انکوباتور Co2

فهرست عناوین

انکوباتور Co2 چیست؟

دستگاه انکوباتور CO2 به طور گسترده در تحقیقات علمی برای رشد و حفاظت از سلول مورد استفاده قرار می گیرد. زمینه های معمول کاربرد  انکوباتور CO2 شامل مهندسی بافت ، لقاح آزمایشگاهی ، علوم اعصاب ، تحقیقات سرطان و سایر تحقیقات  درباره سلول پستانداران است.

دستگاه اینکوباتور CO2  برای حفظ درجه حرارت ثابت و رطوبت بالا برای رشد سلول های کشت بافت تحت جو CO2 طراحی شده است. تنظیمات معمول دما از 4 درجه سانتی گراد تا 50 درجه سانتی گراد است و غلظت CO2 از 3/0 تا 9/19 درصد قابل تغییر است .

فضای داخلی از جنس استنلس استیل غیر خورنده استاندارد است ، اما برخی از مدل های جدید دارای سطوح ضد میکروبی مسی برای جلوگیری از آلودگی هستند. ضد عفونی خودکار  با استفاده از گرما یا نور ماورا بنفش یکی دیگر از ویژگی های جذاب و جدید موجود در دستگاه اینکوباتور CO2 است.

اینکوباتور co2

دما در دستگاه اینکوباتور CO2 به طور معمول یا توسط  گردش آب از طریق دیواره های کابینت (دستگاه انکوباتور CO2 با روکش آب) کنترل می شود ، یا توسط سیم پیچ های الکتریکی که گرمای تابشی می دهند تنظیم می شود. برخی از واحدها نیز شامل یخچال برای خنک سازی هستند. رطوبت نسبی بین 95 تا 98 درصد توسط سیستم بخور یا مخزن آب حفظ می شود.

ویژگی های دستگاه اینکوباتور CO2 مانند کنترل های قابل برنامه ریزی برای حفاظت از دزدگیرهای دما ، آلارم های میزان CO2 و هشدارهای باز شدن درب ، راحتی و امنیت کاربر را افزایش می دهد.

ویژگی های کلی دستگاه انکوباتور CO2:

دستگاه اینکوباتور CO2 دارای فضای داخلی کاملاً بسته است تا اطمینان حاصل شود که جو موجود در واحد تحت تأثیر عوامل خارجی قرار نمی گیرد. برای این که تکنسین های آزمایشگاهی بتوانند نمونه ها را در مرحله رشد مشاهده کنند ، اکثر دستگاه های انکوباتور دی اکسید کربن دارای یک درب شیشه ای و همچنین درب معمولی هستند ، که محافظت بیشتری در برابر آلودگی ایجاد می کند.

فضای داخلی از مواد مقاوم در برابر زنگ زدگی مانند فولاد ضد زنگ ساخته شده است و باید حداقل لبه ها و شیارهای تیز را داشته باشد تا از تجمع آلودگی در هر قسمت جلوگیری کند، به ویژه در زمینه حساس کشت سلول ، وجود حتی یک میکروب می تواند نتایج هفته ها کار را خراب کند.

 هوای وارد شده از طریق یک فیلتر استریل می شود و جریان می یابد و باید به طور مساوی در کل فضای داخلی توزیع شود ، زیرا نمونه ها معمولاً در قفسه ها در ارتفاعات مختلف قرار می گیرند.

اینکوباتور co2

سه نمونه از نحوه استفاده از دستگاه اینکوباتور CO2 در تولید محصولات مهندسی بافت:

  1. به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد ژن درمانی مبتنی بر لیپید بر روی یک مدل پوست انسان ، از دستگاه اینکوباتور CO2 برای جداسازی کراتوسیت های اپیدرمی ، در آزمایش های قرمز خنثی و تهیه کراتینوسیت های اپیدرمی برای ترانسفکشن استفاده می شود.
  2. سلول های مختص به فرایند سلول درمانی در مراکز مجاز تولید می شوند یعنی آن ها توسط دستگاه اینکوباتور CO2 در اتاق های تمیز کلاس C پردازش می شوند.
  3. مرکز پزشکی احیا کننده سوئیس (SCRM) در دانشگاه زوریخ از دستگاه های اینکوباتور CO2 برای تحقیق در مورد روش های درمانی مبتنی بر مهندسی بافت ، یعنی کشت خوشه های سلولی و بافتی استفاده می کنند. این امر باعث می شود که بافت زنده مانند دریچه های قلب و رگ های خونی در آزمایشگاه توسط سلول های بنیادی رشد کند. این فرآیند می تواند چندین هفته طول بکشد ، در طی آن رشد و ایمنی نمونه همیشه در اولویت قرار دارد. برای تضمین هر دو جنبه ، دما و رطوبت و محتوای CO2 باید دقیقاً تا حد امکان با نیازهای سلولی مطابقت داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر می توانید درباره اینکوباتور یخچال دار و انکوباتور شیکر دار مطالعه کنید.

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا