کالیبراسیون انکوباتور

فهرست عناوین

انکوباتور

انکوباتورهاي آزمایشگاهی دستگاه هایی هستند که شرایطی را برای رشد میکروارگانیسم ها در دماي ثابت و در آزمایشگاهی فراهم می سازند.

كاليبراسيون دستگاه انكوباتور


قبل از بسته بندي دستگاه، در آزمايشگاه تست هاي مختلف كنترل كيفـي روي ‌قسمت هاي مختلف دستگاه صورت می گیرد. این تست ها شامل موارد زیر می شود:

  • تسـت کنترل حـرارت : سنسـور هـوا  بـه صـورت دوره‌اي‌كاليبره مي شود. ضمنا هر چند وقت  يكبار جهت كنترل و كاليبره حرارت داخل محفظه در 5 قسـمت مختلـف داخـل مـحفظه ترمومتر گذاشته مي‌ شود. اختلاف دما بايستي  کمتر از 1 درجه سانتی گراد باشد.
  • رطوبت باید در محدوده حداکثر تا 90 درصد قابل تنظيم باشد.
  • تست استقامت دي الكتريك : دستگاه را در معرض ولتاژي حدود ۴ هزار ولت قرار مي دهند، اتصالات دستگاه بايد در مقابل اين ولتاژ بالا مقاومت كنند. اين آزمايش يك بار در حالت كار عادي و يك بار پس از آن كه ۴۸ ساعت در اتاق رطوبت قرار گرفت انجام مي شود. هيچ جرياني يا نشتي بين مدارات الكتريكي دستگاه و بدنه نبايد به وجود آيد.
انکوباتور

کالیبراسیون انکوباتور CO2

کالیبراسیون قسمت مهمی از حفظ عملکرد دستگاه انکوباتور CO2 است. در واقع، برای حفظ عملکرد اکثر تجهیزات آزمایشگاهی بسیار مهم است.

چند بار انکوباتور باید کالیبره شود؟

اگر دستگاه انکوباتور را به درستی نگهداری می کنید، فقط باید چند بار در سال کالیبره کنید. در غیر این صورت، کالیبراسیون CO2  به صورت ماهانه را توصیه می کنیم. انواع مختلفی از دستگاه های انکوباتور در آزمایشگاه های مختلف نیویورک وجود دارد. صرف نظر از مدل، ویژگی ها یا کاربرد، چند نکته مهم باید بدانید تا دستگاه انکوباتور بدون دردسر کار کند. دستگاه انکوباتور CO2 محیط دقیق سلول های ظریف و بافت شکننده را فراهم می کند. بنابراین، کالیبراسیون ساده باید یک اولویت باشد تا عملکرد شما به طور موثر ادامه یابد.

انکوباتور

چرا کالیبراسیون دستگاه انکوباتور CO2 مهم است؟

سطح رطوبت باید دقیق باشد

فرهنگ های موجود در دستگاه انکوباتور CO2 به میزان رطوبت مناسب برای زنده ماندن نیاز دارند. رطوبت باعث تبخیر آب خواهد شد. بدون کالیبراسیون، از نوسانات سطح بی اطلاع خواهید بود. در نتیجه، شما می توانید به طور ناخواسته به فرآیند رشد آسیب برسانید یا آن را از بین ببرید.

دما باید به صورت دقیق تنظیم باشد

حسگرهای موجود در دستگاه انکوباتور CO2 به مرور زمان دچار اختلال می شوند. قرائت نادرست دما منجر به مرگ فرهنگ یا رشد آهسته خواهد شد. البته با کالیبراسیون می توانید از این امر جلوگیری کنید.

میزان CO2 و O2 باید دقیق باشد

همانند دو مورد قبلی، این سنسورها می توانند به مرور زمان دچار اختلال شوند. سطح کربن دی اکسید و اکسیژن باید در تعادل کامل باقی بمانند.

نتیجه گیری

انتخاب دستگاه انکوباتور CO2 برای آزمایشگاه خود اولین قدم در تحقیقات موفق است. با این حال، صرف نظر از مدل انکوباتور CO2، کالیبراسیون و نگهداری مناسب، انکوباتور را در حالت مناسب نگه می دارد و کیفیت تحقیق و توسعه شما را حفظ می کند.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

2 دیدگاه دربارهٔ «کالیبراسیون انکوباتور»

    1. با سلام
      بله قبل روشن شدن دستگاه دکمه تنظیمات را بگیرید و رمز را بزنید وارد تنظیمات دما و ریت دما خواهید شد و می توانید به دستگاه دستور بدید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا