تفاوت هود لامینار و هود شیمیایی

فهرست عنواین

مقایسه روش کار هود لامینار و هود شیمیایی

تفاوت هود لامینار و هود شیمیایی چیست؟ هود لامینار و هود شیمیایی در چه آزمایشگاه­ هایی قرار دارند و روی چه موادی توسط این هود ها آزمایش انجام می­ شود؟ برای درک بهتر تفاوت هود میکروبی و هود شیمیایی ابتدا به تعریف هریک می پردازیم.

تفاوت هود شیمی و هود لامینار

جهت خرید و اطلاع از قیمت های بروز انواع هود لامینار و هود شیمی با کارشناسان ما در مجموعه رویان ایران تماس بگیرید. شماره تماس: 6417 814 0912

 • هود های شیمیایی

هودهای شیمیایی یا Fume Hoods در آزمایشگاه هایی مورد استفاده قرار می­ گیرند که با مواد شیمیایی سر و کار دارند. این هود های شیمی مانع از پخش شدن بخارات و گازهای سمی حین کار با مواد شیمیایی در محیط آزمایشگاه می­ شوند، در واقع برای حفظ سلامت پرسنل آزمایشگاه نیز موثر هستند.

هودهای شیمیایی در انواع کانال دار(بدون فیلتر کربن) و بی کانال(مجهز به فیلتر کربن) وجود دارند. سرعت جریان هوا در این هود 0.4 تا 0.6 متر بر ثانیه است.

 • هود های میکروبی (هودهای لامینار)

هود لامینار در آزمایشگاه­ هایی مورد استفاده قرار می گیرد که نمونه مورد مطالعه آن ­ها میکروارگانیسم ­ها هستند و احتمال پخش شدن آیروسل (ذرات آلوده معلق در هوا) حین کار با این مواد به شدت زیاد است، پس به منظور جلوگیری از آلوده شدن افراد و محیط آزمایشگاه به وسیله آیروسل­ ها از هود های لامینار یا هود جریان آرام خطی استفاده می­ شود. لازم به ذکر است  که در هود کلاس 1 فقط از پرسنل و محیط آزمایشگاه حفاظت صورت می ­گیرد، ولی در هود کلاس 2 و3 علاوه بر حفاظت از پرسنل و محیط آزمایشگاه از میکروارگانیسم مورد مطالعه نیز در برابر آلودگی حفاظت صورت می ­گیرد. برای مطالعه در مورد کاربرد های هود لامینار به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

هود لامینار به دو نوع هود لامینار با جریان هوای افقی و هود لامینار با جریان هوای عمودی تقسیم بندی می شود. سرعت جریان هوا در این هود 0.3 تا 0.5 متر بر ثانیه است.

هود شیمی و لامینار

کارکرد هود لامینار و هود شیمیایی چگونه است؟ از چه قسمت هایی تشکیل شده اند؟

در ادامه به بررسی هود لامینار و هود شیمی به صورت تفکیک شده می پردازیم.

بررسی هود لامینار

 • هود لامینار (Laminar Flow Hood) توسط کلید های روشن و خاموش هود، باز و بسته کردن در محافظ شیشه­ ای و کلید روشن و خاموش کردن فیلتر و لامپ UV  که روی بدنه دستگاه قرار دارد، کنترل می ­شود.
 • اطراف هود لامینار باید حدود 30 تا 35 سانتی­ متر خالی باشد تا جریان هوا به خوبی برقرار باشد.
 • در قسمت جلویی این هود دستکش ­های مخصوصی تعبیه شده است که توسط آن دست تا آرنج داخل هود می رود و باید کار با نمونه حدودا یک دقیقه بعد از وارد شدن دست به داخل هود شروع شود تا جریان هوای داخل هود به حالت طبیعی بازگردد. بهتر است وسایل مورد نیاز برای آزمایش در سمت عقب هود قرار گیرند تا جریان هوا در روند انجام آزمایش مشکل ایجاد نکند.
 • از جمله  فیلتر های هود لامینار فیلتر هپا (HEPA) است که قادر است 99.97 درصد ذرات با قطر 0.3 میکرون را جذب کند. سه عامل ضخامت فیلتر، سرعت جریان هوا و قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر در جذب ذرات آلوده و آیروسل ­ها به وسیله فیلتر هپا موثر هستند. نوع دیگر از فیلتر های هود لامینار فیلتر اولپا است که قابلیت فیلتر 99.99 درصد ذرات با قطر 0.12 میکرون را دارد.
 • این هود دارای شیر گاز است که از جنس فلز برنج فشرده ساخته شده است و پوشش بدنه آن از نوع الکتروستاتیک اپوکسی می­ باشد. همچنین مجهز به لامپ یو وی، فن، فیلتر اولپا و فیلتر هپا می باشد.
تفاوت هود شیمی و هود لامینار

بررسی هود شیمی

هود های شیمی: در قسمت بالایی هود های شیمیایی بخشی به نام مجرای خروج بخارات وجود دارد .

 •  زیر شیشه محافظ بخشی به نام تیغه آیرودینامیکی وجود دارد ( هیچ وسیله ­ای نباید روی آن قرار داد) و جریان هوا از آن طریق وارد هود می ­شود .
 • درهای محافظ شیشه ­ای طوری طراحی شده ­اند که آسیب ­های احتمالی به بدن پرسنل را به حداقل ممکن می رسانند. کنترلی روی دستگاه قرار دارد که تنظیمات لازم (روشن خاموش کردن دستگاه، بالا پایین کردن درب محافظ شیشه ­ای و…) دستگاه توسط آن انجام می­ شود. این محافظ­ ها از جنس پلکسی گلاس یا شیشه ­های رنگی هستند.
 • این مواد که از جنس پلیمرهای کربنی هستند، در مقایسه با شیشه مقاومت بسیار بالایی دارند ولی از نظر شفافیت همانند شیشه هستند. همچنین به دلیل خواص مکانیکی که دارند عایق حرارت، صدا و تا حدی پرتوهای نور UV هستند. باتوجه به این که در صورت شکستگی و آسیب، لبه ­های تیز و برنده ایجاد نمی ­شود، برای استفاده در هود ها بسیار مناسب اند.
 • هود های شیمیایی در دو نوع کانال دار و بی کانال هستند که مدل بی کانال آن دارای فیلتر کربن است (فیلتر زغال هم نامیده می ­شود) که این نوع فیلتر توانایی جذب آلاینده­ های واکنش­ های شیمیایی را دارد و گاز­ های سمی و ترکیبات آلی فرار را از هوا حذف می ­کند.
 • برای این هود ها شیر گاز و شیر آب نصب شده است که دستگیره آن ها از جنس ABS است و رنگ لیبل آن بسته به نوع آن متفاوت است.
 • در واقع عمده ترین تفاوت بین هود لامینار و هود شیمیایی در این است که هود های شیمیایی وظیفه خارج کردن بخارها و گازهای شیمیایی را  دارند اما هود های لامینار (Biosafety cabinet) توسط فیلتر های هپا، هوا را از آلودگی تصفیه می ­کنند.

حال به توضیحاتی درباره انواع هود لامینار آزمایشگاهی یا هود لامینار کلاس (III,II,I) می پردازیم:

هود لامینار کلاس 1

در کلاس بندی هود لامینار، در هود لامینار کلاس 1، هوای آزمایشگاه از شکافی که جلوی هود قرار دارد وارد هود شده و در آخر از قسمت فوقانی هود خارج می­­­­­ شود و به دلیل آن که هوای آزمایشگاه به طور مستقیم وارد فضای هود می شود احتمال این وجود دارد که نمونه مورد مطالعه آلوده شود. در این کلاس از هود لامینار از نمونه در برابر آلودگی ها محفاظت نمی ­شود و تنها از افراد و فضای کار در برابر آلودگی حفاظت صورت می­ گیرد.

هود لامینار کلاس ۱

شکل 1 هود لامینار کلاس ۱

جهت خرید و اطلاع از قیمت های بروز انواع هود لامینار و هود شیمی با کارشناسان ما در مجموعه رویان ایران تماس بگیرید. شماره تماس: 6417 814 0912

هود لامینار کلاس 2

هود لامینار کلاس 2 علاوه بر حفاظت از فضای کار و پرسنل از نمونه مورد مطالعه نیز حفاظت می­ کند. هود کلاس 2 خود نیز به چهار گروه دسته بندی می ­شود:B1,B2,A1,A2 که سرعت جریان هوا در A1، سی و هشت صدم متر بر ثانیه و 70 درصد بازچرخش دارد و 30 درصد هوای فیلتر شده به خارج هود منتقل می­ شود. سرعت جریان هوا در نوع B1, پنجاه و یک صدم متر بر ثانیه است که 30 درصد دوباره باز چرخش می ­شود و 70درصد هوای فیلتر شده به خارج هود منتقل می­ شود.

هود لامینار کلاس 2

شکل 2 شمای هود کلاس دو A1 –A2-B1-B2

هود لامینار کلاس 3

هود لامینار کلاس 3 یا Class III Biosafety Cabinet بیشترین حفاظت را از افراد دارد و هیچگونه تبادلی با هوای محیط و آزمایشگاه به صورت مستقیم انجام نمی ­شود، چون هوای ورودی از فیلتر هپا عبور می کند و هوای خروجی از دو فیلتر گذر می­ کند بدین ترتیب نه محیط آلوده می شود و نه نمونه مورد مطالعه و پرسنل.

هود لامینار کلاس ۳

شکل 3 شمای هود کلاس 3

محصول هود لامینار

جهت مشاوره تخصصی و بررسی محصول هود لامینار کلاس 2 برندهای مختلف می توانید به فروشگاه آنلاین رویان ایران مراجعه فرمائید.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره