کاربردهای پرسیدین | محلول ضدعفونی کننده سطوح و تجهیزات صنایع غذایی

فهرست عناوین

محلول های پرسیدین

پراستیک اسید به عنوان یک محلول ضدعفونی کننده و گندزدای قوی شناخته شده است. پراستیک اسید که با نام پروکسی استیک اسید، استیک پراکساید، پراکسیتین و استیک هیدروپراکساید نیز شناخته می شود، ساختاری مشابه استیک اسید با یک اکسیژن اضافه دارد. قدرت اسیدی آن pKa برابر با 8.2 است. این اسید به شدت خاصیت خورندگی دارند. محلول های پرسیدین که در صنایع مختلف از آن ها استفاده می شوند، در واقع از غلظت خاصی از پراستیک اسید و افزوزدنی های دیگر مانند آب اکسیژنه و محلول نقره به صورت تجاری تهیه و به فروش می رسند. کاربردهای پرسیدین در انواع صنایع مانند خطوط تولید صنایع غذایی و داروسازی را در این مقاله بررسی می کنیم.

انواع محلول های پرسیدین به بان شیمی با گرید غذایی را می توانید از رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، با قیمت مناسب و تضمین اصالت کالا خریداری نمایید.

کاربردهای پرسیدین

کاربردهای پرسیدین در ضدعفونی سطوح و تجهیزات

مواد غذایی، شیر و لبنیات، نوشیدنی ها، داروها، محصولات آرایشی و بهداشتی، غذای دام و طیور و حیوانات خانگی همگی محصولات مصرفی ای هستند که در صورت وجود آلودگی می توانند منجر به بیماری در مصرف کنندگان شوند.

بنابراین رعایت اصول بهداشتی در آزمایشگاه ها و خط های تولید این گروه از صنایع مطابق ضوابط و الزامات تعیین شده، بسیار مهم است.

تمیز کردن بخش های مختلف خط تولید مانند تمام سطوح داخلی، سطوح خارجی، فیلترها، اتصالات، کفپوش ها، تجهیزات بسته بندی از آلودگی های مختلفی مانند میکروارگانیسم ها، باقی مانده های مواد اولیه مصرفی حین تولید و آلودگی هایی که به هر حال ممکن است از طریق پرسنل و تجهیزات وارد بخش تولید شوند، به اندازه مراحل تولید اهمیت دارند.

این شست و شو در کارخانه های مختلف ممکن است به روش ها و دستورالعمل های متفاوتی انجام شود. در حالی که اغلب روش های شست و شو نیاز به مواد گندزدای قوی دارند. محلول های برپایه پراستیک اسید برای CIP و COP استفاده می شوند. این محلول ها به عنوان تجاری پرسیدین شناخته و به فروش می رسند.

کاربردهای پرسیدین محدود به ضدعفونی کردن سطوح و تجهیزات نمی شود. از پرسیدین برای ضدعفونی و شست و شوی ظروف بسته بندی، برخی مواد اولیه و غبارپاشی در اتمسفر انبار و محل تولید نیز استفاده می شود.

شست و شوی خط تولید صنایع غذایی با پرسیدین

انواع محلول های پرسیدین در صنایع غذایی

پرسیدین یک محلول شست و شو، استریل کننده و گندزدا برپایه پراستیک اسید است. انواع این محلول از مقدار مشخصی پراستیک اسید، آب و هیدروژن پراکساید تهیه می شود. همه محلول های پرسیدین به صورت محلولی و شفاف و کاملا بی رنگ عرضه می شود.

همه انواع محلول های پرسیدین تقریبا مکانسیم اثر یکسانی دارند و برای گندزدایی و بی اثر کردن میکروارگانیسم ها در خطوط تولید به کار برده می شوند.

غلظت های مختلف آن براساس مقدار ماده موثره و سایر مواد افزودنی مانند یون نقره در سیستم های شست و شو انواع خطوط تولید مانند صنایع داروسازی، انواع بخش های صنایع غذایی و صنایع وابسته به آن مانند نوشیدنی ها، شیر و لبنیات و … مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع محلول های ضدعفونی کننده سطوح و تجهیزات با گرید غذایی

شست و شوی بخش های مختلف در خط تولید مواد غذایی و سایر محصولات خوراکی با استفاده از محلول های زیر طبق پروتکل های خاصی انجام می شود.

انواع محلول شست و شوی CIP و COP پرسیدین
 • پرسیدین 15% برپایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکساید
 • پرسیدین G برپایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکساید
 • پرسیدین آکوا برپایه هیدروژن پراکساید و محلول یون نقره
 • سوپر پرسیدین برپایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکساید
 • پرسیدین پلاس برپایه هیدروژن پراکساید و پراستیک اسید
 • بایوپروف برپایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکساید
 • بایوپروف SA 15 برپایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکساید

کاربردهای پرسیدین با گرید غذایی

از انواع پرسیدین برای کاربردهای زیر استفاده می شود:

 • میکروب زدایی شامل از بین بردن کلیه ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و مخمرها
 • CIP یا شست و شو در محل
 • COP یا شست و شو خارج از محل
 • شست و شوی مسیرها
 • ضدعفونی میوه و سبزی
 • ضدعفونی و شست و شوی سطوح خارجی
 • ضدعفونی اتمسفر محل تولید و انبار به روش مه پاشی
 • شست و شو و ضدعفونی انواع بطری و ظروف بسته بندی
 • افزایش مدت زمان نگهداری گوشت تازه ذبح شده به روش غبارپاشی روی آن
 • شست و شوی فیلترها
سیستم cip اتوماتیک

خرید انواع محلول پرسیدین از رویان ایران

همان طور که گفته شد، از کاربردهای پرسیدین در صنایع غذایی، داروسازی، آرایشی و بهداشتی، شیر و لبنیات، نوشیدنی ها و … می توان به شست و شو و گندزدایی سطوح داخلی، خارجی، انواع اتصالات، فیلترها و ممبران ها، مواد اولیه، ظروف بسته بندی، میوه ها و سبزیجات، اتمسفر و … اشاره کرد. انواع پرسیدین به بان شیمی که در این مقاله معرفی شدند را می توانید از رویان ایران با تضمین اصالت کالا خریداری نمایید. جهت مشاوره رایگان، استعلام قیمت و خرید این محصولات می توانید با شماره تلفن های 09128146417  و   02166971467تماس حاصل نمایند یا در شبکه های اجتماعی رویان ایران برای ما پیام بگذارند. کارشناسان رویان ایران، همه روزه پاسخگوی شما هستند.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا