تفاوت میکسر هموژنایزر تحت خلا و هموژنایزر آزمایشگاهی

فهرست عناوین

روش های مختلف اختلاط مواد در آزمایشگاه ها

به جرات می توان گفت مواد با ویژگی های جدید شیمیایی و فیزیکی جدید اغلب از اختلاط چند جز ماده تشکلی می شوند. البته مواردی، مانند برخی پلیمرها، نیز وجود دارند که با تغییرات دما ویژگی های فیزیکی آن ها تغییر می کند. این موارد انگشت شمارند. به هم زدن مواد در آزمایشگاه های مختلف مانند داروسازی، کشاورزی، آب، خاک، صنایع غذایی، کاغذ، پلیمر، نفت و پتروشیمی و … جز مهمی از آزمایش ها است. رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور، تا کنون روش ها و دستگاه های مختلفی برای میکس کردن انواع مواد معرفی کرده است. یکی از دستگاه های تخصصی میکسر هموژنایزر خلاء است. در این مقاله تفاوت های میکسر هموژنایزر تحت خلا و هموژنایزر آزمایشگاهی را بررسی می کنیم.

در ادامه، شما را راهنمایی خواهیم کرد که در چه زمانی به میکسر خلا و چه زمانی به هموژنایزر آزمایشگاهی نیاز دارد تا خرید ساده تری داشته باشید.

تفاوت میکسر هموژنایزر تحت خلا و هموژنایزر آزمایشگاهی

آشنایی با میکسر هموژنایزر تحت خلاء

همان طور که می دانید، کاربرد اصلی هموژنایزر ایجاد یک امولسیون پایدار، یکنواخت و همگن است. این دستگاه پیچیده چنان قدرت خاصی دارد که حتی با استفاده از آن می توان آب و روغن که در حالت عادی و تحت هیچ شرایطی با یکدیگر مخلوط نمی شوند را کاملا میکس کند.

مکانیسم های اختلاط با استفاده از میکسر آزمایشگاهی یا هموژنایزر آزمایشگاهی با توجه به نوع پره، روتور و استاتور می توانند مختلف باشند. همین شیوه اختلاط متفاوت یکی از برتری های این دستگاه ها است که به کاربران اجازه می دهد با توجه به ویژگی های ماده مانند ویکوزیسته، نوع مناسب پره را انتخاب کنند.

میکسرها و هموژنایزرهای معمولی حین کار کردن با برش هایی که در مخلوط ایجاد می کنند، باعث عبور هوا بین ذرات ماده و برخی اوقات حباب می شوند.

قرار گرفتن در معرض هوا برای گروهی از مواد مناسب نیست. به عنوان مثال برخی مواد در مواجه با هوا اکسید می شوند. اگر اکسید ماده از نظر فیزیکی یا شیمیایی با  ماده مورد انتظار متفاوت باشد، کل ماده عملا آسیب دیده و غیر قابل استفاده خواهد بود. یا حباب هایی که در گروهی از محصولات حین اختلاط ایجاد می شود، مانند رزین، سیلیکون یا مواد آرایشی، کیفیت محصول نهایی را به شدت پایین می آورد.

خوشبختانه راه حلی برای این موارد وجود دارد. اگر عمل به هم زدن در خلاء انجام شود، هیچ هوایی وجود نخواهد داشت و هیچ حبابی در طول مخلوط شدن ایجاد نمی شود.

میکسر هموژنایزر تحت خلاء با اتصال به پمپ خلا مشکل وجود هوا حین اختلاط برای بعضی از مواد را کاملا برطرف می کند. در واقع با حذف هوا از و سایر گازها از مخلوط به جلوگیری از تشکیل حباب، اکسید شدن و ایجاد کف جلوگیری می شود. با استفاده از میکسر خلا در نهایت محصول همگن تر و صاف تری خواهید داشت.

میکسر تحت خلا آزمایشگاهی

تفاوت میکسر هموژنایزر تحت خلا و هموژنایزر آزمایشگاهی چیست؟

ساختمان میکسر خلا و هموژنایزر ساده با هم متفاوت است. نمی توان هموژنایزر آزمایشگاهی معمولی را به پمپ خلاء متصل کرد و انتظار عملکردی مانند دستگاه تحت خلا داشت.

چه زمانی میکسر خلا را باید جایگزین میکسر و هموژنایزر آزمایشگاهی کرد؟

 • مواد اولیه در مجاورت هوا اکسید شوند و ویژگی های ماده تغییر کند.
 • ماندگاری مواد در هوا کم باشد و به اصطلاح باعث فساد محصول شود.
 • خلا مانع از رشد بسیاری از میکروب ها می شود. بنابراین در تولید برخی محصولات دارویی و غذایی استفاده از میکسر هموژنایزر تحت خلا ضروری است.
 • حباب های ایجاد شده کیفیت محصول را پایین بیاورد. مانند اختلاط خمیر سیلیکون یا رزین با هاردنر.

مزایا و معایب استفاده از میکسر هموژنایزر تحت خلا

نمی توان مزایا و معایب خاصی از میکسر هموژنایزر تحت خلا در برابر میکسر یا هموژنایزر معمولی آزمایشگاه بیان کرد. زیرا کاربرد و هدف استفاده از آن ها متفاوت است. به طور کلی میکسر خلا نسبت به میکسر آزمایشگاهی گران تر است.

 • بهبود کیفیت به دلیل عدم ایجاد جباب
 • ماندگاری طولانی تر به دلیل عدم اکسیداسیون
 • افزایش سرعت اختلاط در مواد با ویسکوزیته بالاتر
 • امکان ایجاد سرمایش و گرمایش

از مزایای استفاده از هموژنایزر خلا هستند.

کاربردهای میکسر خلا در صنایع مختلف

 • تولید برخی از داروها
 • صنایع غذایی
 • تولید لاک ناخن
 • تولید رژلب
 • آماده سازی خمیرهای سیلیکونی برای قالب گیری
 • تولید برخی از انواع چسب ها
میکسر هموژنایزر تحت خلا

خرید میکسر هموژنایزر تحت خلا سفارشی از رویان ایران

یکی از ویژگی های برتر رویان ایران به عنوان بزرگ ترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی، ارائه مشاوره رایگان به خریدارن محترم است. کارشناسان رویان ایران با بررسی نیازهای خریدار بهترین دستگاه را به ایشان پیشنهاد می کنند. این مجموعه با همکاری با کادری مجرب و متخصص میکسر خلاء با ظرفیت های مختلف و ویژگی های مد نظر خریدار را کاملا سفارشی آماده می کند. تمای محصولا رویان ایران با یک سال ضمانت به فروش می رسند. برای استعلام قیمت و سفارش محصول همین حالا تماس بگیرید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا