محیط کشت کروموژنیک و فلوئوروژنیک | معرفی و بررسی تفاوت ها

فهرست عناوین

کشت سلول ها در آزمایشگاه با استفاده از انواع محیط های کشت

کشت میکروب ها به خصوص باکتری ها در آزمایشگاه ها کمک بسیار موثری به شناسایی کلینیکال آن ها می کند. کشت باکتری ها در آزمایشگاه های مختلفی مانند آزمایشگاهی تشخیص پزشکی، آزمایشگاه های کنترل کیفیت میکروبی صنایع غذایی، داروسازی ها، آزمایشگاه های آب و فاضلاب، آزمایشگاه های خاک و … به دلایل مختلفی انجام می شوند. اگر باکتری ها به مقدار کافی مواد مغذی داشته باشند و در شرایط محیطی مناسب از نظر دما، سطح رطوبت و گازهای اتمسفر قرار گیرند، رشد می کنند. محیط کشت مواد مغذی و سطح اسیدی مورد نیاز باکتری ها برای رشد در آزمایشگاه را فراهم می کنند. محیط کشت کروموژنیک دارای مواد ویژه ای هستند که در شرایطی تغییر رنگ داده و به شناسایی کلونی باکتری ها کمک می کنند.

رویان ایران، بزرگترین مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، انواع محیط کشت ایبرسکو مناسب رشد باکتری ها، قارچ ها و … را با ضمانت اصالت کالا و قیمت کاملا مناسب به فروش می رساند.

محیط کشت کروموژنیک

محیط کشت کروموژنیک و فلوئوروژنیک چیست؟

محیط کشت کروموژنیک و محیط کشت فلوئوروژنیک محیط های کشت تخصصی میکروبی هستند که در ترکیب آن ها سوبستراهای آنزیمی کروموژن یا فلوئوروژن یا مخلوطی از هردو وجود دارد. این سوپستراها طی واکنشی با جمعیت میکروبی کشت شده و آنزیم های موجود منجر به تغییر رنگ در محیط (کروموژنیک) یا تغییر نور ساطع شده فلورسانس در طول موجی مشخص (فلوئوروژنیک) می شوند.

به بیان ساده تر، محیط کشت کروموژنیک، محیط کشتی با طراحی تخصصی است که در میکروبیولوژی برای تمایز بین انواع مختلف میکروارگانیسم ها بر اساس رنگ تولید شده در طول رشد استفاده می شود. سوسبستراهای کروموژنیک توسط میکروارگانیسم های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و منجر به تولی رنگدانه های مجزایی می شوند. همین اتفاق شناسایی کلونی های باکتری ها را برای پژوهشگران بسیار ساده تر می کند.

خرید محیط کشت ایبرسکو

نحوه عملکرد محیط های کشت کروموژنیک

انواع محیط های کشت کروموژنیک به صورت اختصاصی عمل می کنند. همین جمله در مطالعات زیست شناسی و میکروبیولوژی کمک قابل توجهی کرده است. این محیط کشت ها نه تنها روند مشاهده نتایج کشت باکتری ها را تسریع می کند، بلکه شناسایی کلونی های باکتری با استفاده از آن ها آسان می شود.

در ترکیب محیط کشت نوعی سوبسترا آنزیمی کروموژنیک/فلوئوروژنیک حاوی کروموفور/فلوئوروفور وجود دارد. از طرفی دیگر آنزیم تولید شده به وسیله میکروب تارگت شده، با سوبسترا واکنش می دهد. نتیجه این واکنش آزاد شدن کروموفور یا فلوئوروفور یا هردو می شود. در نهایت پژوهشگر می تواند با تغییر رنگ ایجاد شده یا یا تابش فلوئورسانس، کلنی های باکتری های تارگت را مشاهده و تمایز دهد.

کروم آگار

مزایای استفاده از محیط کشت کروموژنیک و فلوئوروژنیک

تصور کنید جمعیتی از چند باکتری مختلف دارید. در آزمایشی معین فقط قصد دارید مطالعات خود را روی گونه خاصی از میکروب ها متمرکز نگه دارید. در واقع شما ترکیبی ناهمگن از باکتری ها دارید که باید بین همه آن ها فقط نوع خاص هدف، برای شما متمایز شود.

همین جا است که اهمیت محیط کشت های کروموژنیک و فوئوروژنیک مشخص می شود. همان طور که پیش تر گفتیم سوبسترای آنزیمی برای نوعی خاصی از باکتری مانند E.coli در محیط کشت وجود دارد. این سوبسترا به وسیله آنزیمی که طی فعالیت متابولیکی باکتری تولید می شود، اصطلاحا متابولیزه می شود و کروموفور یا فلوئوروفور آزاد می شود.

باتوجه به این که تغییر رنگ با چشم غیر مصلح کاملا قابل مشاهده است، ادامه کار برابر پژوهشگر بسیار ساده می شود.

در نتیجه مزایای استفاده از محیط کشت کروموژنیک و فلوئوروژنیک نسبت به محیط های ساده شامل موارد زیر است:

  • سرعت در مشاهده نتایج
  • نتایج دقیق و قابل اطمینان
  • پایداری نتایج
  • اختصاصی بودن نتایج به دست آمده
  • به دلیل تغییر رنگ، قابل دیدن با چشم غیر مصلح و بدون دستگاه
  • امکان بررسی یک نوع باکتری در جمعیت ناهمگن باکتری ها
  • امکان شناسایی بیش از یک گونه تنها در یک محیط
  • دارای مواد مغذی کافی
  • صرفه جویی در هزینه

محیط های کشت کروموژنیک به دلیل آن که کروموفور در کلنی رسوب می کند و باعث تغییر رنگ می شود نسبت به محیط کشت فلوئوروژنیک که برای شناسایی فلوئوروفور نیاز به نور UV دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

مکانیسم آنزیمی کروموژنیک

کاربردهای محیط های کشت Chromogenic

از این محیط های کشت در آزمایشگاه های آب، صنایع غذایی و مطالعات بالینی برای شناسایی عوامل بیماری زا، استفاده می شود.

خرید انوع محیط کشت ایبرسکو از رویان ایران

محیط کشت کروموژنیک به دلیل مزایایی که در میکروبیولوژی عملی دارد، بسیار مورد توجه است. بهترین و معتبرترین برندهای محیط کشت که در حال حاضر می توان با اطمینان کامل از آن استفاده کرد، ایبرسکو است. این محیط های کشت بیش از دو دهه است که در انواع آزمایشگاه های تحقیقاتی، دانشگاه ها، بیمارستان ها و مراکز پزشکی، آزمایشگاه های کنترل کیفیت صنایع مختلف مانند آرایشی و بهداشتی، دارویی، غذایی، آرد و نان، کشاورزی، آب و خاک، لبنیات و … مورد استفاده قرار می گیرد.  رویان ایران انوع محیط های کشت ایبرسکو از جمله محیط کشت های ساده و محیط کشت کروموژنیک را با قیمت مناسب و تضمین اصالت کالا به فروش می رساند. برای دریافت کاتالوگ و لیست قیمت محصولات ایبرسکو با شماره تلفن های 09128146417  و  02166971467 تماس حاصل نمایید یا در شبکه های اجتماعی رویان ایران برای ما پیام بگذارید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا