تست اکسیداز | تجهیزات و روش کار

فهرست عناوین

تست اکسیداز چیست؟

تست اکسیداز تکنیکی است که در آزمایشگاه های زیست شناسی و میکروبیولوژی برای شناسایی حضور سیتوکروم c اکسیداز در باکتری ها استفاده می شود. سیتوکروم c اکسیداز یک آنزیم مهم در زنجیره انتقال الکترون است و نشان دهنده متابولیسم هوازی یک ارگانیسم است. با انجام آزمایش اکسیداز، میکروبیولوژیست ها می توانند بین باکتری های اکسیداز مثبت و اکسیداز منفی تمایز قائل شوند و به طبقه بندی و شناسایی گونه های باکتریایی کمک کنند.

روش انجام تست اکسیداز و تجهیزات مورد استفاده

در این مقاله تجهیزات مورد نیاز برای انجام تست اکسیداز و روش انجام این آزمایش را به طور کمل شرح خواهیم داد. همه تجهیزات و دستگاه مورد نیاز را می توانید از فروشگاه رویان ایران، بزرگ ترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی، با قیمت مناسب و کیفیت بالا خریداری نمایید.

تست اکسیداز برای چه مواردی استفاده می شود؟

آزمایش اکسیداز در درجه اول برای تمایز بین گونه های باکتری بر اساس توانایی آن ها در تولید سیتوکروم اکسیداز استفاده می شود. این آزمایش در تشخیص باکتری های گرم منفی نیز  مفید است، زیرا گونه های مختلف سطوح مختلفی از فعالیت سیتوکروم C اکسیداز را نشان می دهند.

اهمیت تست اکسیداز

تست اکسیداز با کمک به شناسایی دقیق باکتریایی، نقش حیاتی در میکروبیولوژی ایفا می کند. با تعیین وجود یا عدم وجود سیتوکروم اکسیداز، میکروبیولوژیست‌ ها می‌ توانند باکتری ‌ها را به گروه ‌های خاصی طبقه ‌بندی کنند و این امر استراتژی ‌های درمانی هدفمند را ممکن می‌ سازد. آزمایش به تمایز گونه های باکتریایی، به ویژه در شناسایی باکتری های گرم منفی کمک می کند. بسیاری از باکتری های مهم پزشکی مانند سودوموناس، نایسریا و کمپیلوباکتر اکسیداز مثبت هستند و این آزمایش را برای شناسایی آن ها ضروری می کند.

ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای انجام تست اکسیداز

به طور کلی برای انجام تست اکسداز در آزمایشگاه به دستگاه های زیر نیاز دارید:

 • انکوباتور
 • اتوکلاو
 • پتری دیش
 • محیط کشت
 • چراغ بونزن
 • لوپ
 • هود لامینار

برای انجام آزمایش اکسیداز به حداقل تجهیزات، از جمله نوارهای کاغذی آغشته به معرف اکسیداز، لام، سوآپ های استریل و منبع گرما مانند چراغ بونزن برای استریل کردن و مقدار کمی کلنی جوان ( کمتر از 24 ساعت ) نیاز دارید. محیط کشت میکروبی را باید از قبل آماده کنید. در این آزمون همانطور که گفته شد معمولا از یک دهنده الکترون به نام تترامتیل پارافنیلین دی آمین در هیدروکلراید استفاده می شود تا سیتوکروم c را احیا کند.

کلنی باکتری

مراحل انجام تست اکسیداز

برای انجام تست اکسیداز موفق باید به صورت کلی مراحلی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد را دنبال کنید.

 1. ابتدا کشت خالص باکتری برای نتایج دقیق مورد نیاز است.
 2. تکه ای کاغذ صافی بر روی لام آزمایشگاهی قرار دهید و روی ماغذ صافی چند قطره از معرف TMPD بریزید.
 3. سپس با یک سوآب استریل مقداری از کلنی باکتری را برداشته و روی کاغذ صافی یا نوار آزمایش آغشته به معرف TMPD قرار دهید.
 4.  اگر باکتری حاوی سیتوکروم c اکسیداز باشد، آنزیم با TMPD واکنش داده و باعث تغییر رنگ کاغذ صافی از بی رنگ به بنفش یا آبی در عرض چند ثانیه می شود. این تغییر رنگ نشان دهنده وجود باکتری ها اکسیداز مثبت است.

تفسیر نتایج آزمایش اکسیداز

باید توجه داشت که در این تست تفسیر سریع نتایج آزمایش بسیار ضروری است، زیرا قرار گرفتن طولانی مدت نمونه در معرض هوا می تواند به نتایج مثبت کاذب به دلیل اکسیداسیون معرف منجر شود.

تفسیر نتایج آزمایش اکسیداز بسیار ساده است. کافی است که بدانید تغییر رنگ بنفش یا آبی در عرض 10-30 ثانیه نشان دهنده یک نتیجه مثبت است، به این معنی که باکتری ها اکسیداز مثبت هستند. از سوی دیگر، تغییر نکردن رنگ یا تغییر رنگ با تاخیر نشان دهنده نتیجه منفی است که نشان می دهد باکتری ها اکسیداز منفی هستند. به عنوان مثال در باکتری اشرشیا کولی پس از گذشت 10 ثانیه هیچ تغییری ایجاد نمی شود که یعنی این نوع از باکتری اکسیداز منفی است. اما در باکتری سودوموناس پس از گذشت چند ثانیه تغییر رنگ محسوسی ایجاد شده و با مشاهده رنگ بنفش به وجود باکتری اکسیداز مثبت پی می برید.

خرید تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای انجام تست اکسیداز از رویان ایران

تست اکسیداز آزمایشی در علم میکروبیولوژی برای تمایز بین باکتری های اکسیداز مثبت و اکسیداز منفی است. با تشخیص وجود سیتوکروم c اکسیداز، می توان به طبقه بندی و شناسایی گونه های باکتریایی، به ویژه باکتری های گرم منفی پرداخت. شما می توانید تجهیزات مورد نیاز برای کشت باکتری و تست اکسیداز را با بهترین قیمت و کمترین هزینه از رویان ایران مرجع فروش تجهیزات آزمایشگاهی کشور خریداری کنید. همچنین می توانید هر روز هفته برای مشاوره رایگان و استعلام قیمت با کارشناسان رویان ایران تماس حاصل نمایید.

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا