پی اچ متر رومیزی چیست؟

فهرست عنواین

پی اچ متر رومیزی

پی اچ متر رومیزی برای تعیین غلظت یون هيدروژن در یک محلول کاربرد دارد. اگر اين دستگاه با احتياط استفاده و كاليبر شود، قدرت اسيدي محلول را اندازه گيري مي كند. پی اچ مترها گاهي دستگاه تجزیه پی اچ ، نمايشگر پی اچ و یا سيستم الكتروشيمي نیز نامیده می­ شوند.

برای خرید PH متر رومیزی کلیک کنید

ph متر رومیزی

کاربرد پی اچ متر رومیزی

پی اچ متر رومیزی دارای دقت یک صدم است و برای سنجش میزان اسید و باز مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پی اچ متر علاوه بر اندازه گیری پی اچ قابلیت این را دارد که به صورت همزمان دمای محلول را نیز اندازه گیری کند. پی اچ متر رومیزی در صنایع آب و فاضلاب، دارویی و غذایی، ررنگ و رزین، خاک و کشاورزی، دانشگاهی و تحقیقاتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی دقیق ترین PH متر ها مدل رومیزی است.

پی اچ متر رومیزی پرتابل

درباره ساخت محلول KCL برای الکترود PH بیشتر بدانید

نحوه کار با پی اچ متر رومیزی

نحوه کار pH متر برای اندازه گیری پی اچ باید هر دو الکترود پی اچ و دما درون ظرف نمونه قرار گرفته شوند و باید مدتی بگذرد تا اثر دما در مقدار اندازه‌گیری شده لحاظ شود. به منظور اندازه‌گیری سریع‌تر و یکنواخت شدن محلول خوب است  الکترود پی اچ به آهستگی درون محلول حرکت داده شود. پس  از چند ثانیه میزان پی اچ محلول در مرکز نمایشگر به صورت بزرگ و دمای محلول در گوشه نمایشگر با سایزی کوچک ‌تر نمایش داده می شود.

ویژگی های پی اچ متر رومیزی :

  • نمایشگر بزرگ
  • اصلاح دمایی دستی
  • خروجی آنالوگ ولتاژی ۰ تا ۵ ولت
  • کالیبراسیون دستی در یک یا دو نقطه*
  • اندازه گیری ORP 
  • محل قرارگیری محلول‌ های کالیبراسیون بر روی دستگاه

پی اچ متر قلمی چیست؟

* کالیبراسیون يك نقطه ­ای: این روش برای شرايط كاري و استفاده معمولي کاربرد دارد و از یک محلول رفرنس با پی اپ معين استفاده می­ کند.

*کالیبراسیون دو نقطه ­ای : این روش پيش از اندازه گیری خيلي دقیق کاربرد دارد و از دو محلول رفرنس با پی اچ معين استفاده می کند.همچنین، زمانی که از دستگاه براي مدت طولاني استفاده نشده است و یا شرايط نگهداری اعمال نشود، اين روش مورد استفاده قرار مي­ گيرد.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره