نحوه محاسبه چگالی با استفاده از ترازو آزمایشگاهی و کیت اندازه گیری دانسیته

فهرست عناوین

کیت دانسیته در کنار ترازو دقیق رادوگ

فرایند تعیین مقدار چگالی جامدات و مایعات به طور منظم در آزمایشگاه ها انجام می شود و وقت زیادی از پرسنل روزانه ممکن است بابت انجام این کار گرفته شود، باید از تجهیزاتی استفاده کرد که با حداقل زمان، دقیق ترین نتیجه حاصل شود. با استفاده از یک ترازو آزمایشگاهی، که در همه آزمایشگاه ها وسیله ای ضروری است و کیت دانسیته ای که در مواقع لزوم می توان روی آن نصب کرد، مقدار چگالی جامدات و مایعات به دست می آید.

چگالی چیست؟

یکی از پارامتر های اساسی که در بسیاری از علوم طبیعی استفاده می شود چگالی است، یک ویژگی فیزیکی که به عنوان جرم یک جسم تقسیم بر حجم آن تعریف می شود. نسبت چگالی یک ماده به چگالی آب در دمای استاندارد است. به این اصطلاح چگالی نسبی نیز گفته می شود.

اهمیت محاسبه چگالی

اندازه گیری و کنترل چگالی مایع می تواند در فرآیند های صنعتی بسیار حیاتی باشد. اندازه گیری چگالی اطلاعات مفیدی در مورد ترکیب، غلظت مواد شیمیایی یا جامدات در سوسپانسیون می دهد. در آزمایشگاه های شیمی و سنتز، اجزای واکنش ها می توانند جامد، مایع و گاهی اوقات گاز ها باشند. مقدار مواد جامد، تنها با وزن کردن به وسیله یک ترازو قابل اندازه گیری است. اما در مورد مواد مایع باید ابتدا با دانستن چگالی ، مقدار حجم جز مایع واکنش را محاسبه کنیم و به میکروپیپت این مقدار را اندازه گیری کنیم.

این بدان معنی است که برای اندازه گیری چگالی، معمولاً باید جرم و حجم یک جسم را جداگانه اندازه گیری کنید، سپس چگالی آن را با تقسیم جرم بر حجم محاسبه کنید. برای اندازه گیری جرم و حجم نیاز به استفاده از چندین ابزار اولیه آزمایشگاهی دارید.

کیت اندازه گیری دانسیته

روش ها و ابزار های متنوعی برای محاسبه چگالی یا دانسیته وجود دارند. مانند: فشار هیدرواستاتیک، تابش تشعشعات، لرزش و فشار دیفرانسیل. اما با توجه به این که این روش ها ممکن است زمان زیادی را بگیرند و نیاز به تجهیزات خاصی نیز دارند، برای محاسبات روزمره اصلا پیشنهاد نمی شوند.

چگالی جامدات و مایعات را می توان با استفاده از یک ترازوی دیجیتال آزمایشگاهی که در همه انواع آزمایشگاه ها از اساسی ترین وسیله ها است به دست آورد. شما می توانید با نصب کردن کیت مخصوص اندازه گیری دانسیته روی ترازو و مقداری آب مقطر، چگالی مجهول ماده مورد نظرتان را به دست آورید.

یک کیت اندازه گیری دانسیته از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • صفحه اصلی که روی ترازو آزمایشگاهی نصب می شود.
 • قاب نگه دارنده اصلی
 • صفحه توزین مخصوص تعیین چگالی جامدات
 • اتصال دهنده پایه و صفحه توزین با قابلیت جدا شدن
 • دو بشر برای مایعات و جامدات
 • هنگر
 • محفظه شیشه ای قرار گیری نمونه مایع
 • دما سنج
 • گیره نگه دارنده
 • پیچ های تبدیل برای نصب کیت اندازه گیری  دانسیته روی صفحه ترازو

نحوه اندازه گیری چگالی با استفاده از ترازوی آزمایشگاهی و کیت دانسیته

پس از نصب کیت روی ترازو آزمایشگاهی با استفاده از کاتالوگ محصول، مقدار مورد نیاز از آب مقطر را درون بشر بریزید. توجه داشته باشید که سیم های اتصال و صفحه نگه دارنده نمونه قبل از شروع کار کاملا تمیز باشند.

چگالی جامدات:

ترازو را صفر کنید، نمونه را روی قسمت بالایی نگه دارنده نمونه قرار دهید، عدد روی ترازو را یادداشت کنید. سپس در همین حالت ترازو را مجددا صفر کنید، سپس نمونه را روی صفحه پایینی قرار دهید، حالا عدد روی ترازو را ثبت کنید. عدد منفی خواهید دید. از تقسیم عدد اول به عدد دوم، مقدار چگالی ویژه جسم به دست می آید.

چگالی مایعات:

محفظه شیشه ای مخصوص اندازه گیری را از نمونه پر کنید، آن را رو نگه دارنده قرار دهید و ترازو را صفر کنید. سپس داخل بشر را از آب مقطر پر کنید طوری که تمام محفظه نمونه در آب قرار گیرد. حالا دوباره عدد روی ترازو را بخوانید. یک عدد منفی خواهید دید. حجم محفظه نمونه مایع در اطلاعات دستگاه به شما داده شده است. عدد ثبت شده با استفاده از ترازو را تقسیم بر حجم محفظه نمونه کرده و مقدار چگالی را به دست آورید.

در استفاده از کیت دانسیته موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • مقدار چگالی آب یا مایع رفرنس به دما بستگی دارد. پس برای این که دقت کار شما بالا باشد حتما پس از اندازه گیری دما با بررسی منابع، چگالی آب را متناسب با همان دما در نظر بگیرید.
 • اگر ماده ای چسبنده را مورد آزمایش قرار دادید، با چسبیدن ماده روی سیم ها احتمال بروز خطا در نتیجه وجود دارد. این خطا می تواند در محدوده چند میلی گرم باشد.
 • قبل از هر آزمایش حتما اجزای کیت را به خوبی تمیز کنید.

برای نصب کیت اندازه گیری دانسیته مطابق با کاتالوگ ارائه شده به همراه محصول عمل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا