کالیبراسیون هدایت سنج

فهرست عناوین

کالیبراسیون و کنترل دوره ای دستگاه های آزمایشگاهی

در مقالات گذشته مجله رویان ایران تاکید کرده ایم که کالیبراسیون و کنترل دوره ای دستگاه های آزمایشگاهی و تجهیزات اندازه گیری نه تنها به افزایش نتایج آزمایش های به دست آمده از این دستگاه ها کمک می کند، بلکه طول عمر تجهیزات آزمایشگاهی وابسته به همین بررسی های منظم است. هدایت سنج رومیزی که یک دستگاه مهم برای اندازه گیری هدایت الکتریکی محلول ها در آزمایشگاه های آموزشی، تحقیقاتی و صنایع مختلف است، مانند pH متر، نیاز کالیبراسیون دارند. روش کالیبراسون هدایت سنج رومیزی را در این مقاله بررسی می کنیم.

همچنین می توانید برای خرید هدایت سنج یا کانداکتیوتی متر زاگ شیمی از رویان ایران، مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، با کیفیت بالا با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.

کانداکتیویتی متر

هدایت سنج رومیزی

اندازه گیری هدایت الکتریکی نمونه های محلول مختلفی در آزمایشگاه های مواد غذایی، داروسازی، آب، خاک، کشاورزی، آنالیز کودهای شیمیایی و … جز آزمایش های مهم به حساب می آید.

یک محلول زمانی که حاوی یون های مثبت و منفی باشد، از خود هدایت یا رسانایی الکتریکی نشان می دهد. مقدار کمی هدایت الکتریکی وابسته به عواملی مانند نوع یون ها، بار  و غلظت آن ها در محلول است. در واقع هرچه غلظت یون ها بیشتر باشد به طور کلی انتظار می رود که محلول هدایت الکتریکی بیشتری نیز نشان دهد.

با استفاده از هدایت سنج می توان مقدار عددی هدایت الکتریکی را به دست آورد. از طریق این مقدار می توان به غلظت هر یون در محلول و غلظت کلی (توتال) نمونه مجهول رسید.

هدایت سنج رومیزی دستگاهی است که با داشتن الکترودهای با طراحی ویژه که داخل محلول مجهول قرار می گیرد، با طور اتوماتیک هدایت الکتریکی نمونه را محاسبه و روی صفحه نمایشگر به کاربرد نشان می دهد. کاربر با استفاده از این عدد، سایر محاسبات و نتیجه گیری ها را می تواند انجام دهد.

هدایست سنج رومیزی زاگ شیمی

چه زمانی باید هدایت سنج را کالیبره کنید؟

 • در شرایط عادی پیشنهاد می شود هر ماه یکبار، کالیبراسیون را انجام دهید.
 • در صورتی که دقت بسیار بالایی را انتظار دارید یا دمای آزمایش نسبت به 25 درجه سانتی گراد متفاوت بود، بهتر است کالیبراسیون هدایت سنج را هفته ای یکبار یا قبل از هر آزمایش انجام دهید.
 • اگر الکترود هدایت سنج را تعویض کرده اید یا دستگاه را به تنظیمات کارخانه برگردانده اید، حتما در سه تا چهار نقطه دستگاه را کالیبره کنید. در غیر این صورت یک یا دو نقطه نزدیک محدوده اندازه گیری کافی است.
 • کاربر با آزمایش یک محلول استاندارد می تواند تشخیص دهد چه زمانی کالیبراسیون ضروری است. درصورتی که اختلاف بزرگی بین هدایت الکتریکی محلول استاندارد و عددی که دستگاه نشان می دهد باشد، کالیبراسیون قبل از آزمایش لازم است.
 • کالیبراسیون هدایت سنج بسیار ساده است و انجام آن زمان زیادی از کاربر نمی گیرد.
الکترود هدایت سنج

روش کالیبراسیون هدایت سنج رومیزی

کالیبراسیون هدایت سنج رومیزی تقریبا مشابه کالیبراسیون pH متر است. کالیبراسیون هدایت سنج را می توان حداکثر در 4 نقطه انجام داد. نقاط کالیبراسیون شامل μS/cm  84، μS/cm 1413، μS/cm 12880 و mS/cm 111.8 هستند.

مطابق دستورالعمل زیر می توانید هدایت سنج خود را کالیبره کنید.

 • ابتدا حدود حداقل 30 دقیقه پروب یا الکترود هدایت سنج را داخل آب دیونیزه قرار دهید. آب دیونیزه را بهتر است به صورت تازه در از دستگاه دیونایزر آزمایشگاهی تهیه کنید.
 • توجه کنید که در هر بار کالیبراسوین از محلول های تازه استفاده کنید.
 • محلول های استاندارد را باتوجه به رنج های دستگاهی که در اختیار دارید تهیه یا خریداری کنید.
 • وقتی پروب را از بشر حاوی آب دیونیزه خارج کردید، سعی کنید کمی آن را خشک کنید.
 • بلافاصله الکترود را داخل بشر حاوی محلول استاندارد کالیبراسیون قرار دهید.
 • مدتی صبر کنید تا الکترود غوطه ور در محلول استاندارد پایدار شود.
 • سپس دستگاه را روشن کنید.
 • بعد از پایدار شدن نتیجه روی مانیتور، باید عدد هدایت محلول استاندارد را روی صفحه نمایش ببینید. به عنوان مثال اگر کالیبراسیون را در نقطه μS/cm 1413 انجام داده اید، درصورتی که دستگاه کالیبره نباشد، عدد متفاوتی نسبت به هدایت الکتریکی محلول استاندارد روی دستگاه خواهید دید. با استفاده از پیچ یا دکمه های تنظیم که در برندهای مختلف متفاوت است، مقدار هدایت الکتریکی را روی μS/cm 1413 تنظیم کنید سپس دکمه کالیبر را فشار دهید.
 • در پایان الکترود را حتما با آب دیونیزه بشویید.
محلول های استاندارد کالیبراسیون هدایت سنج

توجه داشته باشید که کالیبره کردن هدایت سنج به صورت کلی طبق این دستورالعمل انجام می شود. اما هر دستگاه دارای صفحه نمایش، کلیدها و دکمه های متفاوت و شاید نان های مختلف باشد. بهترین مرجع هر دستگاه دفترچه راهنمای آن است.

خرید هدایت سنج ایرانی زاگ شیمی از رویان ایران

هدایت سنج یکی از دستگاه های مهم در آزمایشگاه هایی مانند آزمایشگاه های آب، مواد غذایی و نوشیدنی، نفت و پتروشیمی و … است. این دستگاه در مدل های رومیزی و پرتابل در بازار به فروش می رسند. هدایت سنج رومیزی زاگ شیمی، بهترین برند ایرانی هدایت سنج رومیزی، پیشنهاد رویان ایران به تمام آزمایشگاه های پژوهشی و صنایع مختلف است. این دستگاه را می توانید با قیمت تولید کننده ضمن ارائه یک سال ضمانت و 10 سال خدمات پس از فروش از رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، خریداری کنید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا