پرورش گل ارکیده زیر هود لامینار

فهرست عناوین

پرورش گل ارکیده

به دلیل آن که ارکیده را می توان در خارج از زیستگاه طبیعی خود کشت داد، محبوبیت آن ها بسیار افزایش یافته است. آن ها یکی از تحسین برانگیزترین خانواده های گیاهی هستند که در حال حاضر با ارزش ترین محصول گلکاری تولید شده در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر به شمار می روند. متأسفانه برخی از ارکیده ها از سخت ترین گیاهان برای تکثیر به حساب می آیند. این مشکل سال ها مانع از تولید شد تا اینکه روش هایی برای تولید انبوه و موفقیت آمیز توسعه یافت.

هود لامینار کلاس ۱

روش تکثیر گل ارکیده

این روش شاید ساده ترین روش تکثیر باشد، زیرا روش نسبتاً ساده ای می باشد و به آموزش یا تجهیزات خاصی نیاز ندارد. این فرآیند شامل تقسیم یک گیاه موجود به دو یا چند قسمت است به طوری که هر بخش جدید شامل حداقل یک شاخه جدید یا جوانه رویشی باشد. آن هایی که تازه به رشد ارکیده می پردازند ممکن است در مورد تکه تکه کردن گیاهان ارزشمند خود نگران باشند. با این حال، فرآیند تقسیم نه تنها تعداد بوته ها را چند برابر می کند، بلکه می تواند رشد ساقه را نیز افزایش دهد. تکثیرهای جدید کلون هایی هستند که از نظر ژنتیکی با گیاه مادر یکسان هستند و بنابراین با توجه به شرایط محیطی یکسان، ویژگی های یکسانی را نشان خواهند داد. همانند سایر روش های تکثیر غیرجنسی، ویروس ها و معمولاً سایر آفات با تکثیر جدید نیز منتقل می شوند.

تکثیر از طریق تقسیم باید درست قبل از شروع دوره رشد گیاه انجام شود. این کار کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که هر بخش جدید زمان کافی برای ایجاد خواهد داشت، بنابراین گلدهی در سال بعد اتفاق می افتد. ارکیده های سمپودیال که دارای پیازهای کاذب هستند، مانند کاتلیا یا سیمبیدیوم، می توانند به راحتی تقسیم شوند. اولین قدم این است که تعیین کنید از کجا باید جداسازی انجام شود.

کشت مریستم

کشت مریستم، یک نوع ریزازدیادی با کشت بافت، روش استاندارد برای تکثیر انبوه محبوب ترین گل های ارکیده است. به عنوان مثال، Phalaenopsis که همیشه محبوب است، معمولاً از طریق کشت بافت تکثیر می شود، زیرا تکثیر رویشی این ارکیده ها کند، متغیر و دشوار است. ریزازدیادی امکان تکثیر سریع گیاهان را فراهم می کند و کشت مریستم مزیتی که دارد تولید گیاهان عاری از ویروس است، زیرا فقدان بافت آوندی در بافت مریستم از انتشار ویروس ها به آن سلول ها جلوگیری می کند. با این حال، به دلیل قدرت کامل سلول های گیاهی، تقریباً از هر بافت گیاهی می توان برای تکثیر استفاده کرد. نوک های ساقه و مریستم ها به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و سلول های تمایزناپذیرشان شاید بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

برای شروع تکثیر از طریق این روش، گیاه باید از محیط گلدان خارج شده و به طور کامل تمیز شود تا آلاینده ها از بین بروند. در مرحله بعد، بخش انتخاب شده از بافت برداشته می شود. باید مراقب بود تا از آسیب رساندن به بافت های جوان جلوگیری شود. سپس بافت بریده شده در محیط رشد مناسب، که معمولاً یک مخلوط مبتنی بر آگار است، قرار می گیرد و در یک ظرف استریل بسته می شود. این روش به یک محیط استریل برای جلوگیری از آلودگی نیاز دارد و بنابراین از یک هود لامینار (هود جریان آرام) استفاده می شود. وجود ویروس ها یا باکتری ها کل فرآیند را با شکست مواجه می کند. ویروس ها و باکتری ها نباید همراه با بافت ارکیده مورد نظر تکثیر شوند.

خرید هود لامینار

کاربرد هود لامینار جریان آرام در پرورش گیاهان

میلیون ها ذره در هوای محیط شناور هستند. آن ها ممکن است حاوی ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و بسیاری موارد دیگر باشند. در نهایت، آن ذرات شناور بر روی اجسام فرود می آیند و آلودگی ایجاد می کنند. به همین دلیل لازم است برای انجام آزمایش از جریان هوای تمیز و استریل استفاده کرد. در این مورد وجود هود های جریان آرام لامینار برای هر آزمایشگاه کشت بافت گیاهی ضروری می باشد، زیرا استریل کار کردن کلید موفقیت آمیز عملیات است.

پرورش گل ارکیده

برای انجام کارآمد کشت بافت گیاهی، باید یک یا چند هود لامینار در آزمایشگاه داشته باشید. این هود به دلیل استفاده در فرآیند های حساس به آلودگی مانند آزمایشات مولکولی، کشت بافت گیاهی و غیره محبوب هستند. هود های لامینار برای انجام مراحل مختلف در حین کشت بافت گیاهی و پرورش گیاهان مفید هستند. آن ها سطح کار استریل نگه می‌دارند.

با کاشت بذر ارکیده در هوای استریل موجود در یک هود جریان آرام لامینار، روی یک محیط مغذی آگار استریل شده که بذر ها را با قند ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مورد نیاز آن ها تامین می‌کند، می ‌توان مقادیر زیادی نهال ارکیده سالم را از یک واحد تولید کرد.

رویان ایران بهری عرضه کننده تجهیزات آزمایشگاهی در ایران می باشد. می توانید برای تهیه با کیفیت ترین هود لامینار با کارشناسان رویان ایران تماس بگیرید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا