لیست تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی

تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی

فهرست عنواین

آزمایشگاه میکروبیولوژی

قبل از آنکه درباره تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی صحبت کنیم به بررسی نحوه کار آزمایشگاه میکروبیولوژی می پردازیم. در آزمایشگاه میکروبیولوژی معمولا به مطالعه میکروارگانیسم هاي عفونی پرداخته می شود و دربرگیرنده  فرآیندهاي مربوط به باکتريشناسی، قارچ شناسی، ویروس شناسی و انگل شناسی می باشد .بایستی توجه نمود همه آزمایشگاه ها ملزم به ارائه ي همه این خدمات نمی باشند به عنوان مثال فرآیندهاي قارچ شناسی ممکن است در بعضی از آزمایشگاه ها صورت نگیرد.

وسایل و تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی

تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی به طور کلی بدین شکل دسته بندی می شوند:

  • مواد شیمیایی: شامل نمک های معدنی، مواد آلی، حلال های مختلف و محلول های معرف.
  • محیط کشت: شامل پودر انواع محیط کشت بوده مانند نوترینت آگار، نوترینت براث، لاکتوز براث.
  • شیشه آلات: شامل ارلن مایر، پیپت، بالن ژوژه، استوانه مدرج، قیف شیشه ای.
  • ابزارهای انتقال کشت: وسایلی برای انتقال کشت های میکروبی از محیط قدیمی به محیط جدید مانند لوپ میکروبیولوژی(فیلدوپلاتین)، نیدل(آنس)، پیپت پاستور، سمپلر و سر سمپلر، سوآب.
  • دستگاه ها و تجهیزات میکروبیولوژی: میکروسکوپ، اتوکلاو، فور، هود لامینار، کلنی کانتر، انکوباتور، شیکر، انکوباتور شیکر دار، ورتکس، سانتریفیوژ، جار بی هوازی، بن ماری.

آنس

آنس میله ای است به اندازه 4 سانتی متر دارای سر و دسته که جنس سر آن پلاتین یل کروم است. از این وسیله برای کشت دادن باکتری ها در محیط های کشت مختلف و یا انتقال مقداری از کلنی باکتری از یک محیط کشت به محیط کشت دیگر استفاده می کنند.

آنس آزمایشگاهی

پیپت

پیپت برای انتقال مقدار معینی مایع از محیطی به محیطی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

پیپت آزمایشگاهی

سانتریفیوژ

سانتریفیوژ آزمایشگاهی یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی است که برای جداسازی و تفکیک اجزای مختلف یک نمونه بر اساس ویژگی­های مولکولی مثل چگالی و وزن مورد استفاده قرار می­ گیرد.

سانتریفیوژ آزمایشگاهی

شیکر آزمایشگاهی

شیکر آزمایشگاهی برای هم زدن و مخلوط کردن  مایعات استفاده می ­شود که سبب یکنواخت و یکدست شدن نمونه می ­شود. شیکرها می ­توانند تنظیم دمایی نیز داشته باشند.

شیکر اوربیتال

اتوکلاو

اتوکلاو دستگاهی است که از آن برای ضدعفونی کردن وسایل و موادی که در دما و فشار بالا کار می­ کنند مورد استفاده قرار می ­گیرد. موادی که بسیار سریع تبخیر می­ شوند، مثل اتانول و کلروفوم، موادی که اشتعال پذیر هستند، مواد خورنده مثل اسیدها، حلال­ ها و مواد رادیواکتیو نباید اتوکلاو شوند. مواد و نمونه ­ها باید در ظروفی قرار گیرند که بخار و حرارت توانایی انتقال داشته باشد و نباید در ظروف کاملاً محکم بسته شود تا بخار نتواند انتقال پیدا کند.

اتوکلاو

ورتکس

از دستگاه ورتکس برای مخلوط کردن شدید مایعات و یا جمع کردن ذرات (رسوب) در ته ظرف آزمایشگاهی استفاده می­ شود.

ورتکس

سوآب

سوآب یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی است. سوآب وسیله ای چوبی شبیه گوش پاک کن بلند که در یک سر دارای پنبه جهت نمونه برداری می باشد.

سوآب

فور

فور یا آون آزمایشگاهی دستگاهی برای گرم کردن و خشک کردن مواد و تجهیزات آزمایشگاهی تا دمای 300 درجه سلسیوس می باشد که قابلیت طی کردن سیکل های دمایی با شیپ های دمایی مختلف را دارد.

آون آزمایشگاهی

هود لامینار

 هود لامینار در آزمایشگاه­ هایی مورد استفاده قرار می ­گیرند که نمونه مورد مطالعه آن ­ها میکروارگانیسم ­ها است و احتمال پخش شدن آیروسل (ذرات آلوده معلق در هوا) حین کار با این مواد به شدت زیاد است، پس به منظور جلوگیری از آلوده شدن افراد و محیط آزمایشگاه توسط  آیروسل­ ها از هود های لامینار استفاده می­ شود.

هود لامینار آزمایشگاهی

انکوباتور

انکوباتور دستگاهی است که درجه حرارت مناسب برای رشد، تکثیر و تشکیل کلنی  را فراهم می کند. معمولا دمای انکوباتور در آزمایشگاه ها روی 37 درجه سانتی گراد تنظیم می شود.

انکوباتور آزمایشگاهی

انکوباتور شیکر دار

 انکوباتور شیکردار در کشت، رویش باکتری ها و همزمان شیک کردن نمونه جهت حل کردن بعضی از مواد و مخلوط کردن و یا اکسیژن دهی در موارد کشت میکروبی مایع، که قدرت تکثیر باکتری را در زمان کوتاه بالا می برد مورد استفاده قرار می گیرد.

انکوباتورشیکر دار

کلنی کانتر

کلنی کانتر دستگاهی است که از آن در آزمایشگاه ها به منظور شمارش باکتری ها و میکروارگانیسم های موجود در محیط کشت استفاده می کنند. این دستگاه بر خلاف میکروسکوپ که در آن تمام سلول های مرده و زنده شمارش می شوند فقط سلول های زنده را شمارش می کند.

کلنی کانتر

بن ماری

بن ماری به عنوان یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی دارای یک محفظه است که تا نیمه از آب مقطر پر می شود و توسط دکمه تنظیم دما می توان دمای آب را تا حد جوش بالا برد. زمانی که نیاز به حرارت غیر مستقیم باشد از این دستگاه استفاده می کنند.

بن ماری آزمایشگاهی

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی لیست تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی شامل آنس، پیپت، آون، اتوکلاو، هود لامینار، سانتریفیوژ و شیکر جهت انجام آزمایشات میکروبی پرداخته شد. برای بررسی بیشتر این محصولات می توانید به فروشگاه اینترنتی رویان ایران مراجعه فرمائید.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

4.6/5 - (10 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «لیست تجهیزات آزمایشگاه میکروبیولوژی»

  1. ممنون از مقاله کامل شما در زمینه ارائه تجهیزات آزمایشگاهی
    ممنون میشم در مورد تجهیزات آزمایشگاه صنایع غذایی هم مطلبی قرار بدهید.
    منابع خوبی در دسترس نیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی مقالات

فهرست عنواین

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره