هموژنایزر روتور استاتور

فهرست عناوین

بررسی هموژنایزر روتور استاتور آزمایشگاهی و مقایسه آن با هموژنایزر فشار قوی

در جهانی که انواع مختلفی از محصولات و تعداد زیادی نسخه از هر یک وجود دارد ، به راحتی گیج می شوید. بعضی اوقات نمی خواهم پنج دقیقه را در راهرو خمیردندان بگذرانم و به دنبال 35 نوع مختلف از همان چیزهای مشابه باشیم! حتی در صنعت همگن سازی ، چندین مدل وجود دارد: التراسونیک ، هموژنایزر روتور استاتور ، هموژنایزر فشار بالا و سایر مدل ها. در این مقاله ، جزئیات همگن سازهای روتور استاتور یا هموژنایزر های روتور استاتور و فشار بالا را شرح می دهم و مزایا و چالش های هر یک را لیست می کنم.

هموژنایزر روتور استاتور

هموژنایزر های روتور استاتور

هموژنایزر های روتور استاتور که به آنها میکسرهای با برش بالا یا آسیاب های کلوئیدی نیز گفته می شود ، برای کاهش اندازه ذرات از طریق برش هیدرولیکی و مکانیکی و حفره گذاری طراحی شده اند. این نوع هموژنایزر که در اصل برای ایجاد پراکندگی و امولسیون طراحی شده است ، از طریق چرخش یک روتور در داخل یک استاتور ثابت کار می کند ، که باعث ایجاد اثر مکش می شود. زمانی که تیغه ها می چرخند ، نمونه ای از طریق یکی از سرهای مخلوط کشیده می شود و سپس با سرعت زیاد از طریق شکافی در استاتور پرت می شود. ترکیبی از دوران دور در دقیقه بالا از روتور و ثبات استاتور منجر به خروج ماده نمونه از طریق شکافهای ریز می شود که نمونه به صورت مکانیکی در ذرات بسیار ریز بریده شود.

کاربرد هموژنایزر روتور استاتور

این نوع هموژنایزر بهترین استفاده برای بافت های بیولوژیکی (گیاهی و حیوانی) است و نمونه های مایع را در محدوده 0.01 میلی لیتر – 20 لیتر خرد و ریز می کند. این ماده اغلب در صنایع شیمیایی ، آرایشی ، دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد تا از طریق سوسپانسیون مایع جامد ، امولسیون مایع ، کاهش اندازه ذرات ، پراکندگی مایع و سایر کاربردها باعث ایجاد تعلیق ، امولسیون ، لیوسول و سایر موارد می شود.

هموژنایزر آزمایشگاهی

اگرچه هموژنایزرهای فشار بالا مقادیر زیادی انرژی را برای ایجاد اختلاف فشار برای همگن سازی مواد به كار می گیرند ، اما همتایان استاتور روتور آنها با یك عمل برشی، مواد را دستكاری و هموژنایز می كنند. آنها در حین کار حداقل گرما را تولید می کنند و قادر به ایجاد بافت یکنواخت و نرم هستند. با این حال ، در کار با آئروسل و فوم ها با این نوع هموژنایزر دشوار است.

هموژنایزرهای فشار قوی

مشابه مخلوط کن های مایع ، هموژنایزرهای فشار بالا با مجبور کردن تعلیق های سلولی از طریق یک کانال بسیار باریک تحت فشار کار می کنند. آنها از نیرو (مانند تلاطم و کاویتاسیون) و فشار زیاد برای ایجاد یک نمونه سازگار و یکنواخت استفاده می کنند.

هموژنایزر فشار قوی

در درجه اول برای ایجاد امولسیون هنگامی که حجم زیادی در حال پردازش است ، می توان از هموژنایزرهای فشار بالا برای انواع مختلفی از باکتری ها ، مخمر و میسلیوم استفاده کرد. در زیر برخی از مزایای همگن سازهای فشار بالا ارائه شده است:

مزایای هموژنایزر های فشار بالا

  • قابلیت پردازش حجم زیادی از مایع
  • سازگاری در ترکیب محصولات.
  • ایجاد جریان آشفته و کنترل شده
  • افزایش سرعت انحلال.
  • کاهش خطر آلودگی محصول.
  • کاهش اندازه ذرات جهت یکنواختی.
  • ثبات بیشتر محصول نهایی.
  • نتایج سازگار در پاس کمتر.
  • کاهش هزینه
هموژنایزر فشار قوی

جمع بندی برای انتخاب هموژنایزر آزمایشگاهی

همانطور که مشاهده می کنید ، هموژنایزرهای فشار بالا مزایای زیادی را به شما ارائه می دهند. با این حال ، توجه به این نکته مهم است که آنها نمی توانند ذرات بزرگ یا مواد با فیبر بالا را تحمل کنند و برای مواد با درجه حرارت بالا مناسب ترین گزینه نیستند. به علاوه ، می توانند بزرگ و بسیار سنگین باشند.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا