کابرد هود لامینار

فهرست عنواین

هود لامینار چیست

کاربرد هود لامینار در آزمایشگاه­ هایی است که نمونه مورد مطالعه آن ­ها میکروارگانیسم ­ها است و احتمال پخش شدن آیروسل (ذرات آلوده معلق در هوا) حین کار با این مواد به شدت زیاد است، پس به منظور جلوگیری از آلوده شدن افراد و محیط آزمایشگاه به وسیله آیروسل­ ها از هود لامینار استفاده می­ شود.

جهت خرید و اطلاع از قیمت های بروز انواع هود لامینار با کارشناسان ما در مجموعه رویان ایران تماس بگیرید. شماره تماس: 6417 814 0912

لازم به ذکر است  که در هود کلاس 1 فقط از پرسنل و محیط آزمایشگاه حفاظت صورت می ­گیرد ولی در هود کلاس 2 و3 علاوه بر حفاظت از پرسنل و محیط آزمایشگاه از میکروارگانیسم مورد مطالعه نیز در برابر آلودگی حفاظت صورت می ­گیرد. البته هود هایی نیز وجود دارد که به هود های صنعتی مشهور است.  تفاوت هود لامینار و هود شیمیایی در فیلتراسیون است به این ترتیب که هود های شیمی یا شیمیایی تنها هوا را تخلیه می کنند اما هود های لامینار باعث تصفیه هوا می شوند.

هود لامینار

سه عامل ضخامت فیلتر، سرعت جریان هوا و قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر در جذب ذرات آلوده و آیروسل ­ها به وسیله فیلتر هپا تاثیر دارند. هود لامینار یک محفظه جریان بسته برای جلوگیری از آلودگی نمونه های بیولوژیکی یا هر ماده حساس دیگر است. به عبارت دیگرهودهای لامینار دستگاه های تهویه ای هستند که در داخل آزمایشگاه برای تهیه یک محل کار آسپتیک استفاده می شود که به محافظت از پرسنل آزمایشگاه و موادی که با آنها کار می کنند کمک می کند.

در هودهای لامینار ممکن است قبل از استفاده از لامپ ماورا بنفش استفاده شود تا محیط و محتویات داخل دستگاه را ضدعفونی کند و از آلودگی آزمایش جلوگیری کند. لامپ های میکروب کش معمولاً به مدت 15 دقیقه روشن نگه داشته می شوند تا فضای داخلی را ضدعفونی کنند و در این مدت هیچ تماسی با هود لامینار برقرار نمی شود. هود لمینار در درجه اول در آزمایشگاه های بیوتکنولوژی یافت می شود. کاربردهای هود لامینار عمدتا برای کشت گونه های میکروبی و باکتریایی است.

کاربردهای هود لامینار آزمایشگاهی

هود لامینار بر اساس نوع  فیلتر های هود لامینار و کاربردهای هود لامینار نام گذاری شده اند. این هود ها برای کار با میکروارگانیسم ها و محیط کشت، محیط ­های استریلیزه و … استفاده می ­شوند و به همین جهت کاربردهای وسیعی در آزمایشگاه های کشاورزی، کلینیکی و آزمایشگاهی دارند.

از مثال های کاربرد هود میکروبی (هود لامینار) در محیط آزمایشگاهی می توان به کشت سلولی و مواد سمی و بیماری زا مانند باکتری ها، ویروس ها و انگل ها اشاره کرد. از دیگر کاربردهای هود آزمایشگاهی در آزمایشگاه های کشاورزی می توان به کوتاه کردن زمان رشد و تکثیر گیاهان و جلوگیری از رشد آفت اشاره کرد.

نکته حائز اهمیت در این دستگاه که سبب شده هود لامینار کاربردهای وسیعی در حوزه های مختلف آزمایشگاهی و تحقیقاتی پیدا کند این است که محافظت جدی از کاربر و محیط آزمایش انجام می پذیرد. به عبارت دیگر چون هنگام کار با این مواد احتمال تولید آیروسل با قطر کمتر از 5 میکرومتر و قطرات ریز مایع با قطر 5 تا 100 میکرومتر وجود دارد در این نوع هود فیلتر هپا وجود دارد که قادر است 99/97 درصد ذرات با قطر 0.3 میکرومتر را جذب کند. ممانعت از ورود آلودگی از داخل هود به آزمایشگاه و برعکس از دیگر کاربرد های این هود است.

هود لامینار
 • در آزمایشگاه ها برای حفاظت کردن از پرسنلی که با مواد عفونی کار می کنند.
 • حفاظت از پرسنل در برابر تجزیه نمونه هایی که موجب ایجاد آلودگی می شود.
 • برای جلوگیری از منتشر شدن آلودگی در هوا بر اثر کار با مواد شیمیایی .
 • برای انجام کار های معمولی که با انگل ها، باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، پاتوژن ها، کشت های سلولی و شرایطی که با تولید سم در ارتباط است، از هود لامینار استفاده می شود.

به دنبال استفاده از هود لامینار، محیط های کاری به وجود خواهد آمد که توسط به جریان انداختن هوا عاری از ذرات آلوده کننده خواهند بود. در نتیجه باید گفت آن ها محیطی فراهم می کنند که هوایی تمیز دارد و این امر می تواند پیش نیاز یک سری از کارهای آزمایشگاهی باشد. از مواد و وسایل بزرگ هم در داخل محفظه آن می شود استفاده كرد.

اگر بخواهیم طور دیگر به این قضیه بنگریم، باید گفت هود های لامینار را می توان پیش نیازهای تخصصی کارهای آزمایشگاهی دانست و استفاده از آن ها برای مسائل معمولی مختلف آزمایشگاهی، به خصوص در حوزه های پزشکی، داروشناسی، الکترونیک و صنعتی مناسب است.

هود لامینار

اجزای تشکیل دهنده هود لامینار

اجزای تشکیل دهنده هود لامینار بر اساس انواع هود لامینار متغیر است اما به طور کلی این دستگاه شامل موارد زیر می باشد:

 • محفظه اصلی کار که از جنس استیل ضد زنگ ساخته می شود و دارای مجموعه ای از کانال ها است که داخل کابینت فشار منفی ایجاد می کنند.
 • لامپ UV برای استریل سازی و ضدعفونی کنندگی
 • درب محافظ متحرک و یا ثابت شیشه ای
 • سیستم هشدار دهنده و صفحه کلید های کنترل دستگاه
 • موتور الکتریکی
 • فیلتر های HEPA یا  ULPA
 • فن
 • لامپ روشنایی معمولی
 • پریز دربدار

سخن آخر

کلاس بندی هود لامینار براساس کابردهای هود لامینار و نوع فیلتراسیون به سه کلاس 2،1 و 3 تقسیم بندی می شود. این کلاس بندی ارتباط مستقیمی با کاربرد هود لامینار دارد. به این ترتیب که هود لامینار کلاس یک فقط از پرسنل و محیط آزمایشگاه حفاظت می کند ولی هود لامینار کلاس دو وسه علاوه بر حفاظت از پرسنل و محیط آزمایشگاه از آیروسل ها نیز در برابر آلودگی محفاظت می کند.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره