سکوبندی آزمایشگاه تشخیص طبی

فهرست عناوین

اصول سکوبندی آزمایشگاه تشخیص طبی

پیش از شروع به فعالیت در یک آزمایشگاه، ابتدا باید طراحی مناسبی برای سکوبندی آزمایشگاه، بررسی و انتخاب متریال مناسب با کاربرد آزمایشگاه تشخیص طبی و مشخص کردن محل قرار دادن هر کدام از تجهیزات آزمایشگاهی در نظر قرار داد.

سکوبندی آزمایشگاه یا به طور واضح تر نحوه قرار گیری میزها برای رعایت حداکثری اصول ایمنی، بهره گیری مناسب از فضا و در عین حال زیبایی و کارآمدی فضای آزمایشگاهی است. بدین ترتیب نوع طراحی و استفاده از متریال مناسب هدف آزمایشگاه موجب بالا بردن سطح کیفی و راندمان عملکرد آزمایشگاه می شود. همچنین متریال سکوبندی آزمایشگاه تشخیص طبی باید به گونه انتخاب شوند که به راحتی قابل تمیز و ضد عفونی کردن باشند.

برای بررسی کامل اجزای سکوبندی آزمایشگاه این مقاله را مطالعه کنید.

اجزای مهم سکوبندی آزمایشگاه تشخیص طبی

به طور کلی نحوه چیدمان اجزای یک آزمایشگاه باید به گونه ای باشد که ضمن رعایت اصول ایمنی بتوان حداکثر استفاده را از فضا کرد.

 • استفاده از کمد های نگه داری نمونه ها مواد اولیه به تعداد کافی و در نقاطی از آزمایشگاه که هنگام کار برای کاربر مزاحمتی ایجاد نکند. کمد ها می توانند دیواری، کشویی و متحرک باشند. بهتر است مواد از یک دسته و ویژگی های مشابه در یک فضا نگه داری شوند.
 • بخش ها یا واحد ها که محل اصلی انجام آزمایش ها در آزمایشگاه است، به درستی از هم تفکیک شده باشند. به طوری که فضایی مخصوص نمونه های آلوده تر و خطرناک تر تعبیه شود.
 • فضای راهرو های بین میز های کار یا بنچ ها به اندازه ای باشد که کاربر بدون این که مزاحمتی برای سایر افراد در رفت آمد ایجاد کند، بتواند به آزمایشات خود ادامه دهد.
 • هود لامنیار به تعداد کافی و در فضا مناسب جهت ایجاد محیطی امن برای فعالیت کارکنان و انجام آزمایش ها، قرار داده شود.
 • مطابق فعالیت های آزمایشگاه از کلاس مناسب هود لامینار استفاده شود.
 • نور کافی در آزمایشگاه باشد.
 • سطوح، دیوار ها و کف از جنسی باشند که به راحتی بتوان آن ها را تمیز کرد و برای تردد پرسنل ایمن باشند.
محیط آزمایشگاه

ویژگی های ساختمانی آزمایشگاه تشخیص طبی استاندارد

 • پیش از نصب سکوبندی، تمامی لوله ها و ساختمان اصلی آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرند. ساختمان آزمايشگاه نبايد خراب و فرسوده باشد.
 • فضای آزمايشگاه بايد از تهويه و گردش مناسب هوا برخوردار بوده و بدين منظور، نبايد سقف اتاق ها کوتاه باشد.
 • برای دیوار ها،سقف و کف رنگ و پوشش های قابل شست و شو استفاده شود.
 • پوشش دیوار و سقف باید به گونه ای انتخاب شود که نور را منعکس نکنند.
 • به طور کلی پوشش ديوارها در آزمايشگاه بايد مقاوم در برابر مواد شيميايی، سايش، آتش، رطوبت، مواد شوينده و ضدعفونی کننده و دارای دوام و استحکام فيزيکی بوده و به منظور سهولت در نظافت، حداقل جذب گرد و غبار را داشته باشد.
 • تمامی سطوح باید بگونه طراحی و ساخته شوند که حداقل درز در آن ها وجود داشته باشد. به این ترتیب به راحتی می توان آن ها را تمیز و ضد عفونی کرد و آلودگی در درز ها باقی نخواهد ماند.
 • آزمایشگاه تشخیص طبی باید دارای کفشوی مناسب باشد.
 • پهنای در های اصلی آزمايشگاه می بايست حداقل 120 سانتی متر باشد. پوشش درها در آزمايشگاه بايد ویژگی های مشابه پوشش های کف و دیوار ها را داشته باشند. در صورتی که درهای آزمايشگاه چوبی باشد، بايستی با رنگ قابل شستشو و مقاوم مانند رنگ روغن رنگ آميزی گردد. توصيه می شود درهای بخش ها و واحدهای آزمايشگاه دارای پنجره باشند.

شرایط محیطی مناسب

دما

نگهداری دمای آزمايشگاه در دامنه مناسب، به منظور اطمينان از کارکرد مناسب تجهيزات، آسايش مراجعين و کارکنان و نگهداری اقلام آزمايشگاهی الزامی است. طبق نظر کارشناسان طراحی سکوبندی آزمایشگاه تشخیص طبی، حفظ دما، بين 22 – 20درجه سانتی گراد جهت عملکرد کارکنان و تجهيزات مناسب می باشد.

رطوبت

ميزان رطوبت مطلوب 50 – 40 درصد است. تجهيزات آزمايشگاهی به نحوی طراحی شده اند که رطوبت 30 تا 70درصد را تحمل می کنند.

تهویه هوا

تبادل مناسب جريان هوا به خروج آئروسل های خطرناک از محيط کمك می نمايد. دفعات قابل قبول تبادل جريان هوا، علاوه بر مساحت و حجم فضای مورد نظر، به عواملی مانند ميزان حرارت توليد شده توسط تجهيزات، تعداد کارکنان و هودهای لامنیار آزمايشگاه وابسته است. کارشناسان طراحی سکوبندی آزمایشگاه تشخیص طبی پيشنهادات مختلفی را در مورد ميزان قابل قبول تبادل هوا عنوان کرده اند که حداقل آن 6 بار تا 12 بار در ساعت می باشد.

نحوه تهويه در آزمايشگاه ها بايد به گونه ای باشد که هوای ورودی آزمايشگاه به طور کامل از خارج آزمايشگاه يا بخشی از آن از مناطق تميزتر آزمايشگاه تأمين گردد . مسير جريان هوای آزمايشگاه بايد يك طرفه باشد. يعنی 100 درصد هوای آزمايشگاه بايد به خارج هدايت شود. به نحوی که هوای تميز، وارد و هوای قبلی به طور کامل خارج گردد. بايد توجه داشت که هوای خروجی از آزمايشگاه نبايد در جای ديگری در داخل ساختمان جريان يابد. خروجی هوای هواکش ها بايد طوری تعبيه شود که برای داخل و خارج آزمايشگاه خطر ساز نباشد. محل انجام فعاليت های مخاطره آميز و محل قرار گرفتن هودها از هر نوع، باید تا حد امکان از درها دور باشد.

هود ها

وجود هودهای لامینار در تهويه فضای آزمايشگاه از اهميت ويژه ای برخوردار می باشند. اين تجهيزات، هوای آلوده به بخارات سمی و خطرناک، بوهای مضر و مواد بيولوژيکی مخاطره آميز را جمع و دفع می نمايند. پیشنهاد می شود مقاله کاربرد هود لامینار را مطالعه کنید. محل قرارگيری هودها به دليل لزوم دور بودن آن ها از مسير جريان هوا، بايد به دور از درها، پنجره ها، دريچه های ورودی و خروجی هوا و محل تردد کارکنان باشد. هودها بايد در محل کم تردد قرار داشته باشند. هودها بايد در مکانی قرارگيرند که در صورت نياز، امکان نصب کانال جهت ارتباط با فضای بيرون به راحتی ميسر گردد.

طراحی فضای داخلی آزمایشگاه

در سکوبندی آزمایشگاه فضا برای تجهيزات بايد متناسب با تعداد و انواع تجهيزات موجود در هر بخش باشد. در اين خصوص بايد به مواردی نظير ابعاد (طول، پهنا و ارتفاع) دستگاه، وزن دستگاه و همچنين ميزان ولتاژ، آمپر، لوله کشی و ساير تأسيسات مورد نياز و نيز امکان دسترسی آسان به پشت و کناره های دستگاه جهت نگهداری، تعميرات و تهويه توجه گردد.

آزمایشگاه

جنس سطوح کار بايد به حرارت، مواد شیمیایی و ضربه مقاوم باشد. برای اطمينان از کيفيت و مقاومت سطوح می توان قطعه ای از آن را در طول شب در معرض موارد اشاره شده قرار داد و سپس ميزان صدمه و امکان تميز کردن آن را بررسی نمود. جنس و يکپارچگی سطوح کاری بايد به نحوی باشد که امکان رشد عوامل ميکروبی در شيارها و درزها آن به حداقل برسد. لبه های خارجی اين صفحات می بايست حتی المقدور گرد باشند تا باعث صدمه به کارکنان نشوند. از چوب به علت امکان پوسيدگی، و از فولاد به علت زنگ زدن در تماس با مواد دارای کلر، برای سطوح کاری استفاده نمی شود.

در این مقاله سعی شد پارامترهای مهم در طراحی و سکوبندی آزمایشگاه را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین تمامی محصولات و تجهیزات آزمایشگاه عمومی در فروشگاه تخصصی رویان ایران قابل مشاهده است. اگر شما هم تجربه ای در زمینه تجهیز و سکوبندی آزمایشگاه دارید لطفا زیر همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید. نکاتی که باید در سکوبندی آزمایشگاه رعایت شود در لینک مربوط به آن قابل مشاهده می باشد.

رویان ایران با همکاری برترین متخصصان کشور و استفاده از بهترین متریال، شما را در طراحی و ساخت سکوبندی استاندارد آزمایشگاه، همراهی می کند.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

2 دیدگاه دربارهٔ «سکوبندی آزمایشگاه تشخیص طبی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا