کوره دندانسازی

فهرست عناوین

کوره دندانسازی

کوره دندانسازی برای بازسازی و ترمیم دندان در فعالیت هایی نظیر روکش ، بریج ، اینله و آنله مورد استفاده قرار می گیرد. کوره های دندانسازی می توانند به دما ها و فشار های بالا برسند تا مواد سرامیکی را به حالت سخت شده و نهایی تبدیل کنند. بسیاری از کوره های دندانسازی مدرن دارای کنترل های صفحه لمسی، برنامه های از پیش تنظیم شده و حتی قابلیت اتصال به اینترنت هستند. هنگام خرید کوره برای مطب یا آزمایشگاه دندانپزشکی، مهم است که مطمئن شوید که کوره قادر به پردازش موادی است که قصد دارید با آن ها کار کنید.

کوره داندانسازی

انواع کوره های دندانسازی

کوره های دندانسازی از دما و فشار بالا برای پردازش مواد سرامیکی و ساخت شکل نهایی دندان یا روکش استفاده می کنند. این کوره ها به چند دسته تقسیم می شوند که شامل کوره های پخت، کوره های پرس، کوره های سینتر و کوره های لعاب است.

کوره پخت (Firing furnace): کوره پخت از مهم ترین تجهیزات لابراتوار دندانپزشکی است. از این کوره برای ساخت قسمت سرامیکی استفاده می شود. این کوره ها به کنترل دقیق دما و سرعت حرارت نیاز دارند و بیشتر تحت خلاء کار می کنند. بنابراین، حفظ شرایط دما و خلاء ضروری است.

کوره پرس (Pressing furnace): عمدتاً برای پرس کردن موادی مانند چینی های قابل پرس و سرامیک استفاده می شود. کوره های پرس علاوه بر داشتن تمامی الزامات کنترلی مشابه کوره های پخت، شامل یک قسمت سخت افزاری و کنترل های پرس نیز است.

کوره سینتر (Sintering furnace): این کوره ها در دمای بسیار بالا تر از کوره های پخت یا پرس معمولی کار می کنند. چنین دما های بالایی را می توان با استفاده از المنت های سرامیکی و قطعات الکترونیکی ویژه بدست آورد.

کوره لعاب (Glazing furnace): کوره لعاب در کلینیک های دندانپزشکی به منظور لعاب دادن سطح پروتز دندان و رفع عیوب جزئی در مدل دندانی استفاده می شود. به نوعی، کوره های لعاب برای تنظیم لکه ها و لعاب های خاصی استفاده می شود که جزئیات محصول نهایی را اضافه می کند تا دقیقا شبیه سایر دندان های بیمار شود.

اجزای کوره دندانسازی

یک کوره معمولی از سه جزء اصلی تشکیل شده است: (1) محفظه اصلی کوره با در مقاوم و عایق، (2) پنل کنترل کننده الکترونیکی و (3) پمپ خلاء (اگر در حین کار جهت جلوگیری از اکسید شدن نیاز به خلا داشتید). محفظه اصلی را می توان تا 1200 درجه سانتی گراد با استفاده از یک المنت مقاوم گرم کرد. با استفاده از اکسید های زیرکونیوم می توان حداکثر دمای 1530 درجه سانتی گراد را نیز تامین کرد. محفظه اصلی به گونه ای طراحی شده است که امکان ایجاد خلاء در داخل آن وجود دارد.

با استفاده از پنل کنترل الکترونیکی و نرم افزار های در ارتباط با آن می توان تمام فرایند از جمله نرخ افزایش دما، مدت زمان حرارت دهی و … را تحت کنترل داشت. کوره دندانسازی مجهز به سیستمی از یک تا چند برنامه قابل تنظیم است. محدوده قابل قبول برای سطح خلا از 22 تا 75 سانتی متر جیوه است. اکثر کوره های دندانسازی جدید دارای کنترل های لمسی، برنامه های از پیش تعیین شده و حتی اتصال به اینترنت هستند.

اهمیت کوره دندانسازی

دندانسازی علمی وسیع، بسیار حساس و کاملا ادامه حیات بشر است. دندان سالم نه تنها جلوه زیبایی به چهره انسان می دهد، بلکه عمل جویدن، بلع و حتی درست صحبت کردن را ممکن می سازد. بنا به هر دلیلی در طول زندگی انسان، ممکن است این دندان ها آسیب ببینند و نیاز به ترمیم و کشیدن داشته باشند. با محض این که یک دندان در دهان دچار مشکل می شود، متوجه می شویم که نبود آن ها چه عواقبی در پی دارد.

سرامیک های دندانی بخشی از سیستم های طراحی شده برای استفاده به عنوان پروتزهای دندانی هستند که جایگزین ساختار های دندانی از دست رفته یا آسیب دیده می شوند. سرامیک ها مواد غیر آلی و غیر فلزی هستند که معمولاً ماهیت سیلیکاتی دارند و از حرارت دادن مواد معدنی خام در دما های بالا تولید می شوند.

سرامیک ها معمولاً شکننده هستند که به این معنی است که مقاومت فشاری بالایی دارند، اما مقاومت کششی پایینی دارند و ممکن است شکسته شوند. سرامیک های دندانی به عنوان مواد ترمیمی، توانایی مقاومت در برابر نیرو های عملکردی که در حفره دهان در حین جویدن غذا و سایر اقدامات از این قبیل ایجاد می شوند را ندارند. بنابراین، این مواد باید قبل از استفاده سفت و محکم شوند. با ترکیب سرامیک های فلزی هر دو ویژگی زیبایی شناختی سرامیک ها هم مقاومت مکانیکی فلزات را در محصول نهایی خواهیم داشت. مجموع این دو مواد اولیه دندان سازی را تشکیل می دهند.

کوره دندانسازی

دندان ساز ها با استفاده از مواد اولیه سرامیک مانند و موم ها، روکش ها و دندان هایی برای افرادی که دندان خود را از دست داده اند می سازند. کوره های دندانسازی اولین و مهم ترین ابزار لابراتوار های دندانسازی است. دندان ساز مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت دندان، تاج و بریج ها را داخل کوره دندانسازی قرار می دهد و سپس به ساخت و پردازش شکل نهایی دندان می پردازد. این عمل بسیار ظریف است. کوچک ترین اشتباه در ایجاد شیار ها و اندازه ها، بیمار را با مشکل مواجه می کند.

نکاتی که باید هنگام انتخاب کوره های دندانسازی در نظر گرفت

هنگامی که قصد خرید کوره دندانسازی را دارید، مطمئن شوید که کوره ای را انتخاب کرده اید که قادر به پردازش موادی است که در مطب یا آزمایشگاه خود استفاده می کنید. اطمینان حاصل کنید که کوره ‌مورد نظر به راحتی تمیز می ‌شود.

کارشناسان شرکت رویان ایران می توانند شما را در زمینه خرید انواع کوره ها از جمله کوره دندانسازی راهنمایی کنند.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا