کاغذ pH سنج

فهرست عناوین

کاغذ پی اچ متر

کاغذهای pH کاغذهای آزمایشی هستند که با یک یا چند مخلوط نشانگر آغشته و تلقیح می شوند و سپس به صورت نوارهایی خشک و برش داده شده  در می آیند تا به عنوان بسته های نشانگر pH فروخته شوند. از نوارهای pH برای تشخیص اسیدیته یا قلیایی بودن مواد یا مواد شیمیایی استفاده می شود که در اثر قرار گرفتن در معرض اسید ها و باز ها، رنگ های مختلفی را نشان می دهند.

کاغذ پی اچ متر

آن ها کاربردهای گسترده ای در بهداشت، موسسات آموزشی و همچنین آزمایشگاه های شیمیایی و مکان هایی دارند که تعیین سطح pH مواد لازم است. بسیاری از برنامه های کاربردی مانند موارد زیر به اندازه گیری pH متکی هستند، بنابراین آزمایشات باید به طور مداوم قابل اعتماد و از نظر زمانی کارآمد باشند.

  • صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی
  • تجزیه و تحلیل آب و فاضلاب
  • تولید و کنترل کیفیت
  • تحقیق و توسعه

استفاده از کاغذ pH

از کاغذ pH برای تعیین اسیدی، قلیایی و خنثی بودن محلول استفاده می شود. این امر با فرو بردن بخشی از کاغذ در محلول مورد نظر و مشاهده تغییر رنگ کاغذ اتفاق می افتد. بسته هایی که کاغذ pH در آن می آید اغلب شامل یک مقیاس کدگذاری شده بر روی رنگ هستند که pH را نشان می دهد وقتی کاغذ به رنگ خاصی در می آید. به عنوان مثال، اگر کاغذ به رنگ سبز مایل به آبی تیره درآید، pH احتمالاً در حدود 11 تا 14 است.

پی اچ متر قلمی چیست؟

چرا کاغذ pH تغییر رنگ می دهد؟

کاغذ pH به دلیل وجود ماده شیمیایی فلاوین، که رنگدانه موجود در کلم قرمز است، در محلول های مختلف pH تغییر رنگ می دهد. این مولکول که آنتوسیانین است محلول در آب است و در حضور انواع مختلف محلول ها تغییر رنگ می دهد. در حضور محلول اسیدی، قرمز می شود. در حضور یک محلول قلیایی، آبی می شود و در حضور یک محلول خنثی سبز می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید روش های پی اچ متری ارزان را مطالعه کنید.

کاغذ پی اچ متر

هنگامی که کاغذ pH به داخل محلول اسیدی مانند اسید کلریدریک یا HCl فرو برده می شود، قرمز می شود. وقتی در یک محلول هیدروکسید سدیم یا NaOH غوطه ور می شود که بازی است، به رنگ آبی در می آید. وقتی کاغذ pH در حضور آب قرار گیرد سبز می شود. توجه داشته باشید که کاغذ تورنوس فقط دو رنگ می شود: قرمز برای اسیدها و آبی برای بازها.

کاغذ pH خانگی

کاغذ pH را می توان با استفاده از مواد طبیعی در خانه نیز تهیه کرد. قبل از شروع، اطمینان حاصل کنید که یک ظرف سفالی دارید تا کاغذ خود را در آن غرق کنید و همچنین مقداری آب مقطر داشته باشید. از کاغذ با محتوای فیبر بالا استفاده کنید.

در مرحله بعد، برگ های کلم قرمز را بجوشانید، برگ ها را صاف کرده و مایع را دوباره به آرامی گرم کنید تا یک سوم آن بخار شود. این مایع را در ظرف سفالی بریزید، و کاغذ خود را در ظرف غرق کنید. سپس کاغذ را برداشته و خشک کنید. بهترین روش برای خشک کردن آن این است که آن را به آرامی روی یک رشته یا میله قرار دهید تا خشک شود. کاغذ خاکستری رنگ خواهد شد. اگر با اسید تماس پیدا کند، قرمز می شود  و اگر با باز تماس پیدا کند آبی می شود.

برای مطالعه بیشتر در باب پی اچ متر رومیزی می توانید روی لینک کلیک کنید.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا