نحوه استفاده و نگهداری از دسیکاتور | راهنمای کامل

فهرست عناوین

محافظت از مواد در برابر رطوبت

رطوبت محیط یکی از عواملی است که می تواند در برخی آزمایشگاه ها مشکلاتی را به وجود آورد. مواد بسیاری مانند بعضی قطعات الکترونیکی، مواد شیمیایی، داروها، قطعات اپتیکی، قطعات باستانی کشف شده، فلزات و … در صورتی که حساس به رطوبت باشند، اگر در معرض رطوبت محیط آزمایشگاه قرار گیرند، آسیب می بینند. به عنوان مثال، حتما با پدیده خوردگی فلزات برخورد داشته اید. فلزات خاص در آزمایشگاه های متالورژی، با توجه به ویژگی های فلز، ممکن است تحت تاثیر رطوبت محیط خورده شده و نتیجه آزمایش ها را مختل کنند. دسیکاتور ابزاری است که به کمک آن می توان این مواد حساس را به دور از رطوبت نگهداری کرد. در این مقاله به نحوه استفاده و نگهداری از دسیکاتور خواهیم پرداخت.

در صورتی که با روش استفاده صحیح از دسیکاتور در آزمایشگاه آشنا نباشید، انتظار آسیب ندیدن موادی که داخل آن نگه داشته اید را نداشته باشید. به همین دلیل توصیه می کنیم این مقاله را با جزییات مطالعه و تمام نکات گفته شده را دقیقا رعایت کنید.

نحوه استفاده و نگهداری از دسیکاتور

کاربرد دسیکاتور دقیقا چیست؟

دسیکاتور یک ابزار ضروری در بسیاری از آزمایشگاه ها است. تصور اشتباهی وجود دارد که از دسیکاتور به عنوان خشک کن در آزمایشگاه استفاده می شود. در واقع مواد خشکی که نسبت به رطوبت محیط حساس هستند و رطوبت ممکن است باعث تخریب آن ها شود، داخل دسیکاتور در برابر رطوبت حفظ می شوند.

دسیکاتور ظرفی درب دار از جنس شیشه، پلاستیک یا فلز است. هر نوع ماده ای که حساس به رطوبت است را می توان داخل آن قرار داد تا تخریب یا اکسید نشود.

به طور خلاصه کاربرد دسیکاتور دو مورد زیر است:

 • محافظت مواد حساس به رطوبت
 • خشک نگه داشتن مواد از قبل خشک شده

انواع دسیکاتور

دیسکاتورها از جنس های شیشه ای، پلاستیکی و فلزی ساخته می شوند. دسیکاتورهای شیشه ای کاربرد بیشتری دارند.

به طور کلی دسیکاتورها شامل دو نوع اصلی هستند:

 • دیسکاتور شیردار
 • دسیکاتور بدون شیر

دسیکاتور ساده

نوع ساده دسیکاتور شامل یک ظرف شیشه ای درب دار است. با بستن در ظرف کاملا مهر و موم می شود و هیچ هوایی رد و بدل نخواهد شد.

در قسمت پایینی دسیکاتور سیلیکاژل قرار گرفته است که به عنوان یک ماده جاذب رطوبت شناخته می شود.

دسیکاتور شیردار

دسیکاتور شیردار عملکرد قوی تری نسبت به دسیکاتورهای ساده دارد. این نوع دسیکاتور دارای یک شیر روی درب یا بدنه ظرف است. با باز و بسته کردن شیر هوای داخل دسیکاتور تخلیه می شود. همچنین خروجی شیر به پمپ خلا متصل و بنابراین خلاء کامل در محفظه برقرار می شود.

معمولا دسیکاتورهای شیردار ماده جاذبی مانند سیلیکاژل ندارند.

برخی دسیکاتورهای با طراحی ویژه دارای گیج فشار برای مشاهده فشار هوا داخل دسیکاتور هستند.

دسیکاتور شیردار و ساده

تفاوت دسیکاتورهای شیشه ای و پلاستیکی

 • دسیکاتورهای شیشه ای از جنس پریکس های مقاوم دربرابر حرارت ساخته می شوند. این نوع دسیکاتورها معمولا سنگین تر و شکننده تر هستند. دسیکاتور نوع پیرکس شیشه ای رایج تر و مناسب تر شناخته شده است.
 • دسیکاتورهای پلاستیکی یا آکریلیک از نوعی پلاستیک به نام پلی متیل متا آکریلات ساخته شده اند. نسبت به نوع پیرکس مقاومت گرمایی کمتری دارند. سبک تر هستند و شکنندگی آن ها کمتر است.

رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاه، دسیکاتور شیشه ای در دو نوع ساده و شیردار به بهترین قیمت به فروش می رساند.

نکات مهم نحوه استفاده و نگهداری از دسیکاتور

در صورت رعایت نکات مهم نحوه استفاده و نگهداری از دسیکاتور که در ادامه مطرح می شوند، می توانید اطمینان خاطر داشته باشید که مواد داخل دسیکاتور خشک باقی می مانند و رطوبت آن ها را تخریب نمی کند.

 • روش باز کردن و بستن در دسیکاتور بسیار مهم است. هنگام باز کردن در دسیکاتور را نباید بردارید. بلکه به صورت افقی باید آن را بکشید تا درب  جدا شود.
 • در دسیکاتور را با استفاده از روغن سیلیکون کاملا چرب کنید. این کار باعث می شود نه تنها مهر و موم بهتر انجام شود بلکه به حرکت ساده تر در نیز کمک می کند.
 • شیر دسیکاتورهای شیردار را حتما چک کنید. در صورت نشتی خلاء ایجاد نمی شود.
 • همیشه داخل دسیکاتور را تمیز نگه دارید.
 • وقتی ظرف حاوی نمونه خشک را داخل دسیکاتور قرار دادید، سریع درب را ببندید.
 • ظروف نمونه را دقیقا در حفره های مخصوص قرار دهید تا ظرف نمونه محکم باقی بماند و نمونه به بیرون نریزد.
 • ابتدا خلاء را بشکنید، سپس در دسیکاتور را باز کنید.

یک مثال از کاربرد دسیکاتور

اندازه گیری رطوبت در آزمایشگاه های مختلف و به دلایل مختلفی انجام می شود. معمولا برای اندازه گیری رطوبت نمونه را درون بوته چینی ریخته و داخل کوره آزمایشگاهی قرار می دهند. اختلاف جرم نمونه قبل و بعد از قرار دادن داخل کوره رطوبت نمونه را نشان می دهد.

برای حفظ خاکستر نمونه در برابر رطوبت برای آزمایش های بعدی، آن را داخل دسیکاتور نگهداری می کنند.

خرید دسیکاتور از رویان ایران با بهترین قیمت

رویان ایران، انواع دسیکاتور ساده و شیردار پیرکس مقاوم را در سایزهای 18، 21، 24 و 30 سانتی متری با قیمتی مناسب به فروش می رساند. جهت خرید این محصول می توانید اینجا کلیک کنید. همچینین می توانید با شماره  09128146417 در شبکه های اجتماعی رویان ایران سفارش خود را ثبت نمایید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا