مروری بر انواع محیط کشت | بررسی طبقه بندی های محیط های کشت

فهرست عناوین

کشت انواع میکروارگانیسم ها در آزمایشگاه

امروزه با وجود در دسترس بودن انواع محیط کشت، پرورش میکروارگانیسم ها شامل انواع باکتری ها، قارچ ها و مخمرها در آزمایشگاه ها، چالشی به دنبال نخواهد داشت. محیط های کشت با ویژگی های فیزیکی و شیمیایی متفاوتی از جمله حالت فیزیکی (جامد، مایع و نیمه جامد) و مواد مغذی مختلف متناسب با نیاز میکروارگانسیم مورد نظر برای رشد به فروش می رسند. محیط های کشت به صورت کلی به سه روش مختلف طبقه بندی می شوند که برای انتخاب محیط کشت مناسب به شما کمک می کند. در این مقاله انواع طبقه بندی محیط های کشت را مرور می کنیم.

باتوجه به شرایط امروز، اغلب محیط های کشت با برندهای خارجی مانند مرک اصل نیستند. بهترین انتخاب برای کشت میکروارگانیسم ها انواع محیط های کشت ایبرسکو ساخت ایران است. محصولات این برند با تضمین اصالت و ارائه آنالیز توسط رویان ایران با قیمت تولیدکننده به فروش می رسند. برای استعلام قیمت و خرید محیط کشت مورد نظر می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

مروری بر انواع محیط کشت

انواع طبقه بندی محیط کشت

هدف از تهیه محیط های کشت فراهم آوردن تمام فاکتورهای لازم برای رشد میکروارگانیسم ها در آزمایشگاه و به شکل مصنوعی است. اغلب محیط های کشت شامل مواد مانند آگار، پپتون، آب کازئین هیدرولیز شده، عصاره های گوشت، مالت، و مخمر که منابع نیتروژن، کربن و به طول کلی انرژی برای رشد هستند.

با استفاده از برخی نمک های مجاز، سطح اسیدیته یا pH محیط کشت نیز تنظیم می شود. البته در صورت لزوم برای رشد میکروب مورد نظر، مواد دیگری با نسبت های مورد نیاز به محیط کشت افزوده می شود.

خرید محیط کشت ایبرسکو

به صورت کلی میکروارگانیسم ها در سه دسته طبقه بندی می شوند:

  • طبقه بندی انواع محیط کشت بر اساس حالت فیزیکی شامل جامد، مایع و نیمه جامد
  • طبقه بندی انواع محیط کشت بر اساس محتوای مواد مغذی
  • طبقه بندی انواع محیط کشت بر اساس کاربرد و ساختار شیمیایی

هر سه دسته را با جزییات کامل، تفاوت ها و کاربردها بررسی می کنیم.

طبقه بندی انواع محیط کشت بر اساس حالت فیزیکی

ساده ترین نوع طبقه بندی محیط های کشت مبتنی بر حالت فیزیکی پایانی پس از فرایند آماده سازی محیط کشت است.

انواع محیط کشت بر اساس حالت فیزیکی

محیط کشت جامد

محیط های کشت جامد دارای بیشترین مقدار آگار هستند. غلظت آگار در محیط های کشت جامد چیزی حدود 1.5 تا 2 درصد است. این نوع محیط کشت در دمای 37 درجه سانتی گراد کاملا جامد می شود. محیط های کشت جامد بیشتر برای شناسایی، بررسی و جداسازی کلنی های باکتری های مختلف استفاده می شوند.

محیط کشت نیمه جامد

درصد کمتری از آگار (حدود 0.5 تا 0.2 درصد) باعث می شود حالت فیزیکی این نوع محیط کشت کاملا جامد نباشد و نرم و ژله ای دیده شود. برای بررسی تحرک باکتری ها و تمایز باکتری های متحرک و غیر متحرک استفاده می شود.

محیط کشت مایع

محیط کشت مایع فاقد آگار است. این نوع محیط کشت داخل لوله های آزمایش ریخته می شود. باتوجه به این که محیط مایع است، باکتری های در سرتاسر محیط رشد می کنند و باعث کدر شدن محلول می شوند. این نوع محیط کشت برای مطالعات تخمیر، بررسی مصرف اکسیژن توسط گونه و … استفاده می شود. محیط کشت مایع برای جداسازی گونه های مختلف باکتری مناسب نیست. محیط های کشت مایع، براث (Broth) نیز نامیده می شوند.

طبقه بندی انواع محیط کشت بر اساس محتوای مواد مغذی

محیط های کشت براساس محتوای مواد مغذی به سه دسته اصلی طبقه بندی می شوند:

  • محیط کشت ساده
  • محیط کشت کمپلکس یا پیچیده
  • محیط کشت مصنوعی یا سنتری

محیط های کشت ساده بیشتری کاربرد را دارند و برای شناسایی گونه های مختلف از آن های استفاده می شوند. این محیط ها مانع رشد میکروب های مزاحم می شوند. محیط های کشت کمپلکس حاوی مواد مغذی خاصی هستند که برای بررسی یک ویژگی خاص از باکتری به محیط کشت اضافه شده اند. محیط های کشت سنتزی تمام از مواد شیمیایی تولید می شوند.

طبقه بندی انواع محیط کشت بر اساس کاربرد و ساختار شیمیایی

برخی آزمایش ها نیاز به محیط کشت های ویژه ای دارند برای هدف خاصی تغییر یافته باشند. به عنوان مثال محیط کشت غنی شده یا محیط کشت هایی که دارای رنگ یا مواد شیمیایی خاصی هستند که در اثر تغییرات خاصی در موضع مشخص طی برهمکنش با باکتری، تغییر رنگ می دهند. محیط کشت کروموژنیک و فلوروژنیک در این طبقه بندی هستند.

انواع محیط کشت با ویژگی های شیمیایی مختلف موجود هستند. شما با مطالعه منابع با استفاده از کاتالوگ محصولات ایبرسکو می توانید، محیط کشت مناسب آزمایش های خود را خریداری نمایید.

رویان ایران انواع محیط کشت با تضمین اصالت به فروش می رساند

محیط های کشت براساس کاربرد، ویژگی های فیزیکی و شیمیایی به دسته های مختلفی طبقه بندی می شوند. انتخاب محیط کشت مناسب در بین انواع متعدد محیط های کشت می تواند نتایج مورد نیاز را از آزمایش برای شما پدید آورد. محیط کشت مورد نظرتان را باید از مراکز معتبر و برندهای اصل دارای گواهی نامه ها و تاییدیه های استانداردهای ملی و بین المللی خریداری نمایید. رویان ایران انواع محیط کشت ایبرسکو که در آزمایشگاه های مختلف، پزشکی، زیستی، غذایی، دارویی، کشاورزی، آب و خاک و … استفاده می شوند را به فروش می رساند. جهت دریافت پیش فاکتور و خرید می توانید همه روزه با شماره تلفن های 09128146417  و  02166971467 تماس حاصل نمایید یا در شبکه های اجتماعی رویان ایران برای ما پیام بگذارید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا