عیب یابی دستگاه اتوکلاو

فهرست عنواین

خطا های رایج اتوکلاو

عیب یابی دستگاه اتوکلاو نیازمند شناخت دقیق این دستگاه است. اتوکلاو یا دستگاه استریل سازی، وسیله ای است که ضد عفونی کردن را با استفاده از حرارت به همراه بخار و فشار انجام می دهد. این دستگاه با استفاده از ایجاد شرایط محیطی مناسب، دما و فشار بالا، عمل استریلیزاسیون را انجام می دهد.

اتوکلاو هم می تواند مانند سایر دستگاه دچار مشکلات و خطاهایی شود. بنابراین لازم است ضمن آشنایی با اجزای مختلف دستگاه، خطا های رایجی که هر دستگاه ممکن است با آن مواجه شود را بدانید. گاهی اوقات تعمیر اتوکلاو بسیار ساده و توسط اپراتور قابل انجام است. فقط کافی است مشکلات رایج اتوکلاو را شناخت. برای همین منظور خطا های رایج اتوکلاو و شیوه رفع آن ها در این مقاله معرفی شده اند.

برای همین منظور لیستی از خطاهای رایج اتوکلاو را تهیه کرده ایم که به سرعت امکان رفع عیب اتوکلاو را فراهم می سازد.

اتوکلاو

خطاهای رایج دستگاه اتوکلاو

در این ویدئو به بررسی برخی ارورها و خطاهای رایج در دستگاه اتوکلاو پرداخته شده است:

جدول عیب یابی سریع اتوکلاو

در جدول زیر عمده مشکلات رایج اتوکلاو و راه حل های فنی جهت عیب یابی دستگاه اتوکلاو آورده شده است:

مشکل علتراه حل
چرخه استريليزاسيون بدون دليل متوقف شده است.فشار بخار، آب و هوا، هيچ كدام كافي نيستند.درنتيجه، ابزار تنظیم و كنترل عبور دريچه هاي سولنوئيدي فعال نمي شوند.فشارهاي تأمين كننده بخار، آب و هوا را بررسي كنيد. سيستم هاي تنظيم را كنترل نماييد.
انديکاتور بيولوژي مثبت است.انديكاتور بيولوژي براي عملكرد چرخه مناسب نيست.از انديكاتور بيولوژي با سري ساخت يا سازنده ديگر استفاده كنيد، پارامترها را با دقت ثبت كنيد.
فشار بخار خيلي پايين است.واشر در خراب است.بخار داخلي در اجزاي دیگر اتوکلاو نشت مي كند.واشر را بررسي و آن را تعويض كنيد.دريچه هاي الكتريكي و غيره را بررسي كنيد.
فشار بخار زياد است.اتوكلاو بيش از حد بارگذاري شده است.اتوكلاو كاليبر نيست.اقلام درون دستگاه را کم کنيد.اتوكلاو را كاليبر كنيد.
وسايل استريل شده مرطوب باقي مي مانند.دريچه بخار معيوب است.آب گذر اتاقك استريليزاسيون مسدود شده است.بارگذاري در اتوكلاو بيش از حد است.اتوكلاو تراز نيست.دريچه بخار را كنترل/ تميزكنيد. دريچه را تعويض نماييد.سيستم آبگذر را كنترل/تميزكنيد.اقلام درون دستگاه را کم کنيد. چرخة استريليزاسيون را تكرار نماييد.اتوكلاو را تراز كنيد.
نشانگر استريليزاسيون پايان چرخه استريليزاسيون كامل را نشان نمي دهد.اتاقك استريليزاسيون نادرست يا بيش از حد بارگذاري شده است.دريچه بخار معيوب است.زمان استريليزاسيون كافي نيست.اتوكلاو به دما و فشار انتخابي استريليزاسيون نمي رسد.نفوذ بخار كافي نيست.فرآيند قبل از آغاز چرخه مناسب نبوده است، هوا به مقدار زياد داخل اتاقك باقي مانده است.انديکاتور بيولوژي براي چرخه اجرا شده نامناسب است.نحوه تقسيم و مقدار بارگذاري را بررسي كنيد.دريچه بخار را بررسي كنيد. آن را تعمير يا عوض كنيد.زمان استريليزاسيون را بررسي كنيد. آن را مطابق با نوع چرخه تنظيم كنيد.دماي انتخابي را بررسي كنيد .تناسب فشار بخار را با چرخه انتخابي بررسي كنيد. و احتمال نشت بخار از در يا مسير ابزارهاي كنترلي را بررسي كنيد.اقلام درون دستگاه را کم کنيد تا بخار بهتر جريان داشته باشد.از يك تكنسين سرويس كمك بگيريد تا سيستم تخلیه را بررسي كنيد.مشخصات انديکاتور بيولوژي را بررسي كنيد.چرخه استريليزاسيون را تكراركنيد.  
درب اتو کلاو با آن که کاملا بسته شده ، اما قفل نمی شود.جسمی مانع بستن در است.
یا کابل ها خیلی شل هستند.
یا قفل، خارج از تنظیم است.
جسم را درآورید.
کابل ها را تنظیم کنید.
قفل را تنظیم کنید.
در خلاء های اولیه میزان خلاءبه نقطه تنظیمی نمی رسدواشر در هوابند نیست
چمبر نشتی دارد
ترنسمیتر فشار خراب است
پمپ خلاء ضعیف شده
با کف مایع و اعمال آن در نقاط مشکل احتمالی شروع به پیدا کردن محل نشتی کنید اگر نشتی دیده نشد ممکن است یا پمپ ضعیف شده باشد و یا گیج فشار ایراد داشته باشد.
در پایان سیکل در باز نمی شودشرط دمایی (خنک شدن ) محقق نشده است
یا بخار پشت واشر تخلیه نشده است
یا موتور یا جک حرکت دهنده در معیوب است
گیج دمایی را مشاهده کنید که آیا دما پایین آمده است یا نه
گیج فشار را بررسی کنید تا فشار بخار اتوکلاو پایین آمده باشد
اگر مشکل از فشار و یا دما نباشد، ممکن است جک درب ایراد داشته باشد
نشتی بخار از درواشر خراب است
فشار بخار پشت واشر افت کرده
واشر نیاز به روانکاری دارد

پارامترهای مهم عیب یابی اتوکلاو

دوره عیب یابی دستگاه اتوکلاو

بر اساس میزان کارکرد دستگاه اتوکلاو و برند دستگاه این بازه می تواند متفاوت باشد اما معمولا در بازه‌های زمانی سه تا شش‌ ماهه عیب‌یابی دستگاه‌ اتوکلاو را باید صورت داد تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

تعمیر دستگاه اتوکلاو

تعمیر اتوکلاو می تواند پیچیده و زمان بر باشد زیرا عوامل بسیاری مانند دامنه دمایی و سیکل گراویتی و دمایی، میزان مکش هوا،اندازه و نوع چمبر از پارامترهای مهم در عیب یابی دستگاه می باشد. از طرف دیگر استریل سازی در اتوکلاو شامل مراحل آب گیری ، پیش خلا ، افزایش دما ، استریل ، تخلیه ، پس خلا ، خشک شدن ، یکسان سازی است و باید مشخص شود که مشکل اصلی دستگاه در کدام مرحله است.

سخن پایانی

دستگاه اتوکلاو دارای انواع مختلفی است. کلاس بندی اتوکلاو برحسب کارکرد و کاربرد متفاوت است . جهت عیب یابی اتوکلاو به شکل اصولی و جلوگیری از بروز هرگونه مشکل قبلا با واحد تعمیرات شرکت فروشنده تماس حاصل فرمائید. همچنین جهت مشاهده و بررسی محصول اتوکلاو می توانید به فروشگاه اینترنتی رویان ایران مراجعه فرمائید.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

5/5 - (1 امتیاز)

10 دیدگاه دربارهٔ «عیب یابی دستگاه اتوکلاو»

  1. با سلام و احترام
   طبق دیتا شیت تکنو گاز این ارور برای Overlay high temperature می باشد و راه حل آن Reset and restart cycle هست.

 1. سلام وقت بخیر دستگاه اتوکلاو خاموش شده و دیگه روشن نشد برای اینکه درشو باز کنیم
  راه دیگهای نداره

  1. سلام و احترام
   بسیاری از اتوکلاو های دندانپزشکی و رومیزی این امکان را ندارند
   چراکه برای ایمنی عملکرد و جلوگیری از خطر فشار ۲ بار محفظه امکان باز کردن دستی آسان برای کاربر قرار نداده اند و باید توسط تکنسین فنی درب دستگاه باز شود.

  1. سلام و احترام
   لطفا در واتس آپ با شماره ۰۹۱۲۸۱۴۶۴۱۷ در تماس باشید
   تا برای رفع مشکل هماهنگی صورت بپذیرد

  1. طبق دیتاشیت دستگاه این ارور مربوط به ولتاژ ورودی است و نشان از مشکل برق ورودی شما دارد.
   مجدد تست کنید.

 2. سلام اتوکلاو مورد استفاده بنده از نوع کاوش مگا عمودی هست . بعد از تنظیم اولیه و استارت پس از چهار پنج ثانیه فعالیت متوقف شده و چراغها چشمک میزنن لطفا راهنمایی کنین . ممنون

  1. سلام و احترام
   احتمالا مشکلی در سیستم هیتر دستگاه هست یا مشکلی در برق ورودی هست
   با شرکت مگا تماس بگیرید، کارشناس مشکل را حل می کند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره