تفاوت سکوبندی آزمایشگاه شیمی و میکروبیولوژی

فهرست عناوین

سکوبندی آزمایشگاه ها

انواع آزمایشگاه ها با اهداف متفاوت و فعالیت های متنوع، هسته اولیه شکل گیری آزمایش های جدیدی است که در نهایت انسان را به زندگی راحت تر هدایت می کند. همچنین بر هیچ یک از دانشمندان، متخصصان و کاربرانی که در آزمایشگاه ها مشغول به فعالیت هستند، پوشیده نیست که آزمایشگاه ها نقش اساسی در کنترل کیفیت محصولات و خدمات واحد های صنعتی و همچنین آموزش نیرو های متخصص در مراکز تحقیقاتی و خدماتی ایفا می کنند.

سکوبندی آزمایشگاه

عموما در انواع آزمایشگاه ها طیف وسیعی از عوامل خطر زا مانند مواد شیمیایی، مواد خورنده و سمی و یا انواعی از میکرو ارگانیسم ها و سلول ها دیده می شوند و از طرفی بر روی تمام عوامل ذکر شده آزمایشات متعدد فیزیکی و شیمیایی انجام می شود که امکان ایجاد خطر زایی دو چندان می شود. لذا ضروری است که متخصصان وارد عمل شده و ضمن ایجاد فضایی با طراحی مناسب همراه با رعایت اصول فنی و ایمنی، آزمایشگاه های کار آمد احداث کنند. از اولین نکاتی که در طراحی و ساخت یک آزمایشگاه باید مورد توجه قرار گیرد سکوبندی آزمایشگاه و استفاده از متریال مناسب با اهداف آزمایشگاه است.  هر آزمایشگاه با توجه به نوع کاربری که دارد ،مانند میکروبیولوژی یا شیمی، باید از لحاظ فضا مناسب سازی شود.

اجزای اصلی طراحی و سکوبندی آزمایشگاه ها

به طور کلی هر آزمایشگاه برای راه اندازی مناسب باید دارای اجزای اساسی زیر باید که البته متریال مورد استفاده، نحوه چیدمان و بعضی از اجزا در آزمایشگاه ها با اهداف میکروبیولوژی یا شیمی متفاوت اند. در طراحی سکوبندی آزمایشگاه ها از قبیل میکروبیولوژی یا شیمی باید انواع وسایل و تکنولوژی های آزمایشگاهی در جای مناسب خود قرار گرفته باشد، در حالی که به میزان کافی کمد و میز تعبیه شده است، فضای کافی برای عبور سایر کاربران و امکان انجام دادن کار های تیمی فراهم باشد و از همه مهم تر امنیت کاربران و حفظ محیط زیست از آلودگی های احتمالی در حین کار مد نظر قرار گیرد.

سکوبندی آزمایشگاه

طراحی کلی آزمایشگاه شیمی و میکروبیولوژی

  • در هر دو آزمایشگاه باید درب ورودی کاملا در دسترس باشد و هیچ مانعی سر راه دیده نشود تا در مواقعی که حادثه ای در آزمایشگاه رخ می دهد، کاربران سریعا امکان خروج داشته باشند.
  • علامت هشدار خطر زیستی و علامت دسترسی محدود/ پرسنل مجاز باید در ورودی همه آزمایشگاه‌ های میکروبیولوژی نمایش داده شود.
  • کار با میکروارگانیسم ها می تواند هم برای کارکنان آزمایشگاه و هم برای محیط بیرون از جمله تولید خطر ایجاد کند. آزمایشگاه های میکروبیولوژی باید طوری طراحی شوند که از انتشار میکروارگانیسم ها در محیط جلوگیری کرده و از کارکنان آزمایشگاه محافظت کنند. در این نوع آزمایشگاه ها باید مناطق ریسک بالا و ریسک پایین تر جدا شوند. حتما رختکنی برای قرار دادن پوشش ها و کفش ها قبل از ورود کاربران به آزمایشگاه تعبیه شود. 
  • هر  دو آزمایشگاه باید دارای پوشش های مناسب برای سقف، دیوار ها و زمین باشند تا در اثر مواد شیمیایی در آزمایشگاه های شیمی آسیب ایجاد نشود، به راحتی قابل پاک سازی باشند و برای افراد خطرساز نباشند.

میز بندی و سکوبندی آزمایشگاهی

به طور کلی اصلی ترین قسمت هر آزمایشگاه سکوبندی ها، انواع کمد، کشو ها،  قفسه ها و کابینت ها است. در آزمایشگاه شیمیایی تعداد بسیار زیادی از مواد شیمیایی با خاصیت های متفاوت وجود دارد؛ به عنوان مثال برخی از بسته های مواد شیمیایی حتما باید دور از نور مستقیم یا به دور از هر گونه نور قرار بگیرند یا تعدادی از مواد شیمیایی باید در دماهای پایین و ثابت انبار شوند. پس نیاز است تعداد بیشتری کابینت، قفسه، کشو ثابت و متحرک و کمد قرار داده شود. همین طور جنس کمد ها باید به گونه ای باشد که اگر مواد شیمیایی امکان تبخیر یا تصعید داشته باشند اولا بخارات از کمد ها خارج نشود، دوما مقاومت کمد ها به قدری بالا باشد که در اثر ماندگاری مواد شیمیایی دچار خوردگی، زنگ زدگی و به طور کلی تخریب نشوند.

سکوبندی آزمایشگاه

در آزمایشگاه های میکروبی نیاز کمتری به انواع کمد ها و قفسه ها دیده می شود و بیشتر باید امکانات و شرایط مناسب برای تمیز نگه داشته شدن محیط و جلوگیری از پخش آلودگی ها فراهم شود.

بهتر است بین دو سکو در هر دو آزمایشگاه فاصله حداقل 1.5 متری وجود داشته باشد تا اگر دو نفر همزمان در دو سکوی رو به روی هم کار می کنند و یک نفر از بین آن ها بخواهد عبور کند، خللی ایجاد نشود.

سطح میزهای کار در آزمایشگاه های شیمی باید از جنسی باشد که به وسیله اسید ها و یا سایر مواد خورنده به راحتی آسیب نبینند و البته به راحتی قابل پاک سازی باشد. بهتر است سطح به صورت یک تکه باشد تا کمترین درزها وجود داشته باشد.

کوارتز به دلیل این که سطح صیقلی می تواند داشته باشد و امکان پاکسازی  آن راحت است، انتخاب مناسبی برای استفاده در سطح سکو های کار در آزمایشگاه های میکروبیولوژی است. 

سینک های ضد اسید و ضد خوردگی در نقاط بیشتری از آزمایشگاه های شیمی قرار می گیرند اما احتمالا یک سینک در آزمایشگاه میکروبیولوژی کافی است.

سیستم تهویه و هود ها

در آزمایشگاه شیمی با توجه به این که کاربران با مواد شیمی بعضا سمی، خطرناک و خورنده سر و کار دارند، سیستم تهویه مناسب از قبیل هواکش و هود های شیمی کاملا حیاتی است تا سلامتی پرسنل به خطر نیفتد.

در آزمایشگاه میکروبیولوژی آلودگی ها می توانند روی نمونه های مورد آزمایش اثر بگذارند و همچنین احتمال انتقال بیماری از نمونه ها به کاربران و محیط زیست وجود دارد. با توجه به هدف و نمونه های مورد آزمایش باید از اتاق های تمیز و هود های لامینار کلاس I، II و III استفاده کرد.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا