میکروسکوپ اینورت و اینورت فلورسنت

فهرست عناوین

میکروسکوپ اینورت

میکروسکوپ اینورت دارای قابلیت فازكنتراست و نصب دوربین عكاسی و فیلمبرداری است و در بررسی نحوه حركت، تولید مثل، شناسایی، شمارش زئو و فیتوپلانكتون ها و سایر میكروارگانیسم ها استفاده می شود.

 از این میکروسکوپ همچنین در شرایطی مانند زمانی که نیاز به دستکاری نمونه ها داریم یا در مواقعی که به فضای بالای نمونه احتیاج است مثلا برای بازوهای مکانیکی و ابزارهــای کوچک نگهداری و دستکاری نمونه، در کاربردهای وابسته به فن استخراج و ذوب فلزات استفاده می شود. به همین دلیل میکروسکوپ اینورت مورد علاقه فلز شناسان است.

میکروسکوپ اینورت

 صفحه نمونه در میکروسکوپ اینورت همواره ثابت است و فوکوس آن با تنظیم عدسی ها به وسیله حرکت دادن عدسی های شیئی در امتداد محور عمودی انجام می شود تا عدسی ها به نمونه نزدیک یا دور شوند. مکانیسم فوکوس توسط دو پیچ متحد المرکز انجام می شود تا تنظیم راحت و درست باشد. بسته به اندازه میکروسکوپ 4 تا 6 عدد عدسی شیئی با بزرگ نمایی های متفاوت در محور گردان تعبیه می شود.

کاربرد میکروسکوپ اینورت

فعالیت در آزمایشگاه های علوم زیستی به تصویربرداری های پیشرفته برای انواع تحقیقات روی سلول های زنده یا کشت بافت نیاز دارد. میکروسکوپ های اینورت عملکرد بالایی را برای کمک به شما در پیشبرد تحقیقات ارائه می دهند. با استفاده از این میکروسکوپ می ‌توانید سلول ‌های زنده را از زیر یک فلاسک کشت سلول مشاهده کنید. در میکروسکوپ اینورت برخلاف میکروسکوپ های معمولی از سلول‌ ها داخل محیط کشت و در شرایط طبیعی و استریل تصویر برداری صورت می‌گیرد.

انواع میکروسکوپ اینورت

دو نوع اساسی میکروسکوپ اینورت شامل میکروسکوپ اینورت بیولوژیکی و میکروسکوپ اینورت متالورژی است.

  • میکروسکوپ اینورت بیولوژیکی:

از این میکروسکوپ های بیولوژیکی برای مشاهده سلول های زنده یا موجودات زنده در ته ظرف پتری یا فلاسک کشت بافت استفاده می شود.

  • میکروسکوپ اینورت متالورژی:

از میکروسکوپ های اینورت متالورژی برای مشاهده اجسام فلزی یا جامد استفاده می شود که اجازه عبور نور از آن ها را نمی دهد و برای قرار گرفتن در زیر میکروسکوپ متالورژی قائم بسیار بزرگ هستند.

میکروسکوپ اینورت

میکروسکوپ اینورت فلورسنت

میکروسکوپ فلورسانس تقریباً مشابه میکروسکوپ نوری معمولی با ویژگی های اضافه شده برای افزایش قابلیت های آن است.

میکروسکوپ معمولی از نور مرئی (400-700 نانومتر) برای نورپردازی و تولید یک تصویر بزرگ از نمونه استفاده می کند. از طرف دیگر، یک میکروسکوپ فلورسانس از یک منبع نوری با شدت بسیار بالاتر استفاده می کند که یک نوع فلورسنت را در نمونه مورد نظر تحریک می کند. این گونه فلورسنت به نوبه خود نور انرژی کمتری با طول موج طولانی تر ساطع می کند که به جای منبع نور اصلی، تصویر بزرگ شده را تولید می کند.

نحوه فعالیت میکروسکوپ اینورت فلورسنت

در بیشتر موارد، نمونه مورد نظر با یک ماده فلورسنت معروف به فلوروفور برچسب گذاری شده و سپس از طریق لنز با منبع انرژی بالاتر روشن می شود. نور روشنایی توسط فلوروفورها جذب می شود و باعث می شود که آن ها با طول موج انرژی کمتری نور را ساطع کنند. این نور فلورسنت را می توان با فیلترهایی که برای آن طول موج خاص طراحی شده اند، از تابش اطراف جدا کرد و  بدین ترتیب بیننده فقط آنچه را که فلورسنت است می بیند.

نور گسیل شده از طول موج نور تابیده شده بیشتر است، بنابراین نور متفرق شده از سطح سلول را مي توان از نور تابیده شده به سلول تفکیک کرد. براي این منظور از آینه هاي دورنگي استفاده مي کنند. این آینه ها نور تابیده شده را دوباره به نمونه بر مي گردانند، اما نور فلورسانس از آن عبور مي کند، در نتیجه تماشاي ساختارهاي دروني سلول امکان پذیر مي شود.

نمونه را روي صفحه قرار دهید، ابتدا بهتر است از عدسي شئي ضعیف تر براي مشاهده تصویر استفاده کنید، توسط پیچ هاي متحد المرکز بزرگ و کوچک کناره هاي میکروسکوپ صفحه را بالا پایین کرده تا تصویر مشاهده شود. جهت مشاهده فلورسانس منبع نور را روشن نموده، بر حسب نوع هدف از فیلتر هاي آبي یا سبز استفاده کنید و Shield Umbra را پایین آورده تا تصویر زمینه کاملا تاریک شود و تصاویر فلورسانس مشخص شود. جهت عکس برداري کامپیوتر را روشن نموده و نرم افزار را باز کرده، میکروسکوپ را در حالت عکس برداري قرار داده و بر روي کامپیوتر بعد از انتخاب نوع بزرگنمایي عکس مورد نظر را ثبت نمایید.

میکروسکوپ اینورت

کاربرد میکروسکوپ اینورت فلورسنت

این میکروسکوپ ها اغلب برای موارد زیر بکار می رود:

  • تصویربرداری از اجزای ساختاری نمونه های کوچک، مانند سلول ها
  • انجام مطالعه بر روی زنده بودن جمعیت سلول ها (زنده هستند یا از بین رفته اند)
  • تصویربرداری از ماده ژنتیکی درون سلول (DNA و RNA)
  • مشاهده سلول های خاص در یک جمعیت بیشتر با تکنیک هایی مانند FISH

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا