انواع شیر گاز آزمایشگاهی

فهرست عناوین

شیر گاز آزمایشگاهی

شیرهای گاز آزمایشگاهی، مانند شیر آب آزمایشگاهی، نقش مهمی در تنظیم جریان گاز و انتشار گاز (عموما گاز متان) در محیط های آزمایشگاهی دارند. این شیرها برای کنترل انتشار انواع مختلف گازها در آزمایشگاه، اطمینان از دقت و ایمنی در آزمایشات و فعالیت های تحقیقاتی طراحی شده اند. شیر گاز آزمایشگاهی از اجزای ضروری در آزمایشگاه‌ هایی هستند که دقت و عملکرد درست در آن ها بسیار مهم و حیاتی است. در ادامه به معرفی دو نوع از رایج ترین انواع شیر های گاز آزمایشگاهی یعنی شیر گاز رومیزی و شیر گاز زیر شلفی و تفاوت اصلی آن ها با یکدیگر خواهیم پرداخت.

کاربرد شیرهای گاز آزمایشگاهی

شیر های گاز آزمایشگاهی در طیف وسیعی از رشته های علمی از جمله شیمی، زیست شناسی و فیزیک کاربرد دارند. آن ها برای تامین گاز در تجهیزات مختلف آزمایشگاهی مانند چراغ های بونزن، کروماتوگرافی گازی و طیف سنج ها و دیگر دستگاه های آزمایشگاهی استفاده می شوند. کنترل دقیق ارائه شده توسط این شیر ها، محققان را قادر می سازد تا آزمایشات را با دقت و ایمنی بالا انجام دهند و از خطرات احتمالی به دور باشند.

انواع شیر گاز آزمایشگاهی

شیر گاز رومیزی

شیر گاز رومیزی نوعی شیر گاز آزمایشگاهی است که معمولاً بر روی میز ها یا سکو های آزمایشگاهی نصب می شود. با استفاده از این نوع از شیر های گاز آزمایشگاهی به محققین این قابلیت داده می شود تا در حین انجام تست یا آزمایش به راحتی، آسان، سریع و به صورت ایمن به منبع انتشار گاز مورد نیاز دسترسی داشته باشند. شیر های گاز رومیزی برای سهولت استفاده طراحی شده اند و معمولاً در آزمایشگاه های آموزشی و تحقیقاتی استفاده می شوند.

شیر گاز زیر شلفی

شیر های گاز زیر شلفی قابلیت نصب در زیر سطوح کار آزمایشگاهی و همچنین زیر هود آزمایشگاهی را دارند. جدای از آن که این نوع از شیر های گاز قابلیت انتشار گاز به صورت ایمن را دارند باعث استفاده بهینه از فضای مفید آزمایشگاه نیز می شوند و در واقع فضای مفید آزمایشگاه را اشغال نمی کنند و در آزمایشگاه هایی با فضای محدود استفاده می شود. این نوع از شیر های گاز قابلیت اتصال به شلنگ را نیز دارند.

خرید شیر گاز آزمایشگاهی

انتخاب شیر گاز آزمایشگاهی مناسب

هنگامی که صحبت از شیر های گاز آزمایشگاهی می شود، دو مورد از پر کاربرد ترین و رایج ترین آن ها شیر های گاز رومیزی و شیر های گاز زیر شلفی هستند. هر نوع مزایایی دارند که کاربران باید قبل از انتخاب از آن ها آگاه باشند تا بتوانند شیر گاز مورد نیاز و مناسب را تهیه کنند.

شیر های گاز رومیزی روی سطح محل کار قرار می گیرند و دسترسی آسان را برای کاربران فراهم می کنند. از سوی دیگر، شیر های گاز زیر شلفی در زیر سطوح کار نصب می شوند و راه حلی ایده آل در استفاده بهینه از فضای آزمایشگاهی هستند. پس هنگام تصمیم گیری  و انتخاب مورد مناسب بین یک شیر گاز رومیزی و یک شیر گاز زیر شلفی، چندین فاکتور باید در نظر گرفته شود تا از عملکرد بهینه در محیط آزمایشگاه اطمینان حاصل شود.

به آزمایش هایی که قرار است در آزمایشگاه انجام شوند نیز توجه کنید. در آزمایشی ممکن است نیاز به تنظیمات مکرر جریان گاز داشته باشید و در این حالت شیر گاز رومیزی کاربردی ‌تر است. اما در آزمایش‌ های دیگری که نیاز به منبع گاز ثابت است شیر های گاز زیر شلفی پیشنهاد می شوند.

علاوه بر موارد بالا هنگام خرید شیر گاز آزمایشگاهی به جنس رویه و داخلی شیر نیز توجه کنید.

تفاوت شیر گاز و شیر آب آزمایشگاهی

نازل شیرهای آب آزمایشگاهی و گازی از نوع زیر شلفی معمولا مشابه یکدیگرند. برای تمایز انواع شیر آب و گاز در آزمایشگاه ها، به صورت قراردادی، رنگ زرد نشان دهنده شیرهای گاز و رنگ سبز نشان دهنده شیرهای آب است.

شیرآۀات آزمایشگاهی

خرید شیر گاز آزمایشگاهی مورد نیاز از رویان ایران

برخی از کاربران ممکن است شیرهای گاز رومیزی را به دلیل نزدیکی و دسترسی آسان مناسب ‌تر بدانند، در حالی که  برای برخی آزمایشگاه ها ممکن است به دلیل فضای کوچک آزمایشگاه، شیر گاز زیر شلفی انتخاب بهتری باشد. با درک تفاوت های بین شیر گاز رومیزی و شیر گاز زیر شلفی آزمایشگاهی، الزامات آزمایش و محدودیت فضا و نیازهای کاربر می توانید شیر گاز مورد نیاز و مناسب فضای آزمایشگاهی خود را از رویان ایران مرجع فروش تجهیزات آزمایشگاهی کشور خریداری کنید. شما می توانید هر روز هفته برای استعلام قیمت و مشاوره رایگان با کارشناسان رویان ایران تماس حاصل نمایید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا