کاربردهای هود لامینار

فهرست عناوین

هود لامینار چیست

کاربردهای هود لامینار در آزمایشگاه­ هایی است که نمونه مورد مطالعه آن ­ها میکروارگانیسم ­ها است و احتمال پخش شدن آیروسل (ذرات آلوده معلق در هوا) حین کار با این مواد به شدت زیاد است، پس به منظور جلوگیری از آلوده شدن افراد و محیط آزمایشگاه به وسیله آیروسل­ ها از هود لامینار استفاده می­ شود. از طرف دیگر برخی نمونه ها نسبت به آلودگی های محیطی بسیار حساس هستند. بنابراین هنگام کار با چنین نمونه هایی باید از هود لامینار ماسب استفاده شود.

این مقاله کاربرد های انواع هود لامینار را شرح می دهد تا با توجه به نیاز خود هود مناسب را انتخاب کنید.

اهمیت استفاده از هود لامینار

هود شیمی از لحاظ کاربرد و عملکرد با کاربردهای هود لامینار متفاوت است. مهم ترین تفاوت آن ها در فیلتراسیون است. به این معنی که هود شیمی با استفاده از فن ها تنها هوا را تخلیه می کند. در حالی که هود لامینار می تواند هوا را فیلتر و تصفیه کند و هوای تمیز را به محیط بازگرداند. با توجه به این موضوع استفاده از هود های لامینار در کار با نمونه های بیولوژیکی که قدرت بیماری زایی دارند، یا نمونه های بسیار حساس به ذرات پراکنده در هوا ضروری است.

انواع کلاس ها و کاربرد های هود لامینار

هود های لامینار به طور کلی در سه کلاس II، I و III ساخته می شوند. سطح حفاظت به ترتیب کلاس بندی افزایش پیدا می کند. هود کلاس I تنها از کاربر در برابر نمونه ها و عوامل بیماری زایی آن ها محافظت می کند. اما هود لامینار کلاس II می تواند نمونه ها را نیز در برابر هوای محیط ایمن نگه دارد. البته همچنان حفاظت از پرسنل نیز وجود دارد. در کلاس III این هود سطح ایمنی بسیار بالا می رود. به طوری که کاربر هیچ تماس مستقیمی با نمونه نخواهد داشت. نمونه داخل یک محفظه کاملا بسته و ایزوله قرار می گیرد. در این حالت کاربر با استفاده از دستکش هایی که در قسمت جلویی هود قرار دارد می تواند آزمایش را انجام دهید.

هود لامینار

عوامل موثر در عملکرد مناسب یک هود لامینار

سه عامل ضخامت فیلتر، سرعت جریان هوا و قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر در جذب ذرات آلوده و آیروسل ­ها به وسیله فیلتر هپا تاثیر دارند. هود لامینار یک محفظه جریان بسته برای جلوگیری از آلودگی نمونه های بیولوژیکی یا هر ماده حساس دیگر است. به عبارت دیگرهودهای لامینار دستگاه های تهویه ای هستند که در داخل آزمایشگاه برای تهیه یک محل کار آسپتیک یا استریل استفاده می شود که به محافظت از پرسنل آزمایشگاه و موادی که با آنها کار می کنند کمک می کند.

ویژگی میکروب زدایی هود لامینار

در هودهای لامینار ممکن است قبل از استفاده از لامپ ماورا بنفش استفاده شود تا محیط و محتویات داخل دستگاه را ضدعفونی کند و از ایجاد آلودگی در طی آزمایش و نمونه ها جلوگیری کند. لامپ های یووی UV معمولاً به مدت 15 دقیقه روشن نگه داشته می شوند تا فضای داخلی را ضدعفونی کنند. در این مدت هیچ تماسی با هود لامینار برقرار نمی شود. به همین دلیل هود لامینار در درجه اول در آزمایشگاه های بیولوژی یافت می شود. کاربردهای هود لامینار عمدتا برای کشت گونه های میکروبی و باکتریایی و ایجاد محیطی کاملا استریل برای کار است.

خرید هود لامینار

کاربردهای هود لامینار آزمایشگاهی در صنایع مختلف

هود لامینار بر اساس نوع  فیلتر های هود لامینار و کاربردهای هود لامینار نام گذاری شده اند. این هود ها برای کار با میکروارگانیسم ها و محیط کشت، محیط ­های استریلیزه و … استفاده می ­شوند و به همین جهت کاربردهای وسیعی در آزمایشگاه های کشاورزی، کلینیکی و آزمایشگاهی دارند.

از مثال های کاربرد هود میکروبی (هود لامینار) در محیط آزمایشگاهی می توان به کشت سلولی و مواد سمی و بیماری زا مانند باکتری ها، ویروس ها و انگل ها اشاره کرد. از دیگر کاربردهای هود آزمایشگاهی در آزمایشگاه های کشاورزی می توان به کوتاه کردن زمان رشد و تکثیر گیاهان و جلوگیری از رشد آفت اشاره کرد.

مزایای استفاده از هود لامینار در آزمایشگاه ها

نکته حائز اهمیت در این دستگاه که سبب شده هود لامینار کاربردهای وسیعی در حوزه های مختلف آزمایشگاهی و تحقیقاتی پیدا کند این است که محافظت جدی از کاربر و محیط آزمایش انجام می پذیرد. به عبارت دیگر هنگام کار با این مواد احتمال تولید آیروسل با قطر کمتر از 5 میکرومتر و قطرات ریز مایع با قطر 5 تا 100 میکرومتر وجود دارد. در این نوع هود فیلتر هپا وجود دارد که قادر است 99/97 درصد ذرات با قطر 0.3 میکرومتر را جذب کند. ممانعت از ورود آلودگی از داخل هود به آزمایشگاه و برعکس از دیگر کاربرد های این هود است.

هود لامینار
 • در آزمایشگاه ها برای حفاظت کردن از پرسنلی که با مواد عفونی کار می کنند.
 • حفاظت از پرسنل در برابر تجزیه نمونه هایی که موجب ایجاد آلودگی می شود.
 • برای جلوگیری از منتشر شدن آلودگی در هوا بر اثر کار با مواد شیمیایی .
 • برای انجام کار های معمولی که با انگل ها، باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، پاتوژن ها، کشت های سلولی و شرایطی که با تولید سم در ارتباط است، از هود لامینار استفاده می شود.

به دنبال استفاده از هود لامینار، محیط های کاری به وجود خواهد آمد که به وسیله به جریان انداختن هوا عاری از ذرات آلوده کننده خواهند بود. در نتیجه باید گفت آن ها محیطی فراهم می کنند که هوایی تمیز دارد و این امر می تواند پیش نیاز یک سری از کارهای آزمایشگاهی باشد.

اگر بخواهیم طور دیگر به این قضیه بنگریم، باید گفت هود های لامینار را می توان پیش نیازهای تخصصی کارهای آزمایشگاهی دانست و استفاده از آن ها برای مسائل معمولی مختلف آزمایشگاهی، به خصوص در حوزه های پزشکی، داروشناسی، الکترونیک و صنعتی مناسب است.

هود لامینار

اجزای تشکیل دهنده هود لامینار

اجزای تشکیل دهنده هود لامینار بر اساس انواع هود لامینار متغیر است اما به طور کلی این دستگاه شامل موارد زیر می باشد:

 • محفظه اصلی کار که از جنس استیل ضد زنگ ساخته می شود و دارای مجموعه ای از کانال ها است که داخل کابینت فشار منفی ایجاد می کنند.
 • لامپ UV برای استریل سازی و ضدعفونی کنندگی
 • درب محافظ متحرک و یا ثابت شیشه ای
 • سیستم هشدار دهنده و صفحه کلید های کنترل دستگاه
 • موتور الکتریکی
 • فیلتر های HEPA یا  ULPA
 • فن
 • لامپ روشنایی معمولی
 • پریز دربدار

هود های لامینار برای حفظ سلامت و ایمنی کاربران آزمایشگاه ها بسیار مهم هستند. از طرف دیگر برای جلوگیری در ایجاد خطای های آزمایشگاهی نیز ضروری هستند. برای خرید انواع هود لامینار با کیفیت و دارای استاندارد می توانید با کارشناسان رویان ایران تماس بگیرید.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا