مشخصه های انتخاب انکوباتورآزمایشگاهی

فهرست عناوین

انکوباتور های آزمایشگاهی

انکوباتور های آزمایشگاهی اولین بار در نیمه دوم قرن بیستم معرفی شدند، زمانی که پزشکان متوجه شدند که می توان از آن ها برای شناسایی عوامل بیماری زا از مایعات بدن بیماران استفاده کرد. در این کاربرد، یک نمونه به یک پتری دیش منتقل شده، روی قفسه ای در داخل انکوباتور قرار گرفت و تا دمای بدن (37 درجه سانتی گراد) گرم شد. سپس با مقدار مناسب CO2 یا N2 اتمسفر لازم برای رشد سلولی تامین کردند و میکروارگانیسم تشویق به تکثیر شدند و این آزمایش منجر به کمک برای شناسایی آسان‌ تر و قطعی ‌تر عامل بیماری زا شد.

انکوباتور آزمایشگاهی

کاربرد انکوباتور ها در آزمایشگاه ها

انکوباتور های آزمایشگاهی با تنظیم شرایطی مانند دما، رطوبت و CO2، محیطی کنترل شده و بدون آلودگی را برای کار ایمن و قابل اعتماد با کشت سلولی و بافتی فراهم می کنند. از انکوباتور های میکروبیولوژیکی برای رشد و نگهداری کشت های باکتریایی استفاده می شود. همچنین وجود انکوباتور در آزمایشگاه ها برای آزمایش های کنترل کیفی مواد غذایی، نوشیدنی ها و دارو ها ، کشت سلول و بافت و مطالعات بیوشیمیایی و هماتولوژیک  ضرورت دارد. 

قابلیت های عمومی انکوباتور ها

ساده ‌ترین انکوباتور ها قابلیت کنترل دمایی دارند و می‌ توانند به دمای 60 تا 65 درجه سانتی‌گراد برسند، اما معمولاً در حدود 36 تا 37 درجه سانتی‌گراد استفاده می ‌شوند. با این حال، اکثر انکوباتور های مدرن قادر به تولید دمای یخچال ، کنترل رطوبت و سطوح CO2 هستند. بسیاری از انکوباتور ها نیز ویژگی هایی مانند تکان دادن خودکار را ارائه می دهند که با تعداد دور در دقیقه اندازه گیری می شود. بسیاری از انکوباتور ها دارای یک تایمر قابل برنامه ریزی هستند و به کاربر این امکان را می دهد که در زمان مشخص  دما ، سطوح مختلف رطوبت و گاز های اتمسفر انکوباتور تنظیم شود.

انکوباتور آزمایشگاهی

با توجه به نیاز کاربران، انکوباتور ها در اندازه های رومیزی یا در سایز های بزرگ به عنوان مثال در اندازه یک کمد و با ویژگی های متفاوت تولید می شوند.

ویژگی های اساسی که در انتخاب  انکوباتور باید در نظر گرفته شود

 • دارای عایق بندی مناسب که پایداری محفظه را بهبود می بخشد و بار حرارتی خروجی به آزمایشگاه و مصرف برق را کاهش دهد که در نتیجه منجر به کاهش هزینه ها می شود.
 • مجهز به LED برای نمایش و تنظیم تمام شرایط مورد نیاز
 • درب شیشه ای سخت برای مشاهده نمونه های داخل محفظه در حین کار که باعث می شود جریان هوا و درجه دما تغییر نکند
 • تکنولوژی استثنایی محفظه پیش گرمایی که حداکثر عملکرد حرارتی را تضمین می کند
 • درب باید در دو نقطه قفل و با استفاده از لولا های مناسب حداکثر فشرده سازی صورت بگیرد تا دمای پایدار محفظه تضمین شود.
 • طراحی Forced convection پاسخ دمایی را سریع ‌تر ایجاد می ‌کند، یکنواختی را بهبود می‌ بخشد و نوسانات دما را کاهش می ‌دهد.
 • فن کاملا روغن کاری شده و سالم و بدون نیاز به تعمیر باشد تا گردش هوای یکنواخت در محفظه ایجاد شود.
 • سطح خارجی از جنسی ساخته شده باشد که به راحتی قابل تمیز کردن باشد و امکان ضد عفونی کردن سطح و از بین بردن باکتری ها و آلودگی ها بعد از کار وجود داشته باشد. (برای تمیز و ضد عفونی کردن سطوح داخلی از شوینده هایی که عاری از اسید هستند استفاده شود. بهتر است شوینده های خنثی تهیه شود.)
 • قرار دادن لامپ UV در انکوباتور یخچال دار برای ضد عفونی کردن که به صورتی دستی یا اتوماتیک کار کند
 • قابلیت یخ زدایی خودکار در انکوباتور یخچال دار که در حین پروسه و به طور منظم یخ زدایی صورت بگیرد.
 • دسترسی راحت و مستقیم برای کنترل و اعتبار سنجی دمای دستگاه در حین کار
 • مخزن آب برای جمع آوری آب از یخ ذوب شده حین یخ زدایی، تعبیه شود.
 • امکان تنظیم سرعت جریان هوا با توجه به نوع فعالیت و نیاز کاربر به راحتی قابل تنظیم باشد
 • کاهش آلودگی یکی از اهداف اصلی در طراحی انکوباتور می باشد، به همین منظور می توان از فیلتر هپیا نیز استفاده کرد. در محفظه اصلی مس به عنوان فلز آنتی باکتریال به کار گرفته می شود.
 • نمایشگر های لمسی یکپارچه، زنگ های هشدار قابل برنامه‌ ریزی، ذخیره‌سازی داده‌ ها و طبقات قابل جابجایی، امکانات اضافه شده توسط طراحان و مهندسان هستند که بر سهولت و راحت‌تر کردن استفاده کاربران از انکوباتور های آزمایشگاهی تمرکز دارند.
انکوباتور آزمایشگاهی

چگونه انکوباتور آزمایشگاهی مناسب را انتخاب کنیم

اندازه و ظرفیت انکوباتور اولین و مهم ترین پارامتری است که باید مورد توجه قرار گیرد. تخمین تعداد نمونه هایی که در هر زمان در حال کشت هستند، یک ایده کلی از حجم داخلی مناسب را در اختیار کاربر قرار می دهد. به علاوه باید توجه داشت که چه دما، رطوبت و محدوده CO2 برای کار شما ضروری است و آیا منبع آب مورد نیاز است یا خیر.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا