکو های آزمایشگاه معمولا کنار سینک شست و شو نصب می شود. 

چشم شوی آزمایشگاهی

چشم شوی شلنگ دار

نازل های چشم شوی به یک شلنگ نسبتا بلند متصل شدند بنابراین می توان با باز کردن شلنگ سری چشم شوی را نزدیک فردی که آسیب دیده است، برد. این نوع چشم شوی زیر سینک شست و شو نصب می شود.

دوش و چشم شوی آزمایشگاهی

نکات مهم استفاده و نگه داری از دوش و چشم شوی اضطراری

 
  • در بخش هایی از آزمایشگاه که از مواد شیمیایی سوزاننده، بازی و اسیدی استفاده می شود، نصب چشم شوی الزامی است. 
  • تعداد این دوش ها و چشم شوی ها بستگی به وسعت فضای آزمایشگاه دارد.
  • درجه حرارت آب مورد استفاده در دوش ها باید متعادل و ولرم باشد.
  • عملکرد دوش ها و سیستم فاضلاب آن ها به طور مداوم بررسی شود. به علت استفاده کم از دستگاه دوش و چشم شوی آزمایشگاهی باید هر هفته و طبق برنامه ای منظم صحت عملکرد آن ها بررسی شود.

پیش از شروع به کار در آزمایشگاه، باید محیط آزمایشگاه و تجهیزات ایمنی را بررسی کنید تا دچار عواقب جبران ناپذیر نشوید. در آزمایشگاه هیچ چیز قابل پیش بینی نیست! برای خرید و نصب دوش و چشم شوی ایمنی در آزمایشگاه خود باکارشناسان شرکت رویان ایران تماس بگیرید. 

 

دوش و چشم شوی اضطراری

جهت سفارش محصول دوش و چشم شوی اضطراری و مشاوره رایگان کلیک کنید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره