کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاه

فهرست عناوین

راهنمای کلی کالیبره نگه داشتن تجهیزات آزمایشگاهی و اندازه گیری

کالیبراسیون تجهیزات در یک آزمایشگاه کاری ضروری میان تمام فعالیت های مربوط به آن آزمایشگاه است. مسلما هر چه یک آزمایشگاه بزرگ تر و دارای تجهیزات بیشتری باشد، نیاز به برنامه ریزی دقیق تری برای صرف زمان جهت کالیبراسیون تجهیزات دارد. برنامه ریزی و پیگیری تجهیزات هر آزمایشگاه، از وظایف مدیر آزمایشگاه است.

کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاه

این مقاله می تواند راهنمای جامعی از اهمیت و چگونگی کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی به شما ارائه دهد.

چرا کالیبراسیون تجهیزات برای بهره وری آزمایشگاه شما حیاتی است؟

به جرات می توان گفت در تمام صنایع و پژوهش های علمی، این داده ها و و اعداد به دست آمده از آزمایش ها هستند که می توانند نتیجه کار را مشخص کنند. بنابراین در آزمایشگاه ها از تجهیزات گران قیمت و پیچیده برای به دست آوردن داده های قابل اطمینان استفاده می کنند. در نتیجه اگر تجهیزات و ابزار های خود را کالیبره نکنید، نتیجه کار و زحمات به طور جدی به خطر می افتد.

نگه داری مناسب و کالیبراسیون طبق برنامه ریزی تجهیزات آزمایشگاهی، برای حفظ ابزار های کار شما در شرایط بهینه بسیار مهم است. زیرا تجهیزاتی که درست نگه داری و کالیبره شده باشند، تضمین می کنند نتایجی که به دست می آورید کاملا قابل اعتماد هستند و داده های قابل اعتماد از بالا ترین اهمیت در کار های آزمایشگاهی برخوردار است.

البته نباید از بررسی دوره ای دستگاه هایی که اندازه گیری انجام نمی دهند، مانند یخچال و فریز های آزمایشگاهی، غفلت کرد. این دستگاه ها هم می توانند به مرور زمان دچار اشکالاتی در عملکرد شوند که با چک های دوره ای، مشکلات احتمالی می توانند پیش از ایجاد آسیب زدن به نمونه های آزمایشگاهی، برطرف شوند.

کالیبراسیون منظم چه سودی برای شما دارد؟

اگر کالیبراسیون به موقع انجام نشود، خطا های دستگاهی در نتایج آزمایش ها مشاهده خواهد شد. این خطا ها در صورت تکرار می توانند منایع مالی آزمایشگاه را متحمل ضرر کنند.

در منابع مالی صرفه جویی می شود.

کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاه

این خطا ها چه در مراکز تحقیقاتی و چه در صنایعی که کالایی را تولید می کنند، می توانند ایجاد شوند و مشکلاتی را به همراه داشته باشند. به عنوان مثال، تولید کنندگانی که تجهیزات را کالیبره نمی کنند، در نهایت با خطا هایی مواجه می شوند که باعث ایجاد قطعات غیرقابل استفاده می شود. آزمایشگاه ‌های تحقیقاتی که به کالیبراسیون اهمیتی نمی دهند، می‌توانند به نتایج بی‌معنی برسند زیرا آزمایش ها را بر اساس اندازه‌گیری‌ های نادرست پیش برده اند.

وقتی تجهیزات کالیبره نباشند، با نتایج بی معنی مواجه می شوید و اغلب مجبور می‌شوید ، فرآیند ها را متوقف کرده و مجدداً راه‌اندازی کنید. هر چه بیشتر طول بکشد تا این اشتباهات اصلاح شوند، هزینه بیشتری خواهید داشت. اما اگر همیشه کالیبره کنید، این مشکلات را نخواهید داشت.

به عنوان مثال کالیبره نبودن اتوکلاو و انکوباتور در آزمایشگاه های زیستی می توانند، تاثیر مخربی بر نتایج بگذارند.

سطح ایمنی بالا می رود.

رعایت اصول ایمنی در تمامی آزمایشگاه ها ضرورت دارد اما در برخی از آزمایشگاه ها و فعالیت ها این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند، زیرا در چنین مواردی تغییرات بسیار کوچک هم می توانند عواقب بسیار سنگینی داشته باشند.

به عنوان مثال کاربر در حال کار با جریان های الکتریکی یا مواد شیمیایی بسیار خطرناک و فرار است. حتی تغییرات کوچک در اعدا به دست آمده می تواند جان کاربر را در معرض خطر قرار دهد. با کالیبراسیون تجهیزات طبق برنامه، نتایج قابل اطمینان به دست می آید و ایمنی پرسنل حین کار بسیار حیاتی است.

گواهی نامه های مربوطه را برای تجهیزات خود دریافت کنید.

برای ادامه فعالیت در بسیاری از صنایع، دریافت گواهی نامه کالیبراسیون دستگاه، از واجبات است. برای دریافت گواهی نامه کالیبراسیون یک دستگاه مشخص باید از شرکت هایی که از سازمان ملی استاندارد و سایر نهاد های نظارتی مربوطه، مجوز های لازم برای فعالیت و صدور گواهی نامه دارند، درخواستی برای خدمات مورد نظر خود ارسال کنید.

کارشناسان این شرکت ها، دستگاه های آزمایشگاه شما را طبق قوانین و استاندارد ها کالیبره می کنند و سپس گواهی نامه اعطا می شود. این گواهی نامه ها تاریخ انقضای مشخصی دارند و بهتر است قبل از سر رسیدن تاریخ مقرر، اقدامات لازم جهت اخذ گواهی نامه را انجام دهید.

با کالیبراسیون به موقع، طول عمر تجهیزات بیشتر می شود.

با گذشت زمان، دقت دستگاه ها کاهش پیدا می کند. حتی محیطی که دستگاه در آن استفاده می شود، می تواند در این موضوع تاثیر داشته باشد. بسیاری از خوانش های نادرست مربوط به آسیب دیدن دستگاه نیست و تنها با کالیبراسیون این مشکل رفع می شود. هنگامی که تجهیزات خود را کالیبره می‌ کنید، آن ها را به استاندارد اصلی بر می‌ گردانید، بنابراین می‌ت وانید به استفاده از آن ها ادامه دهید.

چه زمانی باید تجهیزات آزمایشگاه را کالیبره کنید؟

زمانبندی کالیبراسیون به مشخصات دستگاه، میزان استفاده و محیطی که در آن کار می‌کند بستگی دارد. تولیدکنندگان توصیه ‌ها و گواهی نامه ‌ها نیز الزاماتی دارند.

شما باید یک برنامه منظم برای کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی داشته باشید. مدت زمان بین کالیبراسیون به نحوه استفاده از تجهیزات و سرعت کاهش دقت آن بستگی دارد. با مشاهده داده های مشکوک، دستگاه حتما نیاز به کالیبراسیون مجدد دارد.

کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاه

با کالیبراسیون طبق برنامه تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر پایین آوردن درصد خطا، در دراز مدت صرفه جویی قابل توجه در سرمایه خواهید داشت و به طول عمر بیشتر دستگاه های آزمایشگاهی کمک کرده اید.

درصورت نیاز به مشاوره در زمینه خرید انواع تجهیزات آزمایشگاهی، می توایند با کارشناسان شرکت رویان ایران تماس حاصل بفرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا