تهیه محلول کالیبراسیون هدایت سنج | دستورالعمل ساخت محلول استاندارد

فهرست عناوین

کالیبراسیون هدایت سنج

هدایت سنج یا کانداکتیویتی متر (conductivity meter) دستگاهی است که با استفاده از آن می توان رسانایی یا مقدار کمی هدایت الکتریکی یک نمونه محلول را اندازه گرفت. هدایت الکتریکی یکی از خاصیت های هر محلول یونی است که نشان دهنده غلظت یون های مثبت و منفی درون محلول نیز است. هرچند نمک های معدنی هدایت الکتریکی بیشتری دارند، اما لزوما فقط آن ها باعث ایجاد هدایت الکتریکی نمی شوند. واکنش هایی مانند هیدرولیز شدن ترکیبات آلی و … بار مثبت و منفی در محلول به وجود می آوردند. هدایت سنج نیز مانند همه دستگاه های اندازه گیری باید کالیبره شود. محلول های استاندارد کالیبراسیون هدایت سنج به صورت آماده توسط شرکت های فروش مواد شیمیایی عرضه می شوند. تهیه محلول کالیبراسیون هدایت سنج تازه در آزمایشگاه انجام می شود.

محلول های استاندارد کالیبراسیون هدایت سنج آماده hamilton

در این مقاله دستورالعمل کامل تهیه محلول کالیبراسیون هدایت سنج، ارائه شده است. با پیروی دقیق از این روش می توانید محلول ها به صورت تازه آماده کنید و هزینه بیشتری بابت خرید محلول متحمل نشوید.

روش کالیبراسیون هدایت سنج

دستگاه هدایت سنج نیز مانند pH متر با استفاده از محلول های استاندارد کالیبره می شود. کالیبراسون هدایت سنج معمولا در یک نقطه و برخی مواقع در دو نقطه انجام می شود. اغلب نقطه ای که به محدوده اندازه گیری نزدیک تر است، در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال، اگر محدوده اندازه گیری هدایت الکتریکی محلول ها نزدیک به μS/cm 84 باشد، از محلول استاندارد 84 باید استفاده کنید.

کالیبراسیون هم بسیار ساده و سریع انجام می شود. پروب هدایت سنج را داخل محلول استاندارد قرار دهید. اگر عددی که روی نمایشگر نشان داده شد، دقیقا با مقدار هدایت الکتریکی محلول استاندارد برابر بود، هدایت سنج شما کالیبره است. در غیر این صورت باید مطابق دفترچه راهنمای دستگاه خود، کالیبراسیون را انجام دهید.

محلول کالیبراسیون هدایت سنج

محلول کالیبراسیون هدایت سنج در اصل محلولی با غلظت مشخص از نمک پتاسیم کلراید KCl است. هدایت الکتریکی این محلول در درمای 25 درجه سانتی گراد مقدار مشخصی است که می توانید از آن برای کالیبراسیون هدایت سنج استفاده کنید.

محلول های استاندارد کالیبراسیون به صورت تجاری با برندهای مختلف در بازار مواد شیمیایی فروخته می شوند.

تهیه این محلول ها به شرط در اختیار داشتن مواد اولیه مناسب و دستگاه هایی مانند ترازو دیجیتال و دقیق آزمایشگاهی، آون و دیونایزر آزمایشگاهی بسیار ساده است. حتی پیشنهاد می کنیم در صورت امکان به جای خرید این محلول ها، خودتان در آزمایشگاه آن ها را آماده و به صورت تازه استفاده کنید. استفاده از محلول های تازه نتیجه بهتری را به دنبال دارد.

در ادامه تجهیزات آزمایشگاهی و موادی که نیاز دارید تا محلول کالیبراسیون هدایت سنج را در آزمایشگاه تهیه کنید، معرفی می کنیم. سپس مطابق دستورالعمل، محلول ها را آماده کنید.

تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز برای تهیه محلول کالیبراسیون هدایت سنج

همه تجهیزاتی که برای یک محلول سازی ساده نیاز داریم شامل موارد زیر است:

مواد مورد نیاز برای تهیه محلول های استاندارد کالیبراسیون

نمک پتاسیم کلراید برای تهیه محلول کالیبراسیون هدایت سنج
 • آب دیونیزه
 • نمک پتاسیم کلراید KCl

دستورالعمل کامل تهیه محلول استاندارد کالیبراسیون هدایت سنج

این مقادیر که در این روش ذکر شده است برای تهیه محلول کالیبراسیون هدایت سنج 1411 μS در دمای 25 درجه سانتی گراد است. محلول 0.01 مولار پتاسیم کلرید را به ترتیب مراحل زیرآماده کنید:

 • ابتدا تمام ظروف و شیشه آلات را کامل بشوید و اجازه دهید در آون آزمایشگاه خشک شوند.
 • حدود 2 گرم از نمک پتاسیم کلرید را وزن کنید و داخل یک بشر کاملا خشک بریزید.
 • نمک پتاسیم کلرید به شدت آب و رطوبت محیط را جذاب می کند. پس از توزین آن را داخل آون به مدت 3 ساعت در دمای 105 درجه سانتی گراد قرار دهید.
 • پس از این زمان آن را از آون خارج کنید. سپس تا زمان رسیدن به دمای محیط آن را داخل دسیکاتور قرار دهید.
 • دقیقا مقدار 0.746 گرم پتاسیم کلرید را وزن کنید و داخل یک بشر کوچک (ترجیحا 25 یا 50 میلی لیتری) بریزید.
 • آن را با مقدار کمی آب دیونیزه کامل حل کنید.
 • محلول را به بالن حجمی یک لیتری انتقال دهید.
 • چند بار آب دیونیزه داخل بشر بریزید و کر دهید تا مطمئن شوید تمام محلول منتقل شده است.
 • سپس با آب دیونیزه تا نقطه مشخص روی بالن به حجم برسانید.
 • درپوش بالن را ببندید و چند بار تکان دهید تا محلول یکنواختی به دست آید.
 • روی بالن تاریخ تهیه محلول را را با برچسب بچسبانید.
 • هر بار هنگام کالیبراسیون مقداری از این محلول اصلی را بردارید.
 • این محلول تا مدت 1 سال در یخچال قابل استفاده است.

برای تهیه محلول کالیبراسیون هدایت سنج در سایر نقاط می توانید از جدول زیر استفاده کنید.

هدایت الکتریکی در 25 درجه سانتی گرادغلظت مولار محلول KCl
7.40.0005
14.70.001
720.005
1410.01
2770.02
6700.05
12900.1
24800.2

خرید دستگاه هدایت سنج رومیزی از رویان ایران

هدایت سنج یکی از دستگاه های با کاربرد بالا در آزمایشگاه های مختلفی مثل داروسازی، صنایع غذایی، نف و پتروشیمی، کشاورزی، آب و … است. استفاده از این دستگاه ساده است. نکته مهم هنگام کار با هدایت سنج کالیبره بودن آن است. کالیبراسیون به کمک محلول کالیبراسیون هدایت سنج انجام می شود. در این مقاله روش تهیه محلول های استاندارد کالیبراسیون هدایت سنج به صورت گام به گام توضیح داده شد. به این ترتیب نیازی به خرید محلول های آماده وجود ندارد. می توانید 1 لیتر محلول را برای مدت یکسال با مبلغی بسیار پایین تر از محلول های آماده، تهیه کنید. همچنین می توانید برای خرید دستگاه هدایت سنج رومیزی زاگ شیمی با کارشناسان رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، تماس حاصل نمایید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا