انواع محیط کشت آماده

فهرست عناوین

انواع محیط کشت آماده

محیط رشد یا محیط کشت، جامد یا مایع یا نیمه جامد است که برای رشد جمعیت میکروارگانیسم ها یا سلول ها از طریق فرآیند تکثیر سلولی یا گیاهان کوچک مانند خزه های Physcomitrella طراحی شده است. از محیط کشت ها برای رشد انواع مختلف سلولها استفاده می شود.

محیط کشت

دو نوع اصلی محیط کشت مواردی است که برای کشت سلول استفاده می شود ، مورد اول که از سلولهای خاصی که از گیاهان یا حیوانات گرفته می شود و مورد دوم آنهایی که برای کشت میکروبیولوژیک استفاده می شوند.

محیط کشت برای رشد میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها یا قارچ ها استفاده می شود. متداول ترین محیط رشد برای میکروارگانیسم ها ، مواد مغذی و صفحات آگار است. برای رشد میکروارگانیسم و رشد سلولی ، بعضی اوقات به محیط های تخصصی نیاز است. برخی از ارگانیسم ها ، ارگانیسم های سریع نامیده می شوند به دلیل نیازهای پیچیده تغذیه ای ، نیاز به محیط های ویژه دارند. به عنوان مثال ویروس ها ، انگل های داخل سلولی، به یک محیط رشد حاوی سلول های زنده نیاز دارند.

لیست محصولات محیط کشت

لیست محیط کشت

متداول ترین محیط کشت

متداول ترین محیط رشد میکروارگانیسم ها ، مواد مغذی (محیط مغذی مایع) یا محیط آبگوشت لیزوژنی است. محیط های مایع غالباً با آگار مخلوط می شوند و از طریق محیط استریل در ظروف پتری ریخته می شوند تا جامد شود. این صفحات آگار، محیط جامدی را ایجاد می کنند که می توان میکروب ها را روی آن کشت داد. آنها جامد باقی می مانند ، زیرا تعداد کمی از باکتریها قادر به تجزیه آگار هستند (به استثنای برخی از گونه های این جنس: سیتوفاگا ، فلاوباکتریوم ، باسیلوس ، سودوموناس و آلکالیژنس). باکتریهایی که در کشتهای مایع رشد می کنند اغلب سوسپانسیون کلوئیدی ایجاد می کنند.

محیط کشت

تفاوت بین محیط رشد مورد استفاده برای کشت سلول و آنهایی که برای کشت میکروبیولوژیک استفاده می شود این است که سلولهای مشتق شده از ارگانیسمهای کامل و رشد یافته در محیط کشت اغلب نمی توانند بدون افزودن هورمونها یا فاکتورهای رشد که معمولاً در داخل بدن وجود دارد رشد کنند. در مورد سلولهای حیوانی ، این مشکل اغلب با افزودن سرم خون یا جایگزینی سرم مصنوعی به محیط رفع می شود. در مورد میکروارگانیسم ها ، هیچ محدودیتی وجود ندارد ، زیرا آنها اغلب موجودات تک سلولی هستند. یک تفاوت عمده دیگر این است که سلولهای حیوانی در محیط کشت اغلب در یک سطح صاف که به آن متصل می شوند رشد می کنند و محیط به صورت مایع فراهم می شود که سلول ها را می پوشاند. در مقابل ، باکتری هایی مانند اشرشیاکلی ممکن است در محیط جامد یا مایع رشد کنند.

محیط کشت

تفاوت اصلی محیط های کشت

تمایز مهم بین أنواع محیط های رشد ، تمایز در مقابل محیط های تعریف نشده است. یک محیط تعریف شده از کلیه مواد تشکیل دهنده مقادیر مشخصی خواهد داشت. برای میکروارگانیسم ها ، آنها از عناصر کمیاب و ویتامین های مورد نیاز میکروب و به ویژه منابع کربن و ازت مشخص شده تشکیل می شوند. گلوکز یا گلیسرول اغلب به عنوان منابع کربن و نمکهای آمونیوم یا نیتراتها به عنوان منابع نیتروژن غیر آلی استفاده می شوند. یک محیط تعریف نشده دارای برخی از مواد پیچیده مانند عصاره مخمر یا هیدرولیزات کازئین است که از مخلوط بسیاری از گونه های شیمیایی به نسبت نامشخص تشکیل شده است. محیط های  کشت تعریف نشده گاهی بر اساس قیمت و گاهی بر اساس ضرورت انتخاب می شوند برخی از میکروارگانیسم ها هرگز در محیط های تعریف شده کشت نشده اند.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا