هود کانوپی

فهرست عناوین

هود کانوپی

Canopy Fume Hoods برای تخلیه مواد غیر سمی مانند گرما ، بخار و بوی بد دستگاه های بزرگ یا حجیم مانند اجاق ها ، حمام های بخار و اتوکلاو ها طراحی شده است. هود های کانوپی به صورت دیواری نصب می شوند یا از سقف آویزان هستند و بی شباهت به سیستم تهویه ای نیستند که بالای اجاق گازهای آشپزخانه نصب شده است. این هود ها می توانند به صورت دیواری یا سقفی نصب شوند تا در فضای آزمایشگاه صرفه جویی کرده و محیطی راحت را برای کاربران تضمین کنند.

برای بسیاری از پروژه های علمی ، وجود یک هود کانوپی با کیفیت بالا بسیار ضروری است. این هود آزمایشگاهی قابلیت این را دارد که  از تشکیل  آلودگی های قارچی جلوگیری  کند و سبب فیلتر سموم در آزمایشگاه ها می شود .

انواع هود کانوپی از نظر جنس

هودهای کانوپی معمولاً از فولاد روکش شده با اپوکسی ساخته می شوند ، اما همچنین می توان آن ها را با استفاده از فولاد ضد زنگ نیز ساخت.

هودهای کانوپی از جنس استنلس استیل با روکش  براق نیز ساخته می شوند که ظاهری تمیز و کلینیکی به آزمایشگاه ها می دهند.

هودهای کانوپی از جنس پلی اتیلن نیز برای استفاده در سخت ترین محیط های خورنده تولید می شوند. پلی اتیلن سفید ماده ای است که در برابر اسید و خوردگی مقاوم است. هود کانوپی از جنس پلی اتیلن بدون هيچ قطعه فلزی ساخته می شود.

کاربرد هود کانوپی

هود کانوپی نوعی هود بخاری است که در تحقیقات آزمایشگاهی ، ساخت ، آزمایش ، تهویه اگزوز و گردش مجدد هوا در تأسیسات استفاده می شود. کیفیت هوا در محیط های آزمایشگاهی تحت تأثیر موارد زیادی از جمله عوامل ایجاد کننده گازها و دودهای ناسالم یا آزار دهنده ، تجهیزات تولیدکننده گرما ، دما ، رطوبت و ذرات معلق هوا قرار می گیرد. هودهای کانوپی  در بهبود کیفیت هوا ، تأمین ایمنی کارکنان ، اثربخشی و اعتبار سنجی تحقیق ، مدیریت انرژی و بهره وری جریان کار کمک می کنند.

هود های کانوپی از لحاظ عملکرد شبیه هود های شیمی هستند و در صورت نیاز مجهز به فیلتر کربن می شوند.

هودهای کانوپی به طور معمول از فولاد یا استنلس استیل ساخته شده اند که برای پوشش دادن فضاهای بزرگ طراحی شده اند. این هود ها همان طور که آن ها را می نامند ، مانند دریچه هایی عمل می کنند که گازهای مزاحم یا مضر ایجاد شده توسط تجهیزات یا آزمایش های تحقیقاتی را از بین می برند.

ویژگی های هود کانوپی

  • مجهز به فن مکنده سانتریفیوژ 2800 دور است .
  • دارای طول عمر بالا به واسطه استفاده از ورق‌ های مقاوم از جنس استنلس استیل است .
  • برای مکش گاز ها و بخار های بد بو مانند دفع بوی بد دستگاه‌ های اتوکلاو مورد استفاده قرار می گیرد .
  • برای  مکش بخارات داغ مانند اگزاست گازهای داغ حاصل از شعله دستگاه ها  در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • در آزمایشگاه ها به منظور مکش بخارات خورنده و سمی مانند اگزاست بخارات اسیدی حوضچه های اسید و گازهای حاصل از مواد شیمیایی استفاده می شود. نزدیک ترین هود مدولار به هود های کانوپی، هود شیمی میباشد و نوع پیشرفته تر آن، هود های لامینار می باشند.
    منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا