پی اچ متر رومیزی چیست؟

فهرست عناوین

اندازه گیری pH با استفاده از پی اچ متر رومیزی

به جرات می توان گفت اندازه گیری پارامتر pH تقریبا در تمام آزمایشگاه های میکروبی، زیستی، شیمیایی، کنترل کیفیت و تحقیق و توسعه انجام می شود. روش های مختلفی برای اندازه گیری pH شناخته شده و انجام می شوند. استفاده از کاغذ های تورنسل، کاغذ پی اچ یا پی اچ متر رومیزی رایج ترین روش های اندازه گیری pH هستند. در بین روش های ذکر شده، پی اچ متر رومیزی به شرط کالیبره بودن پی اچ متر از سایر راه ها دقیق تر است.

این وسیله کاربردی برای تعیین غلظت یون هيدروژن در یک محلول استفاده می شود. اگر اين دستگاه با احتياط استفاده و كاليبر شود، قدرت اسيدي محلول را با بالا ترین دقت اندازه گيري مي كند. پی اچ مترها گاهي با نام های دستگاه تجزیه پی اچ یا نمايشگر پی اچ نیز شناخته می شوند.

این مقاله مزایای استفاده از پی اچ متر رومیزی نسبت به سایر روش ها را شرح می دهد.

برای خرید pH متر رومیزی کلیک کنید

ph متر رومیزی

انواع پی اچ متر ها و کاربرد آن ها

پی اچ متر قلمی (pH Pen)

این نوع از پی اچ متر ها بسیار کوچک و قابل حمل هستند. به گونه ای طراحی شده اند که صفحه نمایش و الکترود همه در یک جا قرار گیرند. بسیار سریع عمل می کنند اما نسبت به سایر انواع پی اچ متر دقت کمتری دارند.

پی اچ متر دستی (Handheld pH Meters)

نسبت به نوع قلمی کمی بزگ تر هستند. الکترود از صفحه نمایش و قسمت اصلی دستگاه جدا است و به یک سیم به یکدیگر متصل می شوند. الکترود های این نوع پی اچ متر قابل تعویض هستند. به عنوان مثال برای اجسام سخت می توان از الکترود های نوک تیز استفاده کرد.

پی اچ متر رومیزی پرتابل

پی اچ متر رومیزی (Benchtop pH Meters)

پی اچ متر رومیزی نسبت به سایر پی اچ متر ها بزرگ تر هستند و روی دیوار یا میز قرار می گیرند. البته اندازه گیری pH را بسیار دقیق تر انجام می دهند. این نوع pH متر برای استفاده در آزمایشگاه مناسب است، در حالی پی اچ متر قلمی و پرتابل را در محل نیز می توان استفاده کرد.

پی اچ متر رومیزی بر چه اساسی pH را اندازه گیری می کند؟

این پی اچ متر از یک الکترود اندازه گیری، یک الکترود مرجع و یک قسمت دتکتور و اندازه گیری ساخته شده اند. در واقع الکترود اصلی به یون هیدرونیوم حساس است. با تغییر غلظت یون هیدروژن مثبت در نمونه، تغییرات به صورت ولتاژ به قسمت اندازه گیری دستگاه می رسد. از طریق ولتاژ خروجی مقدار pH محاسبه و روی نمایشگر نشان داده می شود. البته توجه داشته باشید مقدار این ولتاژ، با تغییرات دما در ارتباط است. بنابراین پیشنهاد می شود اندازه گیری ها را در یک دمای ثابت انجام دهید. پی اچ متر رومیزی دما نمونه را نیز اندازه گیری می کند.

کاربرد پی اچ متر رومیزی

pH متر رومیزی یک ابزار الکترونیکی است که برای اندازه گیری قدرت اسیدی یا بازی نمونه های مایع یا نیمه جامد در بسیاری از صنایع با کاربرد در فاضلاب، آب آشامیدنی، غذا و نوشیدنی، آزمایش های شیمیایی و دارویی، رنگ و رزین، خاک و کشاورزی استفاده می شود. دقت این نوع pH متر بسیار بالا است. معمولا دقت 0.1 تا 0.01 را دارند.

نحوه کار با پی اچ متر رومیزی

نحوه کار pH متر به این صورت است که برای اندازه گیری پی اچ باید هر دو الکترود پی اچ و دما درون ظرف نمونه قرار گرفته شوند و باید مدتی بگذرد تا اثر دما در مقدار اندازه‌گیری شده لحاظ شود. به منظور اندازه‌گیری سریع‌تر و یکنواخت شدن محلول خوب است  الکترود پی اچ به آهستگی درون محلول حرکت داده شود. پس  از چند ثانیه میزان پی اچ محلول در مرکز نمایشگر به صورت بزرگ و دمای محلول در گوشه نمایشگر با سایزی کوچک ‌تر نمایش داده می شود. الکترود های pH را در محلول KCl نگه داری کنید تا دچار آسیب نشوند.

ویژگی های پی اچ متر رومیزی

 • نمایشگر بزرگ
 • اصلاح دمایی دستی
 • خروجی آنالوگ ولتاژی ۰ تا ۵ ولت
 • کالیبراسیون دستی در یک یا دو نقطه
 • اندازه گیری ORP 
 • محل قرارگیری محلول‌ های کالیبراسیون بر روی دستگاه

کالیبراسیون پی اچ متر

همیشه پیش از شروع به استفاده، کالیبراسیون pH متر را بررسی کنید.

 • کالیبراسیون يك نقطه ­ای: این روش برای شرايط كاري و استفاده معمولي کاربرد دارد و از یک محلول رفرنس با پی اپ معين استفاده می­ کند.
 • کالیبراسیون دو نقطه ­ای : این روش پيش از اندازه گیری خيلي دقیق کاربرد دارد و از دو محلول رفرنس با پی اچ معين استفاده می کند.همچنین، زمانی که از دستگاه براي مدت طولاني استفاده نشده است و یا شرايط نگهداری اعمال نشود، اين روش مورد استفاده قرار مي­ گيرد.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

2 دیدگاه دربارهٔ «پی اچ متر رومیزی چیست؟»

  1. با سلام تفاوت اصلی در کیفیت و دقت کار هست
   پی اچ متر های رومیزی دقت بالا و کیفیت مطلوبی دارند و از همه مهم تر دقتشان واقعی است و اسمی نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا