نحوه ساخت هود لامینار

فهرست عناوین

مقدمه ساخت هود لامینار

در این مقاله قصد داریم ابتدا شما را با هود لامینار آشنا کنیم و جزئیات آنرا به شما ارائه کنیم و سپس به نحوه ساخت آسان و مقرون به صرفه هود لامینار می پردازیم. اگر این مطلب را به صورت کامل بخوانید به راحتی می توانید یک دستگاه هود لامنیار برای آزمایشگاه خود بسازید. پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

جهت خرید و اطلاع از قیمت های بروز انواع هود لامینار با کارشناسان ما در مجموعه رویان ایران تماس بگیرید. شماره تماس: 6417 814 0912

هود لامینار چیست؟

هود لامینار که هود میکروبی نیز نامیده می شود، هودی است که از آن  در آزمایشگاه ها به منظور جلوگیری از آلوده شدن افراد و پرسنل آزمایشگاه به وسیله آیروسل ها و ذرات آلوده معلق در هوا استفاده می کنند. همچنین برای بررسی بیشتر تفاوت هود لامینار و هود شیمیایی می توانید به وبلاگ رویان ایران مراجعه کنید.

هود لامینار

کلاس بندی هود لامینار به 3 نوع هود کلاس 1 و 2 و 3 تقسیم می شود که تفاوت آن ها در قدرت و نحوه مقابله آن ها با پخش شدن ذرات آلوده است ، به عنوان مثال هود کلاس 1 فقط از پرسنل و محیط آزمایشگاه  در برابر آلودگی حفاظت می کند ولی در هود کلاس 2 و3 علاوه بر حفاظت از پرسنل و محیط آزمایشگاه از میکروارگانیسم مورد مطالعه نیز در برابر آلودگی حفاظت صورت می ­گیرد .

سرعت جریان هوا در هود لامینار بین ۰.۳ تا ۰.۵ متر بر ثانیه است و جریان هوا در این نوع هود یا به صورت افقی و یا به صورت عمودی است . در نوع افقی ، هوای تصفیه شده از پشت دمیده شده و به قسمت جلوی محل کار حرکت می کند . در یک نوع عمودی ، هوا از بالا بر روی منطقه کار دمیده می شود و از طریق پایه به بیرون حرکت می کند .

اجزای تشکیل دهنده هود لامینار

از اجزای این هود می توان به فیلترهای هود لامینار و موارد زیر را اشاره کرد:

 • فیلتر هپا HEPA
 • فیلتر (ULPA)
 • شیر گاز
 • در شیشه ای محافظ
 • لامپ UV
 • فن آکسیال و یا فن سانتریفیوژ
 • لامپ  برای روشنایی فضای آزمایش
 • پریز دربدار
 • مجهز به برد الکترونیکی

ویژگی های هود لامینار

 • ابعاد داخلی هود : عرض های ۷۸ و ۹۸ و ۱۱۸ و   ارتفاع های ۷۵ و ۱۰۵ سانتی متر .
 • ابعاد خارجی هود : عرض های ۸۰ و ۱۰۰ و ۱۲۰ و ارتفاع های ۱۸۰ و ۲۱۰ سانتی متر .
 • جنس: اسکلت آن از جنس پروفیل  با پوشش رنگ الکتروستاتیک و جنس کفه هود سرامیک ضد اسید یا سنگ گرانیت  و یا ورق استیل است .
 • دارای درب شیشه ای به ضخامت 6 میلی متر از جنس پلکسی گلاس همراه با وزنه تعادلی .

نحوه ساخت هود لامینار خانگی

نحوه ساخت هود لامینار

برای ساخت هود لامینار نیاز به فیلتر هپا H13 اصلی بسته به اندازه دستگاه معمولا ۳۰ در ۸۰ سانتیمتر و اگزاست با سایز ۱۵ در ۱۵ سانتیمتر و فن سانتریفیوژ ۲۸۰۰ دور و لامپ یووی تایپ سی و یک عدد تایمر برای لامپ یووی و یک عدد کانتر برای شمارش عمر فیلتر هپا نیاز دارید. پس از تهیه این موارد شما باید یک باکس بسازید .

ساخت باکس فلزی جهت هود لامینار کلاس ۲

یک باکس فلزی شامل درب اصلی شیشه ای ریلی برای حفاظت از محیط بیرون و درون می باشد در عین حال باکس دستگاه فلزی به صورت دو جداره ساخته می شود، چراکه جریان هوا به صورت سیرکولاسیون می باشد و باید هوای داخل دستگاه مجددا تصفیه شود.

باکس فلزی هود لامینار

عکس بالا نمایی از عبور جریان هوا را نمایش می دهد. نقطه ۱ محل ورود هوای تازه و ۶ نقطه خروج هوای کهنه از هود لامینار با عبور از فیلتر هپا می باشد. در نقطه ۱ هوا در منطقه فشار منفی سریعا وارد منطقه ۳ می شود و با محصول برخوردی ندارد.

منطقه ۲ منطقه مهم و محل کار می باشد که هوای آن همیشه هوای تصفیه شده و عاری از میکروارگانیسم ها می باشد. و منطقه بین ۵ و ۲ را تماما فیلتر هپا پر کرده است تا هوای آلوده منطقه ۵ که از محل منطقه ۳ تامین شده و ۴ آنرا هدایت کرده را به هوای پاک منطقه ۲ تبدیل کند.

تا اینجا با گردش جریان هود لامینار آشنا شدیم. در ادامه تجهیزات ساده ای باید روی هود نصب شود.

ساخت هود لامینار کلاس ۲

 • فن را در میان منطقه ۴و ۵ نصب کنید.
 • در نصب فیلتر باید دقت کنید، آسیبی متوجه کاغذ فیلتر نباشد، چرا که فیلتر هپا بسیار راحت آسیب می بیند و در دمای بالای ۷۰ درجه سلسیوس نیز آسیب می بیند و در دمای ۹۰ درجه ذوب می شود.
 • بین فیلتر هپا و باکس را باید با چسب آکواریوم پر کنید تا هوا نشت نکند.
 • تمام درز های باکس منطقه ۵ را با چسب کاملا سیل کنید. چراکه منطقه فشار مثبت است و می تواند آلودگی از منافذ به محل حساس ۲ نشر پیدا کند.
 • برای سنجش عمر فیلتر، کافیست تا یک کانتر و شمارنده ساعت عمر را با مدار فن سری کنید.
 • لامپ یو وی و روشنایی داخلی را در منطقه ۲ نزدیک به فیلتر هپا نصب کنید.
 • تایمر لامپ یووی برای تنظیم تایم کارکرد لامپ یووی را در سر مدار لامپ یووی متصل کنید.

نکات مهم ساخت هود لامینار کلاس ۲

 • لامپ یووی را از تایپ سی جهت میکروب کشی تهیه کنید.
 • در عین حال در نظر داشته باشید که در فضای بین ۲ و ۳  صفحه ای مشبک که برش لیزر خورده و از جنس استیل ۳۰۴ می باشد، قرار دهید.
 • پریز برق داخلی هود نیز موردی است که نباید نادیده گرفته شود و باید ابتدای کار به آن فکر کنید.
 • فیوز برای حفاظت از دستگاه و کاربر را نیز در نظر بگیرید.
 • با مراحل فوق ما می توانیم یک هود لامینار را برای آزمایشگاه خود بسازیم.

کنترل کیفی هود لامینار

هود لامینار از لحاظ تست پارتیکل و شدت نور یووی و روشنایی داخلی و سرعت جریان هوا کنترل می شوند.

مهمترین تست برای دستگاه هود لامینار، تست پارتیکل است، که باید اطراف فیلتر به نحوی سیل شده باشد که به هیچ وجه نشتی پارتیکل نداشته باشیم. و در کنار آن باید حواسمان باشد در حمل و نقل فیلتر هپا آسیب ندیده باشد، اگر آسیبی روی فیلتر احساس می کنید، حتما آن محل را با چسب مسدود کنید.

فیلتر های هپای استاندارد تماما در قابی قرار دارند که دور تا دور آنرا رزین پر کرده است تا هیچ نشتی پارتیکل رخ ندهد.

هود لامینار

ساخت هود لامینار کلاس ۱

هود لامینار کلاس ۱

مطابق عکس بالا جهت جریان هود های لامینار کلاس ۱ مشخص شده است، فن دستگاه می تواند در بالا و منطقه سقف دستگاه و یا منطقه پایینی دستگاه بواسطه یک پیش فیلتر به هوای بیرون متصل می شود. هوای مکیده شده از فن سانتریفیوژ به پشت فیلتر هپا هدایت می شود تا ناحیه پشت آن را پرفشار کند و هوای فیلتر شده از روبه رو به سمت کاربر هدایت می شود تا محصول روی کار از آسیب میکروارگانیسم ها در امان باشند.

خرید پک ساخت هود لامینار

پک هود لامینار

پک فیلتر هپا و لامپ یو وی تایپ سی و فن سانتریفیوژ را می توانید به صورت یکجا با قیمت مناسب خرید کنید. برای مشاوره و خرید با شماره ۰۹۱۲۸۱۴۶۴۱۷ تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با ساخت هود لامینار آشنا کنیم. اگر مشکلی در ساخت هود لامینار داشتید در زیر این مقاله کامنت بگذارید و یا کارشناسان ما تماس بگیرید. تا شما را در ساخت هود لامینار راهنمایی کنند.

سوالات متداول ساخت هود لامینار

در ادامه سوالات متداول ساخت هود لامینار را ارائه می کنیم.

اجزای اصلی هود لامینار چیست؟

فیلتر هپا – لامپ یووی تایپ سی – فن سانتریفیوژ – برد کنترل اصلی – فیلتر هپا اگزاست – لامپ روشنایی – پریز برق داخلی و باکس اصلی، از اجزای اصلی هود لامینار میکروبی دستگاه است.

فیلتر هپا معتبر را از کجا بخریم؟

فیلتر هپا را حتما با گواهی کالیبراسیون تهیه کنید، فیلتر هپا را یا از شرکت بعثت تهیه کنید، یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «نحوه ساخت هود لامینار»

 1. سلام
  آیا پسورد هودهای لامینار میکروبی جهت تغییر تایم لامپ یو وی متفاوت هست؟
  چه طوری بفهمیم پسورد چنده؟

  1. سلام و احترام
   بسته به شرکت سازنده پسورد هود لامینار متفاوت هست
   اگر سازنده اطلاعات دقیق ندادند
   با شماره ۰۹۱۲۸۱۴۶۴۱۷ جهت مشاوره حل مشکل تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا