انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی | کاغذ صافی chm اسپانیا

فهرست عناوین

کاغذ صافی و کاربرد آن ها در آزمایشگاه های مختلف

کاغذهای صافی یا فیلترها کاربردهای مهم در انواع آزمایشگاه ها دارند. به عنوان مثال در آزمایشگاه های شیمی یا دارویی که واکنش ها اغلب در حلال ها انجام می شود، پس از اتمام واکنش باید محصول به دست آمده را از حلال جدا کرد. برای این جداسازی و به اصلاح wok up باید از کاغذ صافی استفاده شود. کاغذ صافی های آزمایشگاهی از الیاف سلولزی ساخته شده اند که بسیار متخلخل هستند و می توانند ذرات با اندازه های مختلف را حفظ کنند یا عبور دهند. اندازه ذراتی که عبور می کنند جز ویژگی های کاغذ صافی های آزمایشگاهی هستند.

در این مقاله انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی را معرفی می کنیم. پس از مطالعه این مقاله می توانید فیلتر مناسب آزمایش هایی که در آزمایشگاه خود انجام می دهید، از رویان ایران با بهترین قیمت خریداری نمایید.

انواع کاغذ صافی و فیلتر سرنگ

کاربردهای کاغذ صافی در آزمایشگاه ها

کاغذ صافی در آزمایشگاه های مختلفی کاربرد دارد. پژوهشگران برای استخراج جز جامد از مایع، به دست آوردن کریستال ها و … کاربرد دارند. آزمایشگاه های زیر حتما به فیلترها نیاز دارند:

  • صنایع غذایی
  • صنعت داروسازی
  • آزمایشگاه های شیمی و میکروبی دانشگاه ها
  • آزمایشگاه های مدارس
  • آزمایشگاه های بیوتکنولوژی
  • آزمایشگاه های آب و فاضلاب و زیست محیطی
  • آزمایشگاه های کشاورزی

معرفی انواع کاغذ صافی آزمایشگاهی

همان طور که گفتیم، کاغذهای صافی تنها یک مدل نیستند و خوشبختانه با توجه به نیازهای مختلف کاربران آزمایشگاه ها انواع مختلی از فیلترها تولید و عرضه می شوند. اگر شناخت کافی نسبت به ویژگی ها و کاربردهای انواع کاغذها نداشته باشید، انتخاب مناسب ترین مدل برای شما دشوار خواهد بود. اغلب کاغذ صافی ها به شکل دیسکی، صفحه های مربع شکل یا تاخورده برای مصارف گوناگون در بسته بندی های 100 تایی به فروش می رسند. انواع کاغذ صافی های آزمایشگاهی، ویژگی های هر کدام و کاربردهایی که دارند را در ادامه بررسی می کنیم.

کاغذ صافی های کیفی

عمده ترین نوع فیلتری که در آزمایشگاه استفاده می شود، کاغذ صافی های کیفی است. از این نوع فیلتراسیون برای جداسازی قسمت های جامد از مایع یا خارج کردن ناخالصی ها از محصول مایع استفاده می شود. البته انواع متنوعی از کاغذ صافی های کیفی برند chm با ابعاد و درجه تخلخل مختلف برای ذرات جامد بسیار ریز تا درشت تر و با طیف سرعت ریزش پایین تا نسبتا بالا، نیاز تمام کاربران انواع آزمایشگاه ها را برطرف می کند.

کاغذ صافی آزمایشگاهی chm اسپانیا

کاغذ صافی های کمی

در اندازه گیری های خاص که تنها نیاز دارید ذرات با اندازه خاصی عبور کنند یا روی کاغذ صافی بمانند، باید از کاغذ صافی های کمی استفاده کنید. این نوع کاغذ صافی دارای اندازه منافذ مشخصی است که امکان جداسازی اندازه ذرات خاص را فراهم می کند و استفاده از آن برای آنالیزهای کمی پیشنهاد می شود. به عنوان مثال شما محصولی سنتز کرده اید که احتمالا ذرات آن دارای ابعاد مشخصی است و این واکنش دارای محصولات جانبی با اندازه ای متفاوت است. با استفاده از کاغذ صافی های کمی با اطمینان بیشتر می توانید ذرات را از هم جدا کنید و بهره واکنش و سایر آنالیزها را انجام دهید.

فیلترهای سرنگ

نوع خاصی از کاغذ صافی ها که قطر کم و تخلخل بسیار کوچک دارند، فیلترهای سرنگی هستند. این فیلترها سر سرنگ قرار داده می شوند که برای حذف ناخالصی ها از نمونه های مایع قبل از آنالیز کاربرد دارند. به عنوان مثال، در آزمایش های میکروبی با استفاده از این فیلترها می توان نمونه را با به دام انداختن میکروارگانیسم ها ضدعفونی کرد. همچنین کاربران هنگام آنالیز نمونه خصوصا نمونه های دارویی به وسیله HPLC، قبل از تزرریق نمونه به دستگاه با عبور آن از فیلترهای سرنگی اطمینان حاصل می کنند که ناخالصی وارد دستگاه نمی شود.

کاغذ صافی های بدون خاکستر

اصطلاح Ash less یا بدون خاکستر برای فیلترهای استفاده می شود که عاری از هرگونه ناخالصی هستند. در واقع میکروالیاف آلفا سلولز به گونه ای در کنار یکدیگر قرار می گیرند که پس از استفاده از فیلتر هیچ ناخالصی وارد محصول نمی شود و خطا ایجاد نمی کند. این کاغذ صافی ها مصارف ویژه ای دارند و برای فیلتراسیون های معمول مناسب نیستند.

کاغذ صافی های میکروالیاف شیشه ای

نوع خاصی از فیلترهای آزمایشگاهی که عموما در آزمایش هایی مانند آب، آزمایش هایی با ذرات بسیار ریز، نمونه های با دمای بالا یا بسیار اسیدی یا بسیار قلیایی، کاغذ صافی های میکروالیاف شیشه ای هستند. این نوع کاغذ صافی از الیاف شیشه، بوروسیلیکات، ساخته شده است و مقاومت شیمیایی عالی، ظرفیت بارگیری  و سرعت جریان بالا دارد.

خرید انواع کاغذ صافی و فیلتر سرسرنگ از رویان ایران با بهترین قیمت و کیفیت

فروشگاه رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، نماینده اصلی فروش انواع کاغذ صافی و فیلتر سرنگ آزمایشگاهی برند CHMLAB ساخت اسپانیا در ایران، انواع محصولات را با قیمت مناسب و بدون واسطه به فروش می رساند. جهت دریافت مشاوره رایگان، کاتالوگ محصولات و استعلام قیمت 09128146417  و  02166971467  تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما همه روزه پاسخگوی شما خواهند بود.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا