لیست دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک

فهرست عناوین

دستگاه های ضروری آزمایشگاه های ژنتیک

در آزمایشگاه های ژنتیک به طور دقیق به بررسی بیماری های ژنتیکی و همچنین مطالعات بالینی می پردازند. در واقع در این نوع از آزمایشگاه ها بیماری های ژنتیکی را شناخته و به مطالعه و آزمایش برای رسیدن به راه های درمان و همچنین پیشگیری از بروز آن بیماری در نسل های بعدی می پردازند. لیست تمام تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک و مختصری از کاربرد آن ها در ادامه مطالعه خواهید کرد. رویان ایران، مرجع فروش تجهیزات آزمایشگاهی تمام دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه های ژنتیک را با بهترین قیمت و کیفیت عرضه می کند.

آزمایشگاه ژنتیک

لیست تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک

از تجهیزات مورد نیاز در آزمایشگاه های ژنتیک می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • یخچال و فریزر آزمایشگاهی
 • هات پلیت مگنت
 • آون آزمایشگاهی
 • ترموسایکلر
 • میکروسکوپ
 • انکوباتور
 • اتوکلاو
 • الکتروفورز
 • ژل داک
 • ظروف آزمایشگاهی و شیشه آلات
 • سمپلر تک کاناله و چند کاناله
 • ترازوی آزمایشگاهی دقیق

در ادامه به معرفی مهم ترین تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک و همچنین کاربرد آن ها در علم ژنتیک می پردازیم.

ترموسایکلر در آزمایشگاه ژنتیک

ترموسایکلر دستگاهی است که با استفاده از آن می توان فرآیند PCR و تکثیر قطعاتی از DNA را انجام داد. این دستگاه در تشخیص بسیاری از بیماری های قبل و پس از تولد کاربرد دارد. در تحقیقات جنایی و همچنین تعیین جنسیت نیز می توان از این دستگاه استفاده کرد.

فرآیند PCR بهینه توسط ترموسایکلر طی سه مرحله دناتوراسیون، آنلینگ و طویل شدن و در رنج های دمایی مختلف انجام می شود.

 • مرحله دناتوراسیون حدودا در دمای 94 درجه سانتی گراد انجام می شود و باعث می شود دو رشته DNA از یکدیگر جدا شوند.
 • در مرحله آنلینگ دما در محدوده بین 55 تا 65 درجه سانتی گراد کاهش داده می شود و در این مرحله پرایمر جفت باز هایی را با DNA الگو تشکیل می دهد.
 • مرحله طویل شدن در دمای 72 درجه سانتی گراد انجام می شود و در این مرحله آنزیم Taq polymerase ، انتهای   3’OH پرایمر را شناسایی می کند و به این صورت طویل سازی رشته آغاز می شود.

استفاده از میکروسکوپ برای بررسی بافت ها

میکروسکوپ در آزمایشگاه های ژنتیک کاربرد بسیاری دارد. به عنوان مثال پژوهشگران برای بررسی بافت های بیولوژیک و مولکول های آن ها نیاز به میکروسکوپ دارند. از طرف دیگر بیشتر میکروسکوپ ها امکان ثبت و ذخیره سازی تصاویر را نیز به کاربران می دهند.

لیست تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک

کاربرد هات پلیت مگنت در آزمایشگاه ژنتیک

هات پلیت مگنت دستگاهی می باشد که اغلب برای گرم کردن و همچنین حل شدن محتویات ظروف آزمایشگاهی شیشه ای مثل بشر استفاده می شود.

یکی از استفاده های این دستگاه در آماده سازی ژل الکتروفورز می باشد. به این طریق که پس از اضافه کردن مقدار مورد نیاز از پودر ژل و همچنین بافر مخصوص به بشر، باید بشر را به مدت 20 دقیقه بر روی هات پلیت قرار داد تا محتویات بشر به صورت یکنواخت گرم شود و از حالت کدر به حالت شفاف در آید  و برای استفاده در الکتروفورز آماده شود.

الکتروفورز دستگاهی مهم در آژمایشگاه ژنتیک

الکتروفورز دستگاهی است که قطعات DNA و RNA را بر اساس تکنیک های مختلف از یکدیگر جدا می کند و در بین تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک بسیار کاربرد دارد.

 • الکتروفورز ژل آگاروز تکنیکی است که بر اساس اندازه مولکول ها انجام می شود و برای جداسازی مولکول های بزرگ کاربرد دارد. این تکنیک به وسیله دستگاه الکتروفورز افقی انجام می شود.
 • الکتروفورز ژل پلی آکریل آمید تکنیکی است که برای جداسازی مولکول های کوچک کاربرد دارد و به وسیله دستگاه الکتروفورز عمودی این فرآیند انجام می شود.

اهمیت ژل داک در آزمایش های ژنتیک

دستگاه ژل داک یا Gel Documentation مجهز به نور UV است. با استفاده از این دستگاه می توان باند های تشکیل شده در الکتروفورز را مشاهده و از یکدیگر تفکیک کرد.

کاربرد انکوباتور در مهندسی ژنتیک

انکوباتور دستگاهی است که اغلب در شاخه مهندسی ژنتیک و تحقیقات ژنتیکی کاربرد دارد. دانشمندان با علم مهندسی ژنتیک می توانند انسولین و یا دیگر پروتئین های ضروری بدن را با به کار گیری از انکوباتور CO2 ایجاد کنند. انکوباتور این قابلیت را دارد که شرایط محیطی از جمله دما و رطوبت را برای رشد و تکثیر نمونه مورد نظر فراهم کند.

مهندسی ژنتیک

ضرورت وجود اتوکلاو در تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک

اتوکلاو دستگاهی مخصوص استریل کردن ابزار های آزمایشگاهی آلوده به میکروارگانیسم ها است. بنابراین استفاده از این دستگاه در اغلب آزمایشگاه های زیستی، میکروبی و … ضروری است. همان طور که می دانید اتوکلاو فرآیند استریل سازی را با استفاده از بخار تحت فشار انجام می دهد. معمولا در دمای 121 درجه سانتی گراد و فشار 15 psi کار می کند. اما مدت زمان لازم برای استریل شدن ابزار های آزمایشگاهی به میزان آلودگی آن ها و همچنین دما و فشار تنظیم شده در دستگاه بستگی دارد.

خرید تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک با بهترین قیمت و کیفیت از رویان ایران

آزمایشگاه های ژنتیک خود به شاخه های مختلف تقسیم می شوند و هر شاخه مختص به انجام یک سری آزمایش می باشد. در برخی از قسمت ها آزمایش ها غربالگری و تشخیص های مربوط به پیش از تولد انجام می شود. در برخی دیگر اختلالات و ناهنجاری های کروموزومی و یا ساختاری بررسی می شود. همان طور که می دانید اختلالات کروموزومی و ساختاری خود نیز به چندین شاخه مختلف تقسیم می شوند. بنابراین بررسی و آزمایش روی هر یک از این موارد در آزمایشگاه های ژنتیک به دستگاه ها و تجهیزات مخصوص با آن شاخه نیاز دارد.  شما می توانید برای مشاوره رایگان و همچنین تهیه دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک مورد نیاز هر روز هفته با کارشناسان رویان ایران، مرجع فروش تجهیزات آزمایشگاهی کشور، تماس حاصل نمایید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا