انتخاب محصولات مراقبت از پوست و مو براساس فرمولاسیون

محصولات مراقبت از پوست و مو که امروزه در بین بانوان و آقایان بسیار پرطرفدار و پرمصرف هستند، همگی از مواد شیمیایی به خصوصی تهیه شده اند. حتی محصولاتی که شما با نام محصولات گیاهی یا ارگانیک تهیه می کنید، حتما فرآوری شده و دارای ترکیبات شیمیایی علاوه بر عصاره ها یا روغن های گیاهی است. تنها می توان ادعا کرد روغن های خالص بدون سایر مواد افزودنی هستند. در فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست و مو مواد شیمیایی مختلفی استفاده می شود که هر کدام نقش خاصی را در محصول نهایی دارند. به عنوان مثال امولسیفایرها، سورفکتانت ها نگه دارنده ها از جمله مواد شیمیایی در فرمولاسیون هستند.

فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست و مو

این محصولات مراقبتی در اغلب موارد بسیار مفید و تاثیرگزار هستند به این شرط که از مواد اولیه با کیفیت، غیر حساسیت زا و به مقدار کافی استفاده شوند. ما اطلاعات مختصر اما مفیدی را در رابطه با ترکیبات شیمیایی که در اغلب محصولات به کار می روند و کاربرد و اثر هر کدام را در اختیار شما قرار می دهیم. بنابراین می توانید با  بررسی لیست مواد تشکیل دهنده ای که روی بسته بندی تمام محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد، ترکیبات حساسیت زا یا موادی که ممکن است برای شما مناسب نباشد را شناسایی کنید. در واقع انتخاب محصول مناسب با داشتن این اطلاعات برای شما ساده تر خواهد بود.

رایج ترین مواد شیمیایی در فرمولاسیون محصولات مراقبت مو

  • سدیم لورت سولفات
  • کوکوآمیدو پروپیل بتائین
  • دی سدیم EDTA
  • کاپریلیک تری گلیسیرید

رایج ترین مواد شیمیایی در فرمولاسیون محصولات مراقبت پوست

  • سدیم بنزوآت
  • پتاسیم سوربات
  • سالیسیلیک اسید
  • لاکتیک اسید

سدیم لوریل سولفات و سدیم لورت سولفات

سدیم لوریل سولفات (SLS) و سدیم لورت سولفات (SLES) به عنوان سورفکتانت های رایج در تهیه محصولا بهداشتی و مراقبتی مو مورد استفاده قرار می گیرند. این ماده کشش سطحی بین مواد تشکیل دهنده را کاهش می دهد. در نتیجه به عنوان تمیز کننده و عامل کف کننده در ترکیبات اصلی شامپوها و شوینده های بدن دیده می شود. با درنظر گرفتن نتایج تحقیقات، این مواد به راختی شسته می شوند و باقی نمی مانند و به هیچ عنوان سرطان زا نیستند. اما به عنون عامل تحریک کننده خشکی پوست به شمار می آیند.

سدیم لورت سولفات در ترکیبات شامپو

گلیکولیک اسید

یکی از آلفا هیدروکسی اسیدهاست که در اغلب محصولات پوستی مانند شوینده های مخصوص صورت، تونر و لایه بردارها استفاده می شود. این ماده به از بین بردن سلول های مرده پوست، لایه برداری پوست و بهبود بافت و رنگ آن کمک می کند. گلیکولیک اسید همچنین در برخی از محصولات مراقبت از مو برای تقویت سلامت پوست سر و از بین بردن چربی اضافی استفاده می شود.

سالیسیلیک اسید

این ماده از گروه بتا هیدروکسی اسیدها است که به تنظیم pH پوست کمک می کند. سالیسیلیک اسید معمولاً در محصولات مراقبت از پوست مانند درمان آکنه، پاک کننده ها و تونرها استفاده می شود. این اسید به لایه برداری پوست، باز کردن منافذ پوست و کاهش التهاب کمک می کند. سالیسیلیک اسید همچنین می تواند در فرمولاسیون برخی از شامپوهای ضد شوره یافت شود.

رتینول

رتینول مشتقی از ویتامین A است که اغلب در محصولات مراقبت از پوست ضد پیری از جمله کرم‌ها، سرم‌ها و درمان‌های چشم استفاده می‌شود. در نتیاج تحقیقات روی این ماده نشان داده شده است که تولید کلاژن را تحریک می کند، خطوط و چین و چروک را کاهش می دهد و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد. رتینول همچنین در برخی از محصولات مراقبت از مو برای تقویت رشد و استحکام مو استفاده می شود.

هیالورونیک اسید

این ماده مرطوب کننده اغلب در محصولات مراقبت از پوست مانند سرم ها، مرطوب کننده ها و ماسک ها یافت می شود. هیالورونیک اسید به آبرسانی پوست کمک می کند، حفظ رطوبت آن بهبود می بخشد و خطوط ریز و چین و چروک را پر می کند. هیالورونیک اسید در برخی از محصولات مراقبت از مو نیز به منظور آبرسانی و نرمی و حالت پذیری مو مورد استفاده قرار می گیرد.

تیتانیوم دی اکسید

یکی از موادی است به محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر UVA و UVB کمک می کند. بنابراین این ماده معدنی در محصولات مراقبت از پوست مانند کرم های ضد آفتاب، مرطوب کننده ها و کرم پودرها استفاده می شود. SPF ضد آفتاب ها میزان محافظت پوست دربرابر تابش های مضر خورشید را به صورت کمی نشان می دهد.

دایمتیکون

این ماده مبتنی بر سیلیکون معمولاً در محصولات مراقبت از مو مانند شامپوها، نرم کننده ها و سرم های مو یافت می شود. دایمتیکون به صافی، کاهش موخوره و درخشندگی مو کمک می کند. این ماده همچنین در فرمولاسیون برخی از محصولات مراقبت از پوست یافت می شود تا یک سد محافظ روی پوست ایجاد کند و بافت و ظاهر آن را بهبود بخشد.

بنزوئیل پراکساید

بنزوئیل پراکساید به از بین بردن باکتری ها، کاهش التهاب و باز کردن منافذ کمک می کند. بنابراین اغلب در درمان آکنه و در محصولاتی مانند پاک کننده ها، کرم ها و ژل ها استفاده می شود.

نیاسینامید

این ماده فرمی از ویتامین B3 است و در سرم ها، ماسک ها و برخی از مرطوب کننده ها استفاده می شود. از خواص نیاسینامید بهبود بخشید خاصیت ارتجاعی پوست است. نیاسینامید همچنین در برخی از محصولات مراقبت از مو برای تقویت سلامت پوست سر و رشد مو یافت می شود.

پپتیدها

پپتیدها مواد سازنده پروتئین ها هستند. این مواد اغلب در محصولات مراقبت از پوست مانند سرم ها، کرم ها و ماسک ها استفاده می شوند. برخی از انواه پپتیدها به تحریک تولید کلاژن، بهبود استحکام پوست و کاهش چین و چروک کمک می کنند. پپتیدها همچنین در فرمولاسیون برخی محصولات مراقبت از مو برای تقویت و ترمیم موهای آسیب دیده قرار می گیرند.

کوکوآمیدو پروپیل بتائین

این ماده یکی از سورفکتانت های آمفوتریک است که در شامپوها به عنوان تقویت کننده تولید کف و در نرم کننده های مو به عنوان یک ماده شیمیایی ضد الکتریسیته ساکن استفاده می شود. همچنین این ماده دارای خاصیت غلیظ کنندگی است و در تولید سایر محصولات آرایشی بهداشتی در نقش امولسیفایر در فورمولاسیون آن ها گنجانده می شود.

کوکوآمیدو پروپیل بتائین در ترکیبات شامپو و شوینده صورت

دی سدیم EDTA

این ماده یکی از مواد شیمیایی است که اغلب در شامپوها دیده می شود. اما اخیرا نتایج پژوهش ها نشان می دهد که EDTA می تواند در تولید مثل اختلال ایجاد کند و اثرات مخربی روی پوست به جای بگذارد.

کاپریلیک تری گلیسیرید

کاپریک یا کاپریلیک تری گلیسیرید از روغن نارگیل به دست می آید. این ماده یک آنتی اکسیدان است و می تواند مانند چسب سایر مواد را کنار هم نگه دارد. علاوه بر این کاپریک تری گلیسیرید به عنوان یک نگهدارنده عمل کند تا مواد فعال موجود در لوازم آرایشی ماندگاری بیشتری داشته باشد.

سدیم بنزوآت

این ماده نیز به عنوان نگه دارنده در محصولات آرایشی و بهداشتی مانند شوینده صورت، مرطوب کننده صورت، محصولات مو، دستمال مرطوب کودک، خمیر دندان و دهان شویه یافت می شود. آزمایشات حیوانی  نشان داده است که این ماده خط های التهابی را در بدن به نسبت مستقیم با مقدار مصرف شده فعال می کند. در واقع به عنوان یک عامل در ایجاد سرطان است.

پتاسیم سوربات

پتاسیم سوربات به عنوان نگه دارنده آنتی باکتریال  در اغلب محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

لاکتیک اسید

لاکتیک اسید یک مایع شفاف بی رنگ است که بیشتر در محصولات مراقبت از صورت استفاده می شود تا pH پوست را متعادل کند و منافذ پوست صورت را به حداقل برساند.

کنترل کیفیت و فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست و مو

با توجه به این نکته که ترکیبات آرایشی و بهداشتی مستقیما با پوست و موی افراد در تماس خواهند بود، بسیار مهم است که ترکیبات به کاررفته در آن ها حساسیت زا و آسیب زننده در طول زمان نباشند. همچنین مقدار ترکیباتی که تعدادی از آن ها را در اینجا بررسی کردیم نیز اهمیت بسیاری دارد. بالاتر بودن یا حتی پایین بودن این ترکیبات از حد مجاز می توانند باعث ایجاد اثرات متفاوتی پس از محصول شوند. عامل pH نیز یکی از مهم ترین پارمترهایی است که در مورد محصولات پوست و مو حتما باید مقدار آن کنترل شود. فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست و مو بارها توسط متخصصان بررسی می شوند تا بهترین محصول به دست مصرف کننده برسد.

بنابراین آنالیز این ترکیبات در آزمایشگاه های کنترل کیفیت و تحقیق و توسعه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی حائز اهمیت است. این آنالیزها حتما باید با کمک دستگاه های بسیار پیچیده آزمایشگاهی که کالیبره نیز هستند، انجام شوند. فروشگاه رویان ایران، مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، همه دستگاه های مورد نیاز آزمایشگاه کنترل کیفیت محصولات آرایشی و بهداشتی اعم از pH متر، HPLC، ترازو، میکسر آزمایشگاهی، اسپکتروفتومتر و … با بهترین قیمت و کیفیت عرضه می کند.

4/5 - (1 امتیاز)
پیمایش به بالا