آزمایش اندازه گیری اوره سرم به روش فتومتریک

فهرست عناوین

آزمایش اندازه گیری اوره سرم چه اهمیتی دارد؟

اوره یکی از مواد زاید است که طی واکنش های شیمیایی ای توسط بدن تولید می شود. این ماده زاید باید تماما از بدن دفع شود. به صورتی که در حالت طبیعی 90 درصد آن از طریق کلیه ها (ادرار) و 10 دصد از طریق مجاری گوارشی (مدفوع) و پوست (تعریق) از بدن خارج می شود. اندازه گیری اوره سرم می تواند مشکلات احتمالی بدن را سیستم ها مختلف هشدار دهد. بنابراین آزمایش اندازه گیری اوره سرم یکی از تست های مهم آزمایش های خون عمومی و چکاپ های دوره ای است و باید جدی گرفته شود.

تست اوره

انجام این آزمایش در آزمایشگاه های تشخیص طبی و پزشکی بسیار رایج است. برای آشنایی کلی با نحوه انجام این آزمایش و تجهیزات مورد نیار، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

نحوه ایجاد اوره در بدن

پروتئین ها در بدن تحت تاثیر آنزیم های پروتئاز و پپتیداز قرار می گیرند و به آمینو اسید ها تجزیه می شوند. 1 تا 2 درصد پروتئین های بدن، روزانه به آمینو اسید ها تبدیل می شوند. این مولکول های زیستی بلافاصله وارد ساخت پروتئین های جدید نمی شوند. بلکه در صورت عدم نیاز بدن به آن ها، دفع می شوند. زیرا بدن قادر به ذخیره سازی اسید های آمینه نیست پس مجبور به تخریب آمینو اسید های اضافی می گردد. در این حالت گروه های آمین آن ها به صورت آمونیاک جدا و زنجیره کربنی باقی مانده به یکی از مواد حدواسط تبدیل می شوند.

در واقع اوره حاصل کاتابولیسم گروه عاملی آمینی اسید های آمینه است. اوره حدود 25 درصد ترکیبات نیتروژنی غیر پروتئینی بدن را تشکیل می دهد. آمونیاک حاصل از کاتابولیسم یک ترکیب بسیار سمی است که سریعا باید از بدن دفع شود.

اهیمت بالینی اندازه گیری غلظت اوره سرم

که اوره در کبد تولید و از طریق کلیه وارد مجاری ادراری می گردد. غلظت اوره سرم به غذای مصرفی و متابولیسم پروتئین ها از یک سو و دفع آن از کلیه و دستگاه گوارش از سوی دیگری، بستگی دارد. بالا بودن سطح اوره می توان مربوط به تغییرات تغذیه ای، بیماری های ناشی از نارسایی کلیه ها، بیماری های کبدی، دیابت یا عفونت باشد.

 افزایش غلظت اوره سرم خون می تواند به سه دلیل زیر رخ دهد:

  1. علل پیش کلیوی به دلیل تجمع اوره خون قبل از رسیدن به کلیه که این مورد می تواند ناشی از کاتابولیسم زیاد پروتئین ها، شوک، دهیدراتاسیون و ناراحتی قلبی باشد.
  2. علل کلیوی ناشی از وجود مشکل در کلیه ها و نارسایی کلیوی است.
  3. تجمع اوره خون بعد از عبور از کلیه ها که به دلیل انسداد مجاری ادراری مانند انسداد میزنای است، از علل پس کلیوی به شمار می آید.

تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز برای آزمایش اندازه گیری اوره سرم

روش آزمون اندازه گیری اوره سرم

با استفاده از کیت های اندازه گیری اوره سرم مجود در بازار، انجام این آزمون بسیار ساده خواهد بود. بهترین روش این است که دقیقا مطابق دستورالعمل درج شده روی کیت، تست را انجام دهید.

تست اوره

اوره موجود در نمونه، در مجاورت با اوره-آز تولید یون آمونیوم نموده که با مخلوط سالیسیلات هیپوکلریت ایجاد یک کمپلکس رنگی سبز می کند. شدت رنگ آن متناسب با غلظت اوره در نمونه است. اندازه گیری در طول موج 578 تا 630 نانومتر به وسیله دستگاه اسپکتروفوتومتر انجام می شود. درنهایت غلظت اوره محاسبه می گردد.

به طور کلی این آزمون شامل مراحل زیر است:

در سه لوله آزمایش محلول های زیر را تهیه کنید.

 محلول بلانکمحلول استانداردمحلول مجهول یا نمونه
معرف R140 میکرولیتر40 میکرولیتر40 میکرولیتر
استاندارد 10 میکرولیتر 
سرم  10 میکرولیتر
معرف R21000 میکرولیتر1000 میکرولیتر1000 میکرولیتر

پس از آماده کردن این محلول ها آن ها را به مدت 5 دقیقه در دمای 37 درجه سانتی گراد انکوباتور قرار دهید و آن ها را انکوبه کنید. سپس به هر کدام از لوله ها 1000  میکرولیتر از معرف R3 یا رنگ زا اضافه کنید. کاملا محتویات هر لوله را مخلوط کنید و به مدت 10 دقیقه داخل انکوباتور در دمای 37 درجه سانتی گراد قرار دهید.

پس از آماده شدن محلول ها با استفاده از دستگاه اسپکتروفوتومتر در طول موج 578 نانومتر، جذب ها را در مقابل بلانک معرف بخوانید و یادداشت کنید. با توجه به جذب های به دست آمده مقدار غلظت را می توان محاسبه کرد.

با توجه به این که آزمایش اندازه گیری اوره سرم بسیار حیاتی است، در بین تجهیزات آزمایشگاه های پزشکی، وجود اسپکتروفتومتر ضروری است.

دسته آزمایش: بیوشیمی

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا