کاربرد ترازوی آزمایشگاهی

فهرست عناوین

ترازوی آزمایشگاهی

ترازو برای تعیین وزن یا جرم نمونه در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد و از مهم ترین تجهیزات آزمایشگاهی است. ترازوهای آزمایشگاهی در اندازه های مختلف ، تفکیک پذیری متغیر و ظرفیت های چندگانه در دسترس هستند. ترازو با دقت بیشتر ، واحد تفکیک اندازه گیری کوچکتر را ارائه می دهد .

  • ترازوی دقیق (0.001 گرم)
  • مانده های تحلیلی (0001 گرم)
  • ترازوی میکرو (0.0000001 گرم)
  • تعادل فوق العاده (0.0000001 گرم)
ترازو رادوگ

ترازوی مقایسه کننده جرم ، تعادل رطوبت و ترازوی قابل حمل مقیاس های علمی ویژه ای هستند که برای نوع خاصی از اندازه گیری یا کاربرد (نمونه گیری مقایسه ای ، اندازه گیری رطوبت ، قابلیت حمل) استفاده می شوند. این مکانیسم های توزین توسط آزمایشگاه های دانشگاهی ، دارویی ، کشف دارو ، ژنومیک و پروتئومیکس استفاده می شوند .

ترازوی توزین دقیق یک مقیاس آزمایشگاهی بسیار حساس است که می تواند جرم در محدوده زیر میلی گرم را با دقت بالا اندازه گیری کند. ترازوی تحلیلی دارای ظرفیت توزین در محدوده 100-500 گرم و قابلیت خواندن تا 0.0001 گرم است .

کالیبراسیون ترازو

کالیبراسیون ترازو برای دستیابی به نتایج دقیق توزین ضروری است. کالیبراسیون ترازوی دقیق برای اطمینان از اینکه اندازه گیری مطابق با استاندارد است انجام می شود. استانداردها از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و نیاز کالیبراسیون در مقیاس آزمایشگاهی از صنعتی به صنعت دیگر نیز متفاوت است. اگر شرکتی از کالیبراسیون ترازوهای دقیق خود غافل شود ، خطر ایجاد اشتباه در اندازه گیری وجود دارد که ممکن است مضر باشد.

ترازو رادوگ

کاربرد های ترازوی آزمایشگاهی

ترازو های دقیق به دلیل اندازه گیری های قابل اعتماد و بدون خطایی که دارند در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. از ترازو های تحلیلی و دقیق می توان در طیف وسیعی از آزمایش ها برای اثبات نظریه ها و اصول علمی ، توسعه فنون و مهارت ها و تحقیقات انجام شده توسط دانشجویان در آموزش عالی استفاده کرد. دقت ترازو بسیار مهم است و مقیاس آزمایشگاهی ترازو می تواند اندازه گیری 0.0001 گرم را ارائه دهد.

برخی از کاربرد های خاص ترازو در آزمایشگاه شامل اندازه گیری ترکیبات ، کالیبراسیون پیپت ، اندازه گیری جرم و حجم ، تعیین چگالی ، اندازه گیری رطوبت ، تجزیه و تحلیل مواد و بسیاری موارد دیگر است.

آیا به دنبال ترازوهایی با مقیاس مکانیکی یا دیجیتالی هستید؟

مقیاس های دیجیتالی امروزی بسیار مقاوم در برابر گرد و غبار ، رطوبت ، ضربه و سایر شرایط محیطی هستند ، اما مهم است که نحوه و مکان استفاده از آن را در نظر بگیرید. اگر دقت حیاتی نیست ، ممکن است بخواهید مقیاس مکانیکی را در نظر بگیرید. از طرف دیگر ، اگر به اندازه گیری های بسیار خاصی نیاز دارید ، مقیاس دیجیتال ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد زیرا خوانش دقیق تری خواهید داشت. مقیاس دیجیتال همچنین گزینه های بیشتری را برای توزین واحدها ، مدیریت داده ها و گزینه های ذخیره به شما می دهد.

ترازوهای دیجیتال اندازه گیری سریعی دارند و دارای صفحه نمایش خودکار کریستال مایع هستند. آن ها از مدارهای الکترونیکی پیشرفته برای بازخوانی سریع و دقیق استفاده می کنند. ترازوی دیجیتال در اندازه های مختلف و ظرفیت های متنوعی ارائه می شود. باید آن ها را در محیط خشک نگه داشت و نمی توان از آن ها در مناطق مرطوب استفاده کرد. دامنه دقت بیشتر ترازوهای دیجیتالی از 1 گرم است.

ترازو رادوگ

 برخی از ترازوهای دیجیتال این مزیت را دارند که از آداپتور برق متناوب استفاده می کنند بنابراین می توانند به پریز برق متصل شوند و باعث صرفه جویی در هزینه باتری می شوند. اکثر مقیاس های دیجیتال مجهز به باتری دارای قابلیت خاموش شدن خودکار هستند و باعث افزایش طول عمر باتری ها می شوند. مقیاس های دیجیتال اغلب دارای قابلیت کالیبراسیون خودکار هستند.

نتیجه

ترازو یکی از مهم ترین ابزارهای آزمایشگاهی است. از آن ها برای اندازه گیری وزن و جرم انواع مختلف جامدات ، مایعات یا پودرها استفاده می شود. ارزیابی و ضبط وزن یک روش لازم در طیف رشته های علمی است. تعیین دقیق وزن مواد شیمیایی از جنبه های اساسی آزمایشگاه شیمی است. این می تواند تفاوت میان یک آزمایش موفق با یک آزمایش ناموفق را نشان دهد. ترازو در انواع مختلف با دقت های متفاوت موجود است ، اگرچه همه آن ها عملکرد یکسانی دارند.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا