دستگاه های آزمایشگاه شیمی تجزیه

فهرست عنواین

آزمایشگاه شیمی تجزیه

در آزمایشگاه شیمی تجزیه به تجزیه شیمیایی آب، تعیین خواص شیمیایی و فیزیکی، تجزیه و شناسایی کاتیون‌ ها و آنیون‌ های سنگ ‌ها و ترکیبات معدنی به روش تیتراسیون و وزن‌ سنجی و اندازه گیری ، سختی آب، pH ،کلراید، سولفات، فسفات می پردازند.

دستگاه های مورد استفاده آزمایشگاه شیمی تجزیه

دستگاه اسپکتروفتومتر

اسپکترومتر بخشی است که نور منوکروم را ایجاد کرده و دارای منبع نور، عدسی، شکاف ها، منوکروماتور (صافی یا منشور) می باشد و بخش فتومتر دارای وسایل سنجش نور است.

اسپکتروفتومترها، تجهیزاتی هستند که جذب یا عبور طول موج های مشخصی از انرژی تابشی (نور) از یک آنالیت را در یک محلول تعیین می کنند. به طور کلی نور با طول موج و انرژی خاص به نمونه تابانده شده و مقدار مشخصی از انرژی آن جذب می شود. سپس با اندازه گیری انرژی رد شده از نمونه توسط یک دتکتور، مقدار جذب تعیین می شود.

اسپکتروفوتومتر

در حقیقت این روش با استفاده از میزان جذب نور، تعیین غلظت می کند .

اجزای دستگاه اسپکتروفتومتر

  1. منبع نور
  2. تکفام ساز
  3. محل نمونه
  4. متمرکزکننده پرتو
  5. آشکار ساز

دستگاه هدایت سنج

سنجش هدايت الكتريكي يك روش سريع و مطمئن جهت تخمين زدن غلظت یون ها در محلول است. هدايت سنجي در علوم و صنایع کاربردهای متعددی دارد كه اندازه گیری غلظت یون ها درمحلول های آبي مهم ترين كاربرد آن به شمار مي آيد.

هدایت سنج

پتانسیومتر

تیتراسیون هایی که با دستگاه پتانسیومتر انجام می گیرد ، تیتراسیون هاي پتانسیومتري نام دارند . در تیتراسیون هاي پتانسیومتري تغییرات پتانسیل الكترود شناساگر نسبت به الكترود مرجع ، به ازاي افزایش حجم هاي معینی از تیتر کننده ، سنجیده می شود . الكترود مرجع در تمام تیتراسیون ها معمولا یكی از الكترودهاي مرجع آزمایشگاهی مانند الكترود کالومل اشباع یا نقره – نقره کلرید اشباع است . اما نوع الكترود شناساگر بستگی به نوع تیتراسیون دارد .

پتانسیومتر

دستگاه pHمتر

pH  متر برای تعیین غلظت یون هيدروژن  در یک محلول کاربرد دارد. اگر اين دستگاه با احتياط استفاده و كاليبر شود، قدرت اسيدي محلول را اندازه گيري  مي­كند. pH  متر در هر رشته­ای از علوم که با محلول سر و کار دارد، استفاده مي­شود. در رشته­هایی مانند کشاورزی، صنایع آب و خالص سازی و در صنایعی مانند پتروشیمی، کاغذ سازی، غذا،داروسازی، تحقیق و توسعه­ی صنایع فلزات و غيره كاربرد دارد.

پی اچ متر

هات پلیت

از هات پلیت برای حرارت دادن مایعات تا دمای 100 درجه سانتیگراد یا بیشتر مورد استفاده قرار می­گیرد ولی با این وجود سعی کنید دمای آن را  روی بیشتر از 100 درجه سانتیگراد تنظیم نکنید چون خطرناک است.

هات پلیت

 GC یا کروماتوگرافی گازی

كروماتوگرافي گازي،يكي از قدرتمندترين و فراگيرترين روش هاي تجزيه دستگاهي است كه اگر از امكانات و توانمندي هاي اين دستگاه به خوبي استفاده شود، مي توان اطلاعات متنوع و بسيار مفيدي را، هم در زمينه تجزيه كيفي و هم در مورد تجزيه كمي در ارتباط با تك‌تك اجزاء تشكیل دهنده يك مخلوط پيچيده به دست آورد. این دستگاه از لوله های بسیار بلندی تشکیل شده است که داخل آن گاز حامل به همراه نمونه های بخار شده جریان دارند. دستگاه GC بر اساس اختلاف نقطه جوش مایعات کار می کند.

gc

HPLC یا کروماتوگرافی مایع

کروماتوگرافي مايع يکي از انواع کروماتوگرافی ها است که فاز متحرک در آن مايع است .در HPLC اغلب از ستون های پر شده با ذرات ريز فاز ساکن استفاده مي شود. به همین علت سطح بیشتری از فاز ساکن در ستون در معرض اجزاء نمونه قرار مي گیرد و درنتیجه راندمان جداسازی در اين روش بیشتر از سایر روش های کروماتوگرافي است . در روش فوق يک فاز ساکن و يک فاز متحرک به کار مي رود . اجزای يک مخلوط به وسیله جریاني از يک فاز متحرک از فاز ساکن عبور داده مي شود . جداسازی ها بر اساس اختلاف در سرعت مهاجرت اجزاء مختلف نمونه استوارند .

hplc

سانتریفیوژ

از سانتریفیوژ برای جداسازی و تفکیک اجزای مختلف یک نمونه بر اساس ویژگی ­های مولکولی مثل چگالی و وزن مورد استفاده قرار می­گیرد.

سانتریفیوژ

حمام آب

بن ماری دستگاهی است که براي انجام آزمایش­های سرولوژی،اگلوتيناسیون، غیرفعال سازی، بیولوژی پزشکی و آزمایش­های داروسازی و حتی برای مراحل انکوباسیون صنعتی کاربرد دارد. مايع داخل تانك معمولا آب و در بعضي روغن است. محدوده­ دماي كاري حمام ­هاي آب از دمای محیط تا 60 درجه سانتیگراد است. با استفاده از يك درپوش خاص، امكان انتخاب درجه حرارت 100 درجه سانتیگراد نيز وجود دارد.حما م­هاي آب با گنجايش 2 تا 30 لیتر ساخته مي ­شوند.

بن ماری آزمایشگاهی

ترازو با دقت ۰.۰۰۰۱ گرم

ترازو با دقت ۰.۰۰۱ گرم

ترازو آزمایشگاهی

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره