تجهیزات آزمایشگاه کنترل کیفیت ضد یخ | سیال رادیاتور خودرو با خواص ضدیخ و ضد جوش

فهرست عناوین

سیال رادیاتور خودرو با خواص ضدیخ و ضدجوش

ضد یخ یک جز حیاتی در رادیاتور خودرو است. در واقع به بیان عامیانه به سیالی که در رادیاتور خودرو در جریان است و خاصیت خنک کنندگی و ضد یخ زدگی دارد، ضد یخ گفته می شود. این مایع دمای موتور را در دمای بهینه ای نگه می دارد و به جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور کمک و از انجماد محافظت می کند. ضد یخ یک ماده شیمیایی پیچیده است و باید توسط افراد متخصص تولید و به آزمایش گذاشته شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تجهیزات آزمایشگاه کنترل کیفیت ضد یخ را معرفی کنیم. تمام تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز را می توانید با بهترین قیمت از رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، خریداری نمایید.

تجهیزات آزمایشگاه کنترل کیفیت ضد یخ | فرمولاسیون سیال رادیاتور خودرو با خواص ضدیخ و ضد جوش

فرمولاسیون سیال رادیاتور خودرو با خواص ضدیخ و ضد جوش

فرمولاسیون کلی ترکیب سیال رادیاتور خودرو که دارای خواص ضد یخ و خنک کننده است، در این مقاله آورده شده است. اما در نظر داشته باشید تولید هر محصولی توجیه اقتصادی نخواهد داشت و باید تحقیقات بازار به درستی انجام شود. از طرفی این فرمولاسیون کلی است و باید متخصصان در آزمایشگاه تحقیق و توسعه آزمایش هایی را برای رسیدن به بهترین فرمولاسیون با مواد اولیه با صرفه اقتصادی بالا انجام دهند.

  • مونواتیلن گلیکول (95%)
  • آب دیونیزه بدون یون و املاح معدنی (2%)
  • بنزوتری آزول (1%)
  • 2-اتیل هگزانوئیک اسید (1.2%)
  • مونواتانول آمین (0.6%)
  • آنتی فوم (0.2%)

تجهیزات آزمایشگاه کنترل کیفیت ضد یخ

ضد یخ یا خنک کننده موتور جز حیاتی در خودروها است. البته سیالاتی با ویژگی های مشابه اما ترکیبات متفاوت نیز در موتور تجهیزات صنعتی نیز استفاده می شوند که دمای موتور هنگام کار کردن و روشن بودن در محدوده مشخصس حفظ شود. از آنجایی که  این سیالات نقش بسیار مهمی در عملکرد درست موتور دارند و در تماس با سایر اجزای خودرو هستند، بسیار مهم است که قبل از استفاده تست های کنترل کیفیت مطابق استانداردها و با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی دقیق روی آن ها انجام شود تا باعث خوردگی و تخریب اجزای خودرو نشود.

در ادامه با مهم ترین تجهیزات آزمایشگاه کنترل کیفیت ضد یخ آشنا خواهید شد.

آزمایش های کنترل کیفیت ضدیخ

رفراکتومتر

برای اندازه گیری غلظت ضدیخ باید از رفراکتومتر استفاده شود. رفراکتومتر که وسیله آنالیز آزمایشگاهی نوری است که می تواند ضریب شکست نمونه مورد نظر را محاسبه کند. از طریق ضریب شکست می توان غلظت و خلوص سیال رادیاتور را محاسبه کرد. از طریق غلظت به دست آمده می توان چگالی آن را نیز به دست آورد. بنابراین با استفاده از یک رفراکتومتر به راحتی می توان چهار پارامتر مختلف خلوص، ضریب شکست، غلظت و چگالی را بررسی کرد.

ویسکومتر

ویسکومتر مقاومت ضدیخ در برابر جریان را اندازه گیری می کند. ویسکوزیته سیال رادیاتور نقش بسزایی در جریان آن و خواص انتقال حرارت دارد. همچنین در شرایط مختلف دمایی مقدار سیالیت متغیر است. ویسکومتر می تواند به پژوهشگران کمک کند خواص فیزیکی ضدیخ یا خنک کننده را در شرایط مختلف دمایی که در رادیاتور خودرو پیش می آید، پیش بینی و نحوه عملکرد آن را در آن شرایط دمایی بررسی کنند. این داده ها به تعیین اینکه آیا ضد یخ به طور موثر از موتور در برابر یخ زدن یا گرم شدن بیش از حد محافظت می کند، کمک می کند.

pH متر

اندازه گیری سطح pH اطلاعات ارزشمندی درباره اسیدی یا قلیایی بودن محصول تولید شده به دست می  دهد. با کمک عدد pH می توان پایداری شیمیایی ضد یخ را بررسی کرد. حفظ سطح pH صحیح بسیار مهم است، زیرا عدم تعادل این پارامتر می تواند منجر به خوردگی در موتور و احتمال آسیب به آن شود.

هدایت سنج

با استفاده از هدایت سنج می توان میزان خواص شیمیایی محصول و رسانایی الکتریکی آن را مورد بررسی قرار داد. رسانش الکتریکی نیز مانند pH عاملی است که می تواند باعث بروز خوردگی در موتور شود.

طیف سنج جذب اتمی

با استفاده از دستگاه جذب اتمی می تواند ناخالصی های فلزی که در ترکیب سیال وجود دارند شناسایی و کمیت آن ها را بررسی کرد.

اسپکتروفوتومتر فرابنفش-مرئی و مادون قرمز

این دستگاه طیف سنجی با تابش نور در محدوده های فرابنفش یا مادون قرمز به نمونه، اطلاعات ارزشمندی در مورد ساختار شیمیایی ضدیخ و ناخالصی های احتمالی ارائه می کند.

تست نقطه انجماد

اندازه گیری دمای انجماد در ضدیخ بسیار مهم است. نقطه انجماد ضد یخ نشان دهنده کمترین دمایی است که در آن می تواند بدون یخ زدن در حالت مایع باقی بماند که برای ضدیخ خودرو ویژگی بسیار مهمی است.

دیونایزر آزمایشگاهی

از آنجایی که یون ها و املاح معدنی که در شرایط عادی در آب وجود دارند، منجر به تغییر خواص، کاهش عملکرد ضدیخ و افزایش احتمال خوردگی موتور به وسیله سیال رادیاتور خودرو می شوند، حتما باید از آب دیونیزه که به وسیله دیونایزر آزمایشگاهی تصفیه می شود، در تهیه و آزمایش ها ضد یخ استفاده کرد.

میکسر آزمایشگاهی

برای تهیه ضدیخ در آزمایشگاه برای مراحل تحقیق و توسعه و کنترل کیفیت استفاده از میکسر آزمایشگاهی با پره مناسب برای هم زدن کامل اجزا ضروری است.

خرید تجهیزات آزمایشگاه کنترل کیفیت ضد یخ با بهترین قیمت و کیفیت از رویان ایران

رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، انواع تجهیزات آزمایشگاه کنترل کیفیت ضد یخ و تجهیزات آزمایشگاه روغن موتور را از بهترین برندهای تجهیزات آزمایشگاهی با قیمت مناسب به فروش می رساند. جهت دریافت مشاوره رایگان، استعلام قیمت و دریافت پیش فاکتور با شماره تلفن های   09128146417 و  02166971467 تماس حاصل نمایید. کارشناسان مجموعه همه روزه پاسخگوی شما هستند.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا