در سکوبندی آزمایشگاه چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟

سکوبندی آزمایشگاه

فهرست عنواین

سکوبندی آزمایشگاه

به همه عواملی که باعث آماده شدن فضای مناسب آزمایشگاه می شوند ، سکوبندی آزمایشگاه می گویند . سکوبندی شامل کابینت ها ، نوع چیدمان میز ها ، میز توزین ، سینک و شیرآلات آزمایشگاهی و دیگر تجهیزات مورد نیاز برای آن آزمایشگاه است . سکوبندی مناسب برای حفظ ایمنی ، راحتی کاربر ، گردش کار و … بسیار اهمیت دارد .

سکوبندی آزمایشگاه

آزمایشگاه های علمی به سکوبندی با طراحی خاص نیاز دارند که توانایی تحمل شرایط آزمایش را داشته باشد . سکوبندی آزمایشگاهی باید بتواند لکه ها و مواد شیمیایی را تحمل کند و در برابر سرما و گرما مقاوم باشد . هر آزمایشگاهی به سکوبندی نیاز دارد که به محققان و دانشمندان اجازه می دهد آزمایشات خود را به راحتی انجام دهند .

انواع مختلفی سکوبندی با جنس های مختلف وجود دارد که نوع سکوبندی بر اساس این که در آن آزمایشگاه چه نوع آزمایش و فعالیتی انجام می شود ، طراحی می شود .

نوع آزمایشگاه

آزمایشگاه ها انواع مختلفی هستند ، با کاربرد های مختلف . آن ها همچنین با خطرات متفاوتی مواجه هستند که نیاز به راه اندازی و اقدامات ایمنی منحصر به فرد دارند . بنابراین مهم است که هنگام انتخاب سکوبندی برای آزمایشگاه این عوامل را در نظر بگیرید .

سکوبندی آزمایشگاه

 ابتدا نوع آزمایشگاه را شناسایی کرده و مناسب ترین سکوبندی را تعیین کنید . متداول ترین انواع آزمایشگاه ها آزمایشگاه های تحقیق و توسعه ، آزمایشگاه های شیمیایی ، آزمایشگاه های تحلیلی ، آزمایشگاه های آموزشی ، آزمایشگاه های بالینی و پزشکی ، آزمایشگاه های تولیدی و موارد دیگر هستند . نکته دیگری که در مورد نوع آزمایشگاه مطرح می شود این است که آیا آزمایش “خشک” است یا آزمایش “مرطوب”. این می تواند نوع مصالح و سکوبندی مورد نیاز را تعیین کند .

تهیه نقشه قبل از انتخاب سکوبندی در انتخاب مناسب ترین سکوبندی آزمایشگاهی کمک می کند . این به شما کمک می کند تا آزمایشگاه خود را به گونه ای تنظیم کنید که سکوبندی آزمایشگاه مکمل گردش کار باشد و مانع حرکت آسان و ایجاد خطرات نشود .

انعطاف پذیری

با توجه به طیف گسترده ای از فعالیت هایی که در آزمایشگاه ها انجام می شود ، انعطاف پذیری یکی از مهمترین ویژگی های یک آزمایشگاه مناسب است . در اصل ، سکوبندی آزمایشگاهی انعطاف پذیر به شما امکان می دهد با پیشرفت کسب و کار، آزمایشگاه را با نیازهای متغیر وفق دهید . با داشتن سکوبندی آزمایشگاهی انعطاف پذیر ، می توانید آزمایشگاه خود را به راحتی سازماندهی کنید و یک جریان کاری متفاوت ایجاد کنید . در نظر گرفتن آینده کسب و کار به کاهش هزینه تغییرات در طول مسیر کمک می کند .

کیفیت سکوبندی آزمایشگاهی

مانند هر محصول دیگر ، کیفیت سکوبندی آزمایشگاهی بسیار مهم است . مهم است که مواد مورد استفاده را در نظر بگیرید و تعیین کنید که آیا برای آزمایشگاه شما مناسب هستند یا خیر . طیف گسترده ای از مواد معمولی و تخصصی وجود دارند که می توانند برای بهبود محیط آزمایشگاه استفاده شوند .

سکوبندی آزمایشگاه

این مهم است که اطمینان حاصل شود که مواد انتخاب شده متناسب با هدف شما هستند یا خیر ، و همچنین باید با دوام باشند .

برای مطالعه در مورد استاندارد سکوبندی آزمایشگاه روی لینک کلیک کنید.

متداول ترین جنس های سکوبندی آزمایشگاهی

  • پلاستیکی : بدنه لمینت پلاستیکی بسیار مناسب است و هزینه کمتری دارد . لمینت پلاستیکی رنگ ، بافت و الگوهای متنوعی را ارائه می دهد . این یک انتخاب جذاب است و در شرایطی که طراحی مهم است به کار می آید . همچنین ، این ماده صدا را بهتر از فلز جذب می کند ، بنابراین در شرایطی که نیاز به فضای آرام است ، لمینت پلاستیکی ممکن است یک گزینه عالی باشد .
  • فلزی : فلز یک گزینه محکم و مقرون به صرفه را ارائه می دهد و اغلب در بازار های تجاری استفاده می شود . بسیار بادوام است و می تواند بیشتر از سایر مواد مقاومت کند ، اما مکمل همه کاربرد ها نخواهد بود . فلز بسیار مناسب است ، نگهداری آن آسان است و نظافت را آسان می کند.
  • پلی پروپیلن : مواد پلی پروپیلن مقاومت اسیدی بالایی را ایجاد می کنند . به عنوان یک ماده مقاوم در برابر لکه ، پلی پروپیلن سال ها استحکام و رنگ خود را حفظ می کند .
  • چوبی : چوب یک انتخاب ایده آل برای هر کاربردی است که در آن از مواد شیمیایی استفاده می شود و باعث خوردگی فلزات می شود . در واقع جایگزینی برای فلز است .
  • رزین فنولیک : رزین فنولیک یک ماده مقاوم است که در برابر بسیاری از اسید ها و حلال ها مقاوم است . آن ها می توانند انواع مختلفی از رنگ ها را داشته باشند و در مناطق با رطوبت بالا بسیار بادوام هستند . همچنین مواد رزین فنولیک مقاوم در برابر زنگ زدگی هستند و به راحتی تمیز می شوند و عملاً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند . مقاوم در برابر اکثر باکتری ها و رشد قارچ ها است. برای بسیاری از مناطق مناسب است ، اما معمولاً در محیط های آزمایشگاه / بیمارستان از جمله مجموعه های عملیاتی ، مناطق استریل و مناطق درمان دیالیز یافت می شود .
  • فولاد ضد زنگ : بدنه فولاد ضد زنگ برای محیط های مرطوب بسیار عالی است . مقاوم در برابر زنگ زدگی و لکه است . این سطح کار مقاومت شیمیایی و حرارتی فوق العاده ای را ارائه می دهد و به راحتی تمیز می شود . سازه های فولادی ضد زنگ ، سازگار با هر نوع رنگ یا دکوراسیون ، یک انتخاب مناسب برای بسیاری از آزمایشگاه های بیولوژیکی ، پزشکی ، دارویی و بیمارستانی است .

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی مقالات

فهرست عنواین

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره