گاز زدایی در حمام التراسونیک

فهرست عناوین

گاز زدایی در حمام التراسونیک

مایعات به طور طبیعی دارای گاز هایی هستند که در داخل آن ها به دام افتاده اند، اما این گاز های به دام افتاده می توانند برای بسیاری از کاربرد ها نامطلوب باشند. برای مثال، هوای محلول می ‌تواند بر کاربرد های کروماتوگرافی تأثیر منفی بگذارد. گاز های به دام افتاده همچنین می توانند بر شدت کاویتاسیون التراسونیک تأثیر بگذارند و کارایی و اثربخشی انواع فرآیند ها را کاهش دهند.

حمام التراسونیک

خوشبختانه، راه حل های گاز زدایی نسبتاً ساده است، به خصوص اگر حمام شما مجهز به ویژگی گاز زدایی باشد. در این مقاله، بیشتر به این موضوع که چرا ممکن است نیاز به گاز زدایی از محلول‌ ها داشته باشیم و چگونه این کار را با استفاده از حمام التراسونیک انجام دهیم، می پردازیم.

چرا باید گاز زدایی انجام شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است بخواهید گاز های محلول را از محلول ها حذف کنید. یکی از موارد رایج حذف هوای به دام افتاده از فاز متحرک مورد استفاده در کاربرد های کروماتوگرافی مایع است. گاز های حل شده در مایع می توانند بر جریان نمونه ها از طریق ستون تاثیر بگذارند و یکپارچگی نتایج را به خطر بیندازند.

مورد دیگر استفاده، حذف هوا از نمونه های حساس به اکسیژن است. اکسیژن اضافی می تواند باعث واکنش های شیمیایی ناخواسته مانند اکسیداسیون شود یا بر واکنش های مورد نظر تأثیر بگذارد. همچنین می تواند رشد میکروبی را در نمونه های خاص تشویق کند.

یکی دیگر از مواردی که در آن ممکن است نیاز به گاز زدایی مایعات داشته باشید، آزمایش ویسکوزیته و چگالی مایعات چسبناک مانند ژل یا شامپو است.

گاز زدایی

حمام التراسونیک پاک کننده بسیار موثری است. با این حال، عواملی وجود دارد که می تواند بر اثر بخشی آن تأثیر بگذارد، مانند وجود حباب های گاز و گاز های موجود در محلول تمیز کننده‌التراسونیک، و بنابراین برای تمیز کردن موثر، محلول تمیز کننده باید گاز زدایی شود.

حمام التراسونیک

گاز زدایی به معنای حذف حباب های گاز و گازهای حل شده در مایع است. گاز های محلول قدرت انفجار حباب های کاویتاسیون را ضعیف می کنند. از سوی دیگر، حباب های گاز باعث می شوند امواج التراسونیک شدت کمتری داشته باشند. حباب های گاز این کار را با جذب مقداری از انرژی آلتراسونیک داخل حمام التراسونیک انجام می دهند. بدون گاز های محلول و حباب های گاز، خلاء در داخل حباب های کاویتاسیون باقی می ماند. هنگامی که امواج آلتراسونیک شدید با این حباب‌ ها که با خلاء پر شده ‌اند تماس می ‌گیرند، انفجار های قدرتمندی رخ می ‌دهد. این انفجار های قدرتمند تمام آلاینده های متصل به اقلام داخل حمام التراسونیک را از بین می برند.

چه زمانی باید مخزن را گاز زدایی کنم؟

پس از اینکه مخزن را با محلول تمیز کننده تازه پر کردید و قبل از اینکه قطعات خود را داخل آن قرار دهید.

نحوه گاز زدایی محلول تمیزکننده حمام التراسونیک

بسیاری از حمام های التراسونیک حالت گاز زدایی را ارائه می دهند. این برای گاز زدایی محلول تمیز کننده التراسونیک بسیار راحت است زیرا به سادگی محلول را در حمام ریخته و دستگاه را قبل از قرار دادن اشیاء در حالت گاز زدایی قرار می دهید. حتی اگر حمام التراسونیک حالت گاز زدایی نداشته باشد، می ‌توانید به سادگی آن را در یک چرخه معمولی اجرا کنید تا از شر گاز به دام افتاده خلاص شوید. فقط ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

یک چرخه گاز زدایی می تواند کمتر از 10 دقیقه طول بکشد، اما این مدت زمان بستگی به نوع مایع (به عنوان مثال، مایعات چسبناک مدت بیشتری طول می کشند تا گاز زدایی کنند)، مقدار گاز حل شده در آن، حجم مایع، و غیره دارد.

توجه داشته باشید که گرما می تواند فرآیند گاز زدایی را سرعت بخشد زیرا حلالیت گاز ها با دما نسبت معکوس دارد. این بدان معنی است که گرم شدن محلول می تواند باعث شود حباب های گاز محبوس شده با سرعت بیشتری به سطح بروند. اگر مایعات چسبناک را گاز زدایی می کنید، گرما می تواند با کاهش ویسکوزیته مایع و همچنین کاهش حلالیت گاز کمک کند.

حمام التراسونیک

در گاز زدایی محلول حمام التراسونیک، مراحلی وجود دارد که باید انجام شود.

مراحل گاززدایی

  • حمام التراسونیک را روشن کنید و درجه حرارت را بالا تنظیم کنید.
  • محلول تمیز کننده را در مخزن حمام التراسونیک بریزید.
  • اجازه دهید دستگاه چند دقیقه تا نیم ساعت کار کند. زمان دقیق به اندازه مخزن و نوع محلول تمیز کننده استفاده شده بستگی دارد.
  • پس از گاز زدایی محلول تمیز کننده، می توان اقلامی که باید تمیز شوند را در داخل مخزن قرار داد. هنگامی که هیچ حبابی به سمت سطح محلول حرکت نمی کند، به این معنی است که محلول تمیز کننده التراسونیک به درستی گاز زدایی شده است.

منبع: رویان ایران مرجع تجهیزات آزمایشگاهی

5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «گاز زدایی در حمام التراسونیک»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا