کاربرد ژل داک و انواع Gel Documentation

فهرست عنواین

ژل داک چیست

ژل داک معمولاً به منظور تجزیه و تحلیل DNA و RNA در آزمایشگاه­­ ها استفاده می کنند. ژل داک ­ها دارای نرم افزار پیشرفته ­ای هستند که به صورت خودکار  به جمع آوری داده­ ها، تجزیه و تحلیل و اعتبار سنجی می­ پردازد.

ژل داک

کارکرد دستگاه ژل داک

ژل داک (Gel Documentation) برای کاربردهای مختلفی از جمله بررسی بیان ژن­ها و شناسایی جهش­ های ژنتیکی مورد استفاده قرار می ­گیرد. میل ­های ترکیبی آنتی بادی پلی کلونال و مونو کلونال، ژل و تصویر برداری از بلات، شمارش کلنی، ارزیابی ایمنی، آشکار سازی هم زمان پروتئینی، الکتروفورز دو بعد، تعیین کمیت پروتئین و تعیین ویژگی تغییر بعد از طریق ترجمه نیز  از کاربردهای این دستگاه هستند.

 طیف گسترده ­ای از سیستم­ های تصویربرداری را برای تشخیص، کمی سازی و تجزیه و تحلیل پروتئین ­ها و اسیدهای نوکلئیک در ژل­ ها و غشا ها ارائه می­ دهد. سیستم­ های تصویربرداری ژل را می ­توان با تمام حالت ­های معمول رنگ آمیزی پروتئین و اسید نوکلئیک و برچسب گذاری (رنگ سنجی، فلورسنت، شیمی لومینسانس و رادیوایزوتوپی) برای شناسایی و تجزیه و تحلیل داده­ های خودکار به کار برد. برای بررسی پروتئین روی ژل ­ها ، می­ توان به وسیله ­ باندهای آغشته به لکه آبی یا نقره­ای Coomassie پروتئین روی ژل را به راحتی مشاهده کرد.

اکثر دستگاه ­های ژل داک به فناوری منحصر به فرد تصویربرداری بدون لکه نیز مجهز هستند که امکان مشاهده­ ی سریع پروتئین­ ها روی ژل­ ها و لکه­ ها را بدون ایجاد لکه و لکه گیری فراهم می­کند.(برای این کار محلول­های آکریل آمید Fast Cast مورد نیاز است).

دستگاه ژل داک (Biorad)

عملکرد دستگاه ژل داک

ژل­ های حاوی پروتئین و اسید نوکلئیک پس از پایان رنگ آمیزی مستقیماً در دستگاه ژل داک قرار می­ گیرند و تصویر ژل به طور مستقیم به صفحه­ مانیتور منتقل شده و تصویر مشاهده می­ شود. در پشت دستگاه یک صفحه­ی شیشه ­ای وجود دارد که جنبه­ محافظتی داشته و هنگامی که لامپ UV روشن می­ شود با برخورد پرتو های فرابنفش به ژل تصویرسازی صورت می ­گیرد و می ­توان محل قرارگیری DNA را مستقیماً روی ژل مشاهده کرد.

انتخاب دستگاه ژل داک  به هر دو نیاز فعلی و آینده­ی آزمایشگاه  بستگی دارد. سیستم­های Bio-Rad طیف گسترده­ ای از نمونه ­ها را در خود جای داده و از حالت ­های مختلف تشخیص، پشتیبانی می ­کند. استفاده از سیستم مستند سازی ژل برای ارزیابی سریع ژل ­ها پس از الکتروفورز، و غشاها پس از انتقال، باعث صرفه جویی در معرف ­ها و زمان می­ شود. ژل ­های بدون لک را می ­توان در کمتر از 5 دقیقه پس از الکتروفورز و دوباره پس از لکه گیری مشاهده کرد. از این دستگاه می­ توان برای بررسی سریع کیفیت الکتروفورز ژل و بازده انتقال استفاده کرد.

وقتی می ­خواهید با رنگ آمیزی ژل در وقت صرفه جویی کنید، می­ توانید از فناوری بدون لکه استفاده کنید تا پروتئین­ های شما مستقیماً در ژل فلورس شوند. پس از قرار دادن ژل در معرض اشعه ماورا بنفش، از NuGenius + استفاده کنید چون دوربین فوق العاده حساس آن تصویربرداری از ژل­ های بدون لک را سریع و آسان می ­کند.

ژل داک

شکل 1شمایی از دستگاه ژل داک

اجزای دستگاه ژل داک

به طور کلی اجزای سازنده دستگاه تصویر برداری ژل به این شکل است:

 • دستگاه ترانس ایلومینیتور نوری ( UV )
 • یک دوربین CCD یا CMOS
 • فیلترهای نوری مناسب برای حذف طول موج­ های تابشی و بازتابشی مزاحم
 • منبع نوری فرابنفش، مادون قرمز، مرئی یا LED با طول موج مناسب برای حداکثر برانگیختگی رنگ ­ها
 • سیستم تصویربرداری قوی
 • هود جهت محافظت کاربران از اشعه فرابنفش
 • ترانس ایلومیناتور (برای مشاهده مستقیم قطعات DNA روی ژل مورد استفاده قرار می ­گیرد).
ژل داک (Gel Documentation)

شکل 2شمایی از اجزای تشکیل دهنده­ی دستگاه ژل داک

انواع دستگاه ژل داک

نوع دستگاه ژل داک بستگی به کاربرد و روش آشکار سازی آن دارد .

 • کمی لومینسانس: به طور کلی برای بلات وسترن استفاده می­ شود .
 • رادیوگرافی فیلم خودکار: برای رادیو ایزوتوپ ­ها استفاده می ­شود .
 • لیزر: کاربردهای فلورسانس هم زمان، تعیین کمیت دقیق و بسیار حساس برای رادیو ایزوتوپ­ ها، و انعطاف پذیری در انتخاب فیلترهای انتشار، فیلترهایی سفارشی برای رنگ­ هایی نظیر رنگ ­های Cy
 • مالتی پلکس: آشکار سازی و تصویر گرفتن از چندین سیگنال فلورسانت به صورت هم زمان در آزمایش­ هایی مشابه و یا آشکار سازی سیگنال­ های لومینسانسی، رنگ سنجی و رادیو ایزوتوپی.
 • Phosphoimager: افزایش حساسیت برای کاربردهای فلورسانسی هم زمان و رادیو ایزوتوپ­ ها، و انعطاف پذیری در انتخاب فیلترهای انتشار

نکاتی که باید هنگام کار با دستگاه ژل داک رعایت کنید

 • فاصله و ایمنی کاربر به طور مناسب در نظر گرفته شود.
 • لامپ با طول موج مفید مورد استفاده قرار گیرد.
 • اطلاعات لازم برای ایمنی پرسنل و اجتناب از تأثیرات مخرب آن باید در اختیار آزمایشگر قرار گیرد.
 • لامپ UV باید در فواصل زمانی منظم تمیز شود تا گرد و غبار موجود بر سطح، مشکلی بر اثر بخشی آن نداشته باشد.
 • در استفاده از ژل داک پس از قرار دادن ژل روی صفحه دستگاه تنظیم آن، در طول مدتی که لامپ UV روشن است از باز کردن دستگاه و جابجا کردن ژل خودداری شود.
 • با توجه به خطرات ناشی از نور UV لازم است سنسور نور UV تعبیه شود که در صورت باز بودن درب آن، به هیچ وجه ترانسلومیناتور دستگاه روشن نشود. در واقع این هشداري به کاربر می ­باشـد کـه تنهـا در صـورت بسـته بـودن دستگاه،کاربر از تابش نور UV در امان می ­باشد و می ­تواند از دستگاه استفاده نماید.
 • هنگام استفاده از رنگ ­هاي مورد استفاده جهت رنگ آمیزي DNA باید این نکته را در نظر گرفت کـه کلیـه آن ­هـا، خصوصـا اتیدیوم برماید، قابلیت سرطان زایی بالایی دارند از این رو لازم است حداکثر ایمنی را در مورد آ­ن­ها رعایت نمود.
 • باید در نظر گرفت، در صورتی که ژل به همراه سینی بر روي دستگاه قرار گیرد کاربر قادر به مشاهده هیچ باندي نخواهد بود. دلیل این امر خاصیت ضد UV مواد اولیه سینی ژل است.
 • در نظر گرفته شود که حداکثر زمان روشن ماندن دستگاه نباید بیشتر از 10 دقیقه باشد. با رعایت این نکتـه، طـول عمـر دستگاه بسیار طولانی تر خواهد شد.
 • کاربر باید با در نظر گرفتن نوع رنگ روتین مورد استفاده در آزمایشگاه و توجه به طول موج آن، و همچنین سایز ژل الکتروفورز تهیه شده، اقدام به انتخاب ژل باکس مناسب کار خود نماید.

محصول ژل داک (Gel Documentation)

جهت بررسی و مقایسه دستگاه ژل داک (Gel Documentation) به صفحه محصول ژل داک مراجعه فرمائید. رویان ایران بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور با امکان مقایسه و خرید آنلاین انواع برندهای تجهیزات آزمایشگاهی.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره