سکوبندی مدولار با قابلیت جابجایی

فهرست عناوین

سکوبندی آزمایشگاهی

برای انجام فعالیت ها مخصوصا فعالیت های تخصصی آزمایشگاهی رشته ها و گرایش های مختلف، مهم ترین اصل داشتن تخصص لازم پژوهشگران و افرادی که در آزمایشگاه کار می کنند است و پس از آن استفاده از ابزار و مواد مرغوب و مناسب برای حاصل شدن نتایج صحیح و قابل اعتماد بسیار مهم است. رعایت اصول اولیه ایمنی در حین کار آزمایشگاهی غیر قابل چشم پوشی است و حتما فضای آزمایشگاه برای کار با انواع مواد به ویژه مواد بیولوژیک و مواد شیمیایی خطرناک باید مناسب سازی شود. به این منظور بسیار ضروری است که تجهیزات ، وسایل و سکوبندی آزمایشگاه (اعم از کابینت ، هود، سینک، تهویه، و غیره) متناسب با نیاز آزمایشگاه  و از جنس مناسب (استیل، فولاد، پلگسی گلس و غیره) باشد.

سکوبندی مدولار

در ادامه می خواهیم به توضیح بیشتر در ارتباط با یکی از انواع سکوبندی های آزمایشگاهی به نام سکوبندی مدولار بپردازیم و به مزیت های این نوع سکوبندی اشاره کنیم.

سکوبندی مدولار

در گذشته آزمایشگاه ها به صورت چیدمان منظم به دور فضا هاي کار شکل می گرفتند که از انعطاف پذیري نیز برخوردار می شدند. امروزه فضا هاي کار به صورت مدولار طراحی می شوند و امکان جابجایی آسان، سریع، اقتصادي و منطبق با دستگاه ها و تجهیزات مدرن را دارند. این روش نیاز به پیش بینی فضا هاي باز دارد تا برخلاف آزمایشگاه هاي قبلی که بر اساس میز هاي کار شکل می گرفتند و جابجایی آن ها اهمیت داشت، امکان دسترسی آسان به فضا هاي پشت تجهیزات به منظور نگهداري و کنترل کیفیت وجود داشته باشد.

سکوبندی مدولار

توصیه می شود از سکوبندی مدولار، میز هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع و واحد هاي قابل جابجایی استفاده شود تا در صورت تغییر تکنولوژي، ایستگاه هاي کاري و تجهیزات مختلف حذف و یا مجددا پیکربندي شوند.

سکوبندی مدولار متحرك می باشد و انعطاف پذیري لازم در خصوص تغییر چیدمان و قرار دادن تجهیزات بزرگ را فراهم می کند. یکی از ویژگی هاي بارز میز هاي آزمایشگاهی متحرك، امکان تنظیم ارتفاع آن ها متناسب با فرآیند هاي مختلف و ویژگی هاي فیزیکی کارکنان مختلف می باشد. از دیگر انعطاف پذیري هاي قابل توجه میز هاي متحرك، می توان به مستقل بودن میز ها از کمد ها و کشو هاي زیر آن ها اشاره نمود. کمد ها و کشو هاي زیر میز ها را می توان به صورت مستقل طراحی نمود تا امکان قرار دادن آن ها در زیر هرکدام از میز ها بر حسب نیاز، فراهم باشد.

ویژگی های سکوبندی مدولار آزمایشگاه

  • انعطاف پذیر است. می‌ توان آن‌ها را با تغییر نیاز آزمایشگاه جا بجا کرد و دوباره پیکربندی کرد.  در آزمایشگاه مدرن امروزی، نیاز ها می توانند به سرعت تغییر کنند. از آنجایی که سکوبندی مدولار ثابت نیست، می توان آن را به سرعت و به آسانی جابه جا کرد و دوباره پیکربندی کرد. این امر هزینه های مربوط به بازسازی آزمایشگاه ها را کاهش می دهد.
  • نصب آسان. هر کسی که مهارت‌ های اولیه ساخت ‌و ساز داشته باشد می ‌تواند آن ها را با ابزار های روزمره خود در مدت زمان کوتاهی نصب کند. با کیس های مدولار زمان نصب را می توان به نصف کاهش داد.
  • تعمیر کیس مدولار آسان است. تعمیر کیس های ثابت معمولا نیاز به تعمیرات در محل دارد که می تواند پرهزینه و زمان بر باشد. از آنجایی که کیس مدولار طوری طراحی شده است که دارای ویژگی هایی باشد که می توان آن ها را جدا کرد و سپس دوباره وصل کرد، تعمیر لولا ها، در ها و کشو ها بسیار ساده است.
سکوبندی مدولار
  • یک صرفه جویی در فضا است، که یک مزیت بزرگ در فضا های آزمایشگاهی کوچک امروزی است. مهم نیست که تاسیسات شما به چه چیزی نیاز دارد، می‌ توانید کابینت ‌ها را طوری تنظیم کنید که این نیاز ها را برآورده کند و به از بین بردن فضای هدر رفته کمک کند.
  • سکوبندی مدولار با استفاده از مواد با کیفیت بالا برای مقاومت در برابر ضربه، رطوبت و مواد شیمیایی طراحی و ساخته می‌ شوند که تضمین می‌کند سال‌ ها دوام می ‌آورند. دوام آن برای بسیاری از محیط های آزمایشگاهی مناسب است.
  • سکوبندی مدولار می تواند از سینک، کشو، کابینت، قفسه بندی قابل تنظیم و غیره تشکیل شود.
  • در یک محیط آزمایشگاهی، ایمنی همیشه از اهمیت بالایی برخوردار است. سکوبندی آزمایشگاهی مدولار با رعایت استاندارد های سکوبندی ایجاد شده در صنعت ، از این پایبندی به ایمنی کامل پشتیبانی می کند.

منبع: رویان ایران مرجع تجهیزات آزمایشگاهی

3/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «سکوبندی مدولار با قابلیت جابجایی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا