8 نکته مهم در استفاده و نگهداری میکروپیپت ها در آزمایشگاه

فهرست عناوین

نحوه استفاده دقیق از میکروپیپت به همراه 8 نکته مهم و کاربردی

میکروپیت ها یا سمپلر ها یکی از مهم ترین تجهیزاتی هستند که به جرات می توان گفت در تمام آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. سمپلر ها در انواع مختلف حجم ثابت، حجم متغیر، یک کانال و چند کانال در بازار تجهیزات آزمایشگاهی عرضه می شوند. در واقع برای به دست آوردن نتایج دقیق به سمپلر ها متکی هستیم. نقص در عملکرد و دقت میکروپیپت ها، ناشی از خطای کاربر باشد یا سمپلر، می تواند منشا بسیاری از مشکلات از جمله هدر رفتن زمان و مقدار زیادی از نمونه های با ارزش باشد. در این راهنما سعی شده است 8 نکته مهم در استفاده و نگهداری میکروپیپت ها در آزمایشگاه بررسی و پیشنهاد هایی برای جلوگیری از خطا ارائه شود.

شاید در نگاه اول در نظر افرادی که هر روزه با میکروپیپت ها سرو کار دارند، نحوه صحیح استفاده و نگهداری سمپلر ها بی اهمیت باشد. اما همین نکات به ظاهر سادهدر صورتی رعایت نشوند، مشکلات بزرگی را به وجود خواهند آورد و آزمایشگاه متوجه ضرر های در زمان و سرمایه می شود.

8 نکته مهم در استفاده و نگهداری میکروپیپت ها در آزمایشگاه

مراقبت از سمپلر حین کار بسیار مهم است

همیشه این  جمله را به خاطر داشته باشد “اگر از  ابزار و تجهیزات خود به خوبی مراقبت کنید، این تجهیزات نیز در انجام هرچه دقیق تر آزمایش ها به کمک شما می آیند.” از سمپلری که به درستی استفاده نشده است، نمی توانید انتظار نتایج دقیق و تکرارپذیر داشته باشید. میکروپیپت ها هم مانند سایر دستگاه های آزمایشگاه باید مشمول یک برنامه منظم سرویس و کالیبراسیون باشند. البته کالیبراسیون سپملر ها باید همواره توسط یک نفر که آموزش دیده است طبق برنامه دوره ای انجام شود.

به علاوه باید توجه داشته باشید که میکروپیپت ها هنگام استفاده تمیز نگه داشته شوند. به هیچ عنوان مایع نمونه نباید به قسمت های داخلی سمپلر نفوذ کند یا به بدنه آن پاشیده شود. سمپلر ها نباید به صورت افقی روی میز کار رها شوند و حتما باید روی پایه سمپلر ها قرار گیرند.

پایه سمپلر

به محدودیت حجمی سمپلر ها توجه کنید

هر میکروپیپتی برای یک بازه حجمی مشخصی طراحی شده است. به عنوان مثال معمولا سمپلر ها در محدوده های حجمی 1 تا 10، 10 تا 100 و 100 تا 1000 بسیار کاربردی هستند و در انواع حجم قابل تنظیم و غیر قابل تنظیم در دسترس کاربران قرار می گیرند. بسیار مهم است که هر سمپلر را فقط دررنجی که برای آن طراحی شده است، استفاده کنید. عدم رعایت این موضوع می تواند به میکروپیپت آسیب جدی وارد کند و باعث شود در اندازه گیری های بعدی حجم های نادرستی را ارائه دهد.

از سرسمپلر های استاندارد و متناسب با حجم میکروپیپت های خود استفاده کنید

استفاده از سرسمپلر استاندارد و متناسب از نظر حجمی بسیار مهم است. سرسمپلر باید به درستی روی میکروپیپت جای گیرد، نه فشار زیادی وارد کنید که سرسمپلر از حالت اصلی خود خارج نشود و نه فشار کم که باعث می شود اندازه گیری به درستی انجام نشود.

مراقب باشید سرسمپلر ها اصلا در معرض آلودگی قرار نگیرند. در صورت آلوده شدن آن ها تمام نمونه یا محلول موجود در ظرف اصلی آلوده خواهد شد و این موضوع روی نتیجه آزمایش شما نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت. جعبه های مخصوص سرسمپلر ها برای جلوگیری از آلودگی و نظم بخشیدن به آن ها به قیمت مناسب به فروش می رسند. با استفاده از این جعبه های دیگر نیازی به تماس مسقیم دست نیست.

در مورد میکروپیپت های چند کاناله هنگام استفاده حتما این نکته را به خاطر داشته باشید که تمام سرسمپلرها به درستی روی تمام کانال ها جایگذاری شوند. در غیر این صورت اندازه گیری با خطا مواجه می شود.

انواع سرسمپلر

همگن بودن نمونه حین پیپت کردن

اگر هدف شما پیپت کردن یک نمونه محلول و کاملا همگن باشد، بسیار مهم است که قبل از پیپت کردن آن را به هم زده و همگن کنید تا ذرات جامد یا مخلوط دو فاز وارد حجم اندازه گیری شده نشود. برخی آزمایش ها ممکن است نمونه شما دو قسمت های جامد و مایعی تشکیل شده باشد. در چنین شرایطی باید کاملا مراقب باشید که سرسمپلر به قسمت جامد برخوردی نداشته باشد و ذرات جامد وارد سرسمپلر نشود.

ارگونومی و نحوه گرفتن سمپلر بسیار مهم است

  • ابتدا پیستون را تا انتها فشار دهید و سپس سرسمپلر را داخل مایع ببرید. این کار مانع از ایجاد هوا می شود.
  • در طول برداشتن مایع، پیستون را به آرامی بالا بیاورید و از تکان های ناگهانی خودداری کنید.
  • این عمل را در حالی که سمپلر را به صورت کاملا عمودی نگه داشته اید، انجام دهید.
  • هنگام برداشتن مایع نباید نوک سرسمپلر با ظرف برخورد داشته باشد. زیرا احتمالا ایجاد حباب و خطا در حجم وجود خواهد داشت. کافی است نور سرمپلر کمی پایین تر از سطح نمونه در ظرف باشد.
  • زمانی که مایع داخل سرسمپلر است، فقط آن را به صورت عمودی نگه دارید. زیرا در غیر این صورت امکان برگشت مایع به داخل میکروپیپت وجود دارد.
  • هنگام تخلیه مایع نوک سرسمپلر باید به دیواره ظرف برخورد داشته باشد. سمپلر را به گونه ای نگه دارید که زاویه 30 تا 45 درجه ایجاد شود.
  • پیپت کردن می تواند فعالیتی تکراری و طولانی مدت باشد. بنابراین بسیار مهم است که کاربر کاملا ارگونومیک این کار را انجام دهد. زیرا استفاده طولانی مدت با حالت نادرست کاربر می تواند مشکلات جسمی بسیاری را ایجاد کند. همچنین درصد خطا در اندازه گیری بالا می رود.

ویسکوزیته یا گرانروی نمونه را پیش از اندازه گیری در نظر بگیرید

پیپت کردن محلول هایی با گرانروی مشابه آب بسیار ساده است. اگر نکات ذکر شده در قسمت قبل را رعایت کنید، می توانید آن را بدون خطا انجام دهید. هرچه نمونه ویسکوز تر باشد، بالا آمدن آن به مراتب سخت تر می شود. در چنین شرایطی فقط لازم است پیستون به آرامی و بسیار نرم حرکت دهید تا مایع داخل شرسمپلر شده و حبابی نیز ایجاد نشود. سرعت بالا می تواند باعث خطا در اندازه گیری شود و تمام مراحل آزمایش شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای مایعات با ویسوزیته بسیار بالا مانند گلیسرول کاملا خالص، پیپت کردن گزینه مناسبی نیست. در چنین شرایطی اگر هیچ راه حل دیگری جز استفاده از سمپلر نداشتید، در صورتی که به آزمایش لطمه ای ایجاد نکند، پیشنهاد می کنیم نمونه ویسکوز را با یک حلال بی اثر کمی رقیق کنید.

تا آخرین قطره را تخلیه کنید

معمولا هنگام یک قطره داخل سمپلر باقی می ماند. در صورتی که نسبت به آن آگاه نباشید، خطای بزرگی در اندازه گیری ایجاد خواهید کرد! این موضوع در حجم های کمتر تاثیر بیشتری دارد.

پس پایان تخلیه و زمانی که پیستون تا انتها پایین است، ابتدا نوک سرسمپلر را از نمونه تخلیه شده خارج کنید. سپس فشار را از پیستون بردارید تا مایع به داخل سرسمپلر بازنگردد.

سمپلر های با کیفیت و استاندارد را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید

اگر سمپلر استاندارد و با کیفیت نداشته باشید، رعایت تمام این نکات هم نمی تواند به شما در یک اندازه گیری بی نقص کمکی کند. رویان ایران، مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی، انواع سمپلر های یک کانال، چند کانال، ثابت و متغیر را از بهترین برند ها مانند سمپلر های دراگون در اختیار شما قرار می دهد. همچنین رویان ایران به عنوان نمایندگی انحصاری سمپلر های اونی لب در ایران، انواع میکروپیپت های این برند با کیفیت بالا و جهانی را با بهترین قیمت و ضمانت یکساله به فروش می رساند.

جهت دریافت مشاوره رایگان، استعلام قیمت و خرید انواع سمپلر می توانید همه روز با کارشناسان فوش مجموعه در تماس باشید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا