تجهیزات مورد نیاز برای آزمایشگاه پاتولوژی

فهرست عنواین

لیست تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی

کلمه پاتولوژی از دو بخش Patho  و logy تشکیل شده و به معنای آسیب شناسی می باشد. علم پاتولوژی خود به بخش­های علت شناسی، ریخت شناسی، مکانیسم ایجاد و اهمیت آن از نظر بالینی تقسیم می­­شود.

این آزمایشگاه به سه بخش اصلی قابل تقسیم است که شامل آسیب شناسی عمومی General) pathology)، آسیب شناسی بالینی (clinical pathology) و آسیب شناسی تشریحی Anatomical) pathology ) می باشد.   

در این آزمایشگاه بافت­های بدن و مایعات از نظر میکروسکوپی مورد آزمایش قرار می­گیرند، از نظر اختلالات ژنتیکی و تغییرات ژنتیکی مورد بررسی می­شوند و علل ایجاد آن­ها در این نوع آزمایشگاه تشخیص داده می­شود. در آزمایشگاه پاتولوژی از جواب آزمایش افراد برای درمان بیماری، جلوگیری از پیشرفت بیماری، جلوگیری از بیماری و تعیین خطر ابتلا به بیماری استفاده می­کنند. در آزمایشگاه پاتولوژی آزمایش­هایی از قبیل آزمایش کارکرد کبد، بررسی آهن خون، تست­های انعقادی و غیره انجام می­شود.

آنالایزر و شمارشگر سلول خونی
سانتریفیوژ
تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی توضیحات دستگاه
آنالایزر آنالایزر تمام خودکار، آنالایزر نیمه خودکار، آنالایزر واشر و آنالایزر ریدر باید در آزمایشگاه پاتولوژی وجود داشته باشد.
شمارشگر سلول های خونی سل کانتر یا شمارشگر سلول خونی یک آنالایزر هماتولوژی کاملا اتوماتیک است که برای نمونه گیری، تست CBC و شمارش RBC در خون از آن استفاده می کنند.
سانتریفیوژ این دستگاه برای جداسازی و تفکیک اجزای مختلف یک نمونه بر اساس ویژگی های مولکولی مثل چگالی و وزن مورد استفاده قرار می گیرد.
فلوسیتومتری این دستگاه برای بدست آوردن فنوتایپ و خصوصیات سلول ها استفاده می شود که براساس پراکنده‌سازی نور توسط سلول‌های تحت آزمایش و انتشار فلورسانس از آن‌ها کار می کند.
هموگلوبین شمار روشی قدیمی، ساده و سریع برای تخمین هموگلوبین ها است که امروزه در آزمایشگاه هایی استفاده می شود که ابزار چشمی تخصصی ندارد .
هموسیتومتر یک لام میکروسکوپی است که شرایط را برای شمارش سلول فراهم می کند.
میکروتوم وسیله ای است که از آن برای تهیه ی برش های بسیار نازک از نمونه استفاده می کنند که تیغه ی این دستگاه از جنس شیشه، استیل و یا الماس است.
جریان سنج این دستگاه برای تست عملکرد شش به وسیله ی آزمایش سرعت بازده شخص و برای تشخیص بیماری آسم و COPD مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره