انواع فیلترهای هوا با بازدهی بالا

فهرست عنواین

روش های فیلتراسیون هوا

روش های فیلتراسیون هوا برای جذب ذرات توسط فیلترهای هوا بر روی محیط فیلتری لازم است تا ذرات به محیط فیلترکننده برخورد کنند یا توسط الیاف موجود در محیط برداشته شوند، همچنین چسبیدن ذرات به الیاف باید ادامه دار باشد. به گزارش NAFA وابسته به انجمن ملی فیلتراسیون هوا چهار روش ابتدایی برای جذب مکانیکی ذرات وجود دارد:

 • گیرافتادگی: با ورود ذرات هوا به محیط فیلتر مسیر حرکت آن ها حول الیاف فیلتر کننده تغییر می کند. ذرات بزرگ تر به دلیل حالت سکون خود در برابر این تغییر مقاومت کرده و تلاش می کنند تا به حرکت خود در همان جهت ادامه دهند، بنابراین به الیاف برخورد کرده و به آن ها می چسبند.
 • حایل شدن: یک ذره در مسیر جریان هوا و هنگام عبور حول الیاف با آن ها برخورد می کند. چنانچه نیروی جاذبه  بین الیاف و ذره بزرگ تر از نیروی جریان هوا برای بیرون راندن آن باشد، ذره به الیاف متصل خواهد شد. با نزدیک شدن سایز الیاف به سایز ذرات این فرایند بهتر انجام می شود.
 • انتشار: با عبور جریان هوا از محیط فیلتر کننده ذرات کوچک تر از مناطق با غلظت بالاتر جدا شده و در یک مسیر نامنظم به صورت براونی به حرکت در می آیند. بنابراین احتمال تماس ذرات با الیاف و اتصال آن ها وجود دارد. استفاده از الیاف ظریف تر در محیط فیلتر و سرعت بسیار پایین هوا منجر به انجام بهتر فرایند انتشار خواهد شد.
 • کشش: کشش زمانی اتفاق می افتد که کوچک ترین اندازه  ابعاد ذرات از فاصله ی بین الیاف مجاور بزرگ تر باشد. عملکرد محیط های فیلتر کننده  غیر مصنوعی و مکانیکی تنها بر پایه  چهار روش فوق است. در محیط های فیلتری مصنوعی الکترومکانیکی علاوه بر چهار روش فوق بار ایجاد شده توسط الکترت نیز موثر می باشد.

جهت خرید و اطلاع از قیمت های بروز انواع هود لامینار با کارشناسان ما در مجموعه رویان ایران تماس بگیرید. شماره تماس: 6417 814 0912

روش های فیلتراسیون

انواع فیلتر های هوا

 • پیش فیلترهای فلزی قابل شستشو: عموماً این نوع فیلترها در اولین مرحله فیلتراسیون قرار می گیرند. قاب آن ها آلومینیوم و یا ورق آهن گالوانیزه و قسمت فیلترکننده از لایه های توری آلومینیومی با منفذ های درجه بندی شده می باشد. این فیلترها قادرند اجسام و ذرات معلق در فضا را از 1 الی 2 میلی متر به بالا بگیرند . افت فشار اولیه این پیش فیلترها 10 الی 20 پاسکال در جریان هوای 3400 متر مکعب در ساعت می باشد ودر ابعاد و اشکال مختلف ساخته می شود.
 • فیلترکیسه ای هواساز (پاکتی – چند کیسه ای) یا خورجینی: این فیلتر دارای راندمان های مختلف می باشد که بیشترین مصارف را در هواسازهای مسکونی و اداری – سیستم های تهویه صنعتی ،آزمایشگاهی و بیمارستانی دارد که درابعاد مختلف  قابل ساخت است. جنس این فیلتر ها از چند لایه پارچه ملت بلون و پلی استر تشکیل شده که بصورت کیسه ای (پاکت) با دستگاه اولتراسونیک به یکدیگر دوخته شده اند. این فیلتر ها قابلیت جذب و نگهداری ذرات غبار جذب شده را دارا می باشند که جزو پرمصرف ترین نوع فیلتر ها نیز هستند.
 • فیلتر ظرفیت بالا :(HEPA) فیلترهای هپا امروزه به مقدار بسیار وسیعی جهت مصارف صنعتی، آزمایشگاهی و بیمارستانی مورد مصرف قرار می گیرند. فیلترهای هپا که برخی از مدل های آن با نام فیلتر های لانه زنبوری و با ظرفیت بالاتر با نام اولپا نامیده می شوند، با توجه به نوع کاغذ فیلتر مصرفی در آن قدرت جذب ذرات ۰.۳ میکرون به بالا تا ۹۹.۹۹۷ درصد می باشد این فیلتر ها را در هود های لامینار استفاده می کنند. قاب این فیلتر ها از جنس گالوانیزه ،آلومینیوم ، و یا مقوایی است. این فیلتر ها در ابعاد بسیار متفاوتی ساخته و عرضه می گردند.

انواع  فیلتر هود لامینار

 • فیلترهای پانلی (کفی پلیتد): این نوع فیلتر ها معمولا  قبل از فیلتر های با افیشینسی بسیار بالا مثل هپا و لانه زنبوری قرار می گیرند جهت پالایش هوای ورودی هواساز ها در ساختمان های مسکونی و اداری، هتل ها، صنایع پالایشگاهی ،کاشی ،پتروشیمی ،نفت ، دستگاه های هواسازو غیره می باشد . قاب این فیلتر ها از جنس گالوانیزه، آلومینیوم  و یا مقوایی است. این فیلتر ها در ابعاد بسیار متفاوتی ساخته و عرضه می گردند.
 • کربن اکتیو (کربن فعال): نوعی از فیلتر که عموما به صورت پانلی می باشد و برای زدودن دود و بوهای  ناشی از گازها به کار می رود ،که در عمل به عنوان بخشی از کار خود ، وظیفه جذب ذرات را نیز ایفا می کند.از مهمترین کاربردهای زدودن دود وگازها می توان به ساختمان های اداری، فرودگاه ها، بیمارستان ها و تئاترها اشاره نمود. این فیلترها برای زدودن بخار حلال ،آلاینده های سمی یا سایر بوهایی که باعث اذیت و آزار محیط های تجاری، شیمیایی، صنعتی، کارخانجات مواد غذایی و دارو سازی می شوند، نیز بکار می روند. فیلتر های کربن فعال را به صورت گرانولی و درون مخزن نیز می توان به کار برد.
 • فیلتر هگا :(HEGA)  این نوع فیلتر قابلیت جذب اکثر گازها را دارد که نسبت به فیلتر کربن اکتیو کارایی بیشتری دارد.
 • فیلتر یون منفی:  این فیلتر میزان یون منفی و اکسیژن را در هوا افزایش می دهد  و  همچنین باعث حذف آلاینده ‌های دارای یون مثبت موجود در هوا می شود.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن

فرم درخواست مشاوره