کلاس بندی هود لامینار

فهرست عنواین

کلاس های هود لامینار

کلاس بندی هود لامینار براساس کاربرد های هود لامینار و نوع فیلتراسیون به سه کلاس 2،1 و 3 تقسیم بندی می شود که تفاوت این کلاس ها در نوع حفاظت از محیط کار و پرسنل از آلودگی میکروارگانیسم ها می باشد. هود لامینار یا هود میکروبی یکی از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی می باشد که نقش حفاظتی مهمی را برای حفظ سلامت کارکنان، فضای اطراف و نمونه در حال بررسی در آزمایشگاه ها و موسسات تحقیقاتی فراهم می آورد.

جهت خرید و اطلاع از قیمت های بروز انواع هود لامینار با کارشناسان ما در مجموعه رویان ایران تماس بگیرید. شماره تماس: 6417 814 0912

کلاس های مختلف هود لامینار

هود لامینار مناسب چه مکان هایی است

هود لامینار در آزمایشگاه­ هایی مورد استفاده قرار می ­گیرند که نمونه مورد مطالعه آن ­ها میکروارگانیسم ­ها هستند و احتمال پخش شدن آیروسل (ذرات آلوده معلق در هوا) حین کار با این مواد به شدت زیاد است، پس به منظور جلوگیری از آلوده شدن افراد و محیط آزمایشگاه به وسیله آیروسل­ ها از هود های لامینار استفاده می­ شود.

البته در محیط های صنعتی از مدل دیگری از هود ها، که به هود شیمی یا هود شیمیایی معروف است استفاده می شود. تفاوت هود لامینار و هود شیمیایی در نوع فیلتراسیون و عملکرد آنها است.

انواع هود لامینار

انواع هود لامینار بر اساس نوع فیلتراسیون و حفاظت از کاربر و محیط و نوع جریان هوا در دسته بندی زیر قرار می گیرد:

 • هود لامینار با جریان هوای افقی
 • هود لامینار با جریان هوای عمودی
 •  هود های کلاس یک (class I)
 • هود های کلاس دو (class II)
 • هود های کلاس سه (class III) یا Class III Biosafety cabinet

هود لامینار با جریان هوای افقی

هود لامینار جریان افقی در کلاس بندی هود لامینار در زیر شاخه هود لامینار کلاس یک قرار می گیرد و دارای مزایای زیر است:

 • اشغال فضای کمتر بر روی زمین.
 • هوا به صورت مستقیم به سمت اپراتور جریان ندارد.
 • فیلتر فوقانی برای دسترسی راحت تر است.
 • ایجاد آشفتگی کمتر برای مواد روی میز کار و ذرات موجود در هوا.
 • خطر آلودگی کمتر وسایل موجود روی میز کار.
هود لامینار افقی

هود جریان افقی

هود لامینار با جریان هوای عمودی

هود لامینار جریان عمودی نیز مانند هود لامینار جریان افقی در کلاس بندی هود لامینار در زیر شاخه هود لامینار کلاس یک قرار می گیرد و دارای مزایای زیر است:

 • بدون پوشش شیشه ای محافظ است و در نتیجه کار کردن و حرکت دست ها آسان تر است.
 • آلودگی دست و دستکش ها کمتر است.
 • برای کاربر خطر آلودگی بیشتر است زیرا هوا مستقیما به سمت او در جریان است.
هود لامینار عمودی

هود جریان عمودی

هود لامینار کلاس 1

در این نوع از انواع کلاس های هود لامینار، هود لامینار کلاس یک هوای آزمایشگاه از شکافی که جلوی هود قرار دارد وارد شده و در آخر از قسمت فوقانی هود خارج می­­­­­ شود و به دلیل آن که هوای آزمایشگاه به طور مستقیم وارد فضای هود می شود احتمال این وجود دارد که نمونه مورد مطالعه آلوده شود.  در این کلاس هود لامینار از نمونه حفاظت نمی ­شود و تنها از افراد و فضای کار در برابر آلودگی حفاظت صورت می­ گیرد.

هود لامینار کلاس ۱

شمای هود کلاس ۱

 هود لامینار کلاس 2

در دسته بندی و کلاس بندی هود لامینار، هود لامینار کلاس دو علاوه بر حفاظت از فضای کار و افراد از نمونه مورد مطالعه نیز حفاظت می­ کند. هود کلاس 2 خود نیز به چهار گروه دسته بندی می ­شود:B1 ,B2 ,A1 ,A2 که در مدل A1 سرعت جریان هوا 0.38 متر بر ثانیه و70درصد بازچرخش دارد و 30 درصد هوای فیلتر شده به خارج هود منتقل می­ شود.

در نوع B1 سرعت جریان هوا 0.51 متر بر ثانیه است که 30 درصد دوباره باز چرخش می ­شود و 70درصد هوای فیلتر شده به خارج هود منتقل می­ شود. تفاوت این زیر شاخه ها در حداقل میزان سرعت ورودی هوا و سیستم خروجی اگزوز آن ها است.در زیرشاخه های A1 و A2 نیازی به داکت هواکش خارجی برای عبور جریان هوای خروجی وجود ندارد، اما در زیر شاخه های B1 و B2 برای خروج هوای تهویه شده به یک داکت هواکش خارج از هود نیاز است.

هود لامینار کلاس ۲

شمای هود کلاس ۲

  

هود لامینار کلاس 3

در کلاس بندی هود لامینار، هود لامینار کلاس سه بیشترین حفاظت را از افراد دارد و هیچگونه تبادلی با هوای محیط و آزمایشگاه به صورت مستقیم انحام نمی ­شود چون هوای ورودی از فیلتر هپا عبور می کند و هوای خروجی از دو فیلتر گذر می­ کند بدین ترتیب نه محیط آلوده می شود و نه نمونه مورد مطالعه و افراد.

هود لامینار کلاس ۳

شمای هود کلاس 3

سخن آخر

در این مقاله به بررسی کلاس بندی هود لامینار پرداخته شد. هود لامینار بر اساس نوع فیلتر های هود لامینار و حفاظت از کاربران و محیط کار به سه نوع کلاس 1، کلاس 2 و کلاس 3 تقسیم می شوند. هود لامینار کلاس یک فقط می تواند یا از محیط کشت و یا از کاربر در برابر آلودگی حفاظت کند. اما هود لامینار کلاس دو می تواند همزمان از محیط کشت و کاربران از آلودگی بیولوژیک محافظت کند. هود لامینار کلاس سه که به آن گلاو باکس (به انگلیسی: Glovebox) نیز می گویند دقیقا مانند هود کلاس دو است ولی درجه اطمینان بسیار بالاتری دارد.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره