تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب

فهرست عناوین

آزمایشگاه های آب و فاضلاب و نقش کلیدی آن ها

آزمایشگاه های آب و فاضلاب نقش اساسی در سلامت افراد جامعه دارند. بسیاری از کشور ها نظارت و کنترل کیفیت آب را در فهرست اولویت‌ های ملی خود قرار داده‌اند. برخی تصور می کنند آزمایشگاه های آب و فاضلاب فقط در تصفیه خانه ها برای کنترل کیفیت آب شرب و مصرفی احداث می شوند. اما در نگاه کلی تر بیشتر صنایع نیاز به آب دارند و هر کدام از آن ها استاندارد های ویژه ای برای آب مورد استفاده، نیاز دارند. به عنوان شست و شو خطوط تولید، سیال خنک کننده، ماده مصرفی تولید محصول و … از نمونه مثال های کاربرد آب در صنایع مختلف علاوه بر آب شرب مصرفی است. به طور کلی تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب یکسان است اما نگاه متفاوتی به پارامتر های مورد بررسی مانند املاح، آلودگی های بیولوژیکی، فلزات و سختی آب دارند.

تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب

آزمایشگاه آب و فاضلاب ایده آل

از آن جا که داده های به دست آمده از روش های مختلف آنالیز آب باید بالا ترین دقت و اطمینان را داشته باشند، استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی، استاندارد، با کیفیت و دقیق بسیار مهم است. علاوه بر این نحوه نگه داری و کالیبراسیون این دستگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین تجهیزات آزمایشگاهی بدون در اختیار داشتن نیروی انسانی متخصص و مجرب هیچ کمکی به به دست آوردن داده های صحیح نخواهد کرد.

پرسنل کارآزموده با در اختیار داشتن تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب استاندارد و کالیبراسیون و بازرسی های دستگاه ها،  سه اصل مهم احداث آزمایشگاه کنترل کیفیت آب است.

تجهیزات اساسی مورد نیاز برای احداث آزمایشگاه های آب را در این مقاله معرفی می کنیم. تمام این تجهیزات را می توانید از رویان ایران با بهترین کیفیت و قیمت مطابق با نیازتان خریداری کنید.

تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب

انواع شیشه آلات آزمایشگاهی مانند بشر، بالن های ژوژه یا حجمی، بورت، پیپت، مزور یا استوانه مدرج، شیشه های مخصوص BOD و … در حجم های مختلف مانند تمامی آزمایشگاه ها، به صورت روزمره در آزمایشگاه های اب نیز مرود استفاده قرار می گیرند و وجود آن ها ضروری است.

در ادامه دستگاه هایی که برای احداث آزمایشگاه های تخصصی آب و فاضلاب مورد نیاز است، با توجه به نوع پارامتر هایی که باید اندازه گیری شوند، معرفی خواهند شد.

تجهیزات مورد نیاز اندازه گیری پارامتر های فیزیکی

رنگ، دما،TDS ، هدایت، pH و بو پارامتر های فیزیکی هستند که در کنترل کیفیت آب باید بررسی شوند. تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب برای آنالیز فیزیکی آب شامل موارد زیر است:

 • دماسنج دیجیتال
 • pH متر
 • هدایت سنج
 • TDS متر یا سختی سنج آب 
 • آون آزمایشگاهی
 • نفروتوربیدومتر یا کدورت سنج

تجهیزات مورد نیاز اندازه گیری پارامتر های شیمیایی

پارامتر های شیمیایی خود شامل دو دسته آنیون ها مانند کربنات، بی کربنات، کلراید، فلوراید، نیترات، نیتریت، سولفات، فسفات آمونیاک، سیانید و مجموع ترکیبات نیتروژن دار و کاتیون ها مانند سدیم، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سلیکات و بوران هستند. تجهیزات مورد نیاز برای آنالیز این یون ها شامل موارد زیر هستند:

 • سیستم تیتراسیون (دستی یا دیجیتال)
 • کجدال
 • فلیم فوتومتر
 • اسپکتروفوتومتر
 • بن ماری یا حمام آب گرم آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب جهت آنالیز پارامتر های بیولوژیک (نیازمند اکسیژن)

آزمایش های DO، BOD و COD از مهم تین آزمایش های روتین آزمایشگاه های تصفیه و کنترل کیفیت آب هستند. برای انجام این آزمایش ها به انکوباتور BOD، COD دایجستر و توتال کربن آنالایزر نیاز پیدا خواهید کرد.

آزمایش BOD

تجهیزات مورد نیاز برای بررسی میکروب های آب

باکتری های موجد در آب می توانند عامل ایجاد بسیاری از بیماری ها در جامعه باشند. همچنین این باکتری ها در آبی که صنایع برای موارد مختلفی مانند شست و شوی خطوط تولید استفاده می کنند، ممکن است خطرآفرین باشند. انکوباتور باکتریولوژیک و بن ماری سرولوژی مهم ترین دستگاه هایی هستند که برای شناسایی این باکتری مورد استفاده قرار می گیرند.

تست میکروبی آب

آنالیز آهن و سایر فلزات سنگین در آب

آهن و فلزاتی مانند آرسنیک، کادمیوم، جیوه، کروم، سرب، روی و نیکل  در آب آشامیدنی بسیار مضر هستند. وجود این فلزات در آبی که برخی از صنایع که تعداد یون های در آب مصرفی برای آن ها مهم است، خلل ایجاد خواهد کرد. شناسایی این فلزات و اندازه گیری غلظت آن ها به وسیله دستگاه های جذب اتمی و ICP امکان پذیر است.

تجهیزات مورد نیاز برای شناسایی سموم و آفت کش ها در آب

سموم مختلفی می توانندبرای اثر عبور آب از مناطق آلوده وارد آب شوند. این سموم ترکیبات شیمیایی سنتز شده ای هستند که به راحتی با استفاده از دستگاه کروماتوگرافی گازی (GC) شناسایی و غلظت آن ها اندازه گیری می شوند.

خرید تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب

در این مقاله تمام تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز برای راه اندازی انواع آزمایشگاه های معرفی شد. رویان ایران، مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، تمام تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب با بهترین قیمت و کیفیت به فروش می رساند. در صورت نیاز می توانید مشاوره تخصصی رایگان از کارشناسان مجرب این مجموعه دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

4 دیدگاه دربارهٔ «تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب»

 1. بسیار مقالات خوب و ارزشمندی در اختیار عموم قرار میدین واقعا عالی هستین موفق باشین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا