انکوباتور نوزادان

فهرست عناوین

انکوباتور نوزاد

دستگاه انکوباتور نوزادان یک محفظه محکم جعبه مانند است که می توان در آن نوزاد را در دما و رطوبت مناسب، و همچنین با تهویه مناسب برای تسهیل تنفس، در جو حاوی مخلوط شناخته شده و کنترل شده اکسیژن و هلیوم نگه داشت. چگالی سنج برای تعیین ترکیب مخلوط گازی درون محفظه و اطمینان از ثابت ماندن این ترکیب در حین استفاده، به کار برده می شود. در صورت لزوم می توان از مخلوط دی اکسید کربن و اکسیژن به عنوان محرک تنفسی استفاده کرد. در ابتدا دستگاه انکوباتور برای جلوگیری از خفگی نوزادان تازه متولد شده مادران دیابتی طراحی شده بود. پس از آن، مشخص شد که با هورمون درمانی قبل از تولد می توان از نارسایی تنفسی چنین نوزادانی جلوگیری کرد.

انکوباتور نوزادان

چرا یک نوزاد باید در دستگاه انکوباتور قرار گیرد؟

دستگاه انکوباتور نوزاد یکی از موارد برجسته NICU است. برای اطمینان از داشتن بهترین محیط ممکن و نظارت مستمر بر روی نوزادانی که به مراقبت بیشتری  نیاز دارند، از این دستگاه استفاده می شود.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است کودک برای زنده ماندن نیاز به دستگاه انکوباتور داشته باشد. از جمله این دلایل می توان موارد زیر را نام برد:

تولد زودرس

نوزادانی که قبل از موعد به دنیا می آیند ممکن است به زمان بیشتری برای رشد ریه ها و سایر اندام های حیاتی خود نیاز داشته باشند. (ممکن است چشم و لاله گوش آن ها به قدری حساس باشد که نور و صدا طبیعی باعث آسیب دائمی به این اندام ها شود). همچنین، نوزادانی که خیلی زود به دنیا می آیند وقت کافی برای ایجاد چربی در زیر پوست نخواهند داشت و برای این منظور به کمک نیاز دارند.

مشکلات تنفسی

گاهی اوقات نوزادان در ریه های خود مایعات یا مکونیوم دارند. این می تواند منجر به عفونت و عدم توانایی در تنفس شود. نوزادان تازه متولد شده نیز ممکن است دارای ریه هایی باشند  که به صورت کامل رشد نکرده اند که در این صورت نوزادان نیاز بهمراقبت ویژه و اکسیژن اضافی دارند.

اثرات دیابت بارداری

اگر مادر به دیابت حاملگی مبتلا باشد، پزشکان برای مدت کوتاهی کودک را در انکوباتور قرار می دهند.

زردی

بعضی از دستگاه های انکوباتور دارای چراغ های مخصوص برای کمک به کاهش زردی، زردی پوست و چشم کودک هستند. زردی نوزاد تازه متولد شده رایج است و می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که نوزادان سطح بالایی از بیلی روبین داشته باشند، این ماده زرد است که در هنگام تجزیه طبیعی گلبول های قرمز تولید می شود.

یک زایمان طولانی یا آسیب زا

اگر نوزاد تازه متولد شده ضربه ای را تجربه کرده باشد، ممکن است به نظارت مداوم و مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد. دستگاه انکوباتور نوزاد می تواند محیطی امن را به منظور مراقبت پزشکی برای کودک فراهم.

وزن کم هنگام تولد

اگر نوزاد  بسیار کوچک باشد و وزن مناسبی نداشته باشد به دستگاه انکوباتور نوزاد نیاز دارد. بعلاوه، نوزادان بسیار کوچک ممکن است با بسیاری از عملکردهای حیاتی که دستگاه انکوباتور روی نوزادان نارس انجام می دهد (یعنی تنفس و …) دست و پنجه نرم کنند و از اکسیژن اضافی و محیط کنترل شده انکوباتور بهره مند شوند.

بهبودی از عمل جراحی

اگر پس از تولد کودک برای عارضه ای نیاز به جراحی داشته باشد، پس از آن باید تحت کنترل و در یک محیط کنترل شده و ایمن قرار بگیرید. دستگاه انکوباتور نوزاد برای این کار مناسب است.

انکوباتور نوزادان

دستگاه انکوباتور چه کاری انجام می دهد؟

فکر کردن راجب این که یک دستگاه انکوباتور فقط تختخوابی برای یک نوزاد بیمار است آسان است، اما انکوباتور نوزاد چیزی بیش از یک مکان برای خواب است. دستگاه انکوباتور محیطی را فراهم می کند که می تواند برای تهیه دمای ایده آل و همچنین مقدار مناسب اکسیژن، رطوبت و نور تنظیم شود. بدون این محیط کنترل شده خاص، بسیاری از نوزادان نمی توانند زنده بمانند، به خصوص آن هایی که چند ماه زودتر متولد شده اند.

علاوه بر کنترل آب و هوا، دستگاه انکوباتور از نوزاد در برابر آلرژن ها، میکروب ها، صداهای بیش از حد و سطح نور که ممکن است آسیب برساند محافظت می کند. توانایی دستگاه انکوباتور در کنترل رطوبت به شما این امکان را می دهد تا از پوست نوزاد در برابر از دست دادن بیش از حد آب و شکننده شدن یا ترک خوردن محافظت کند.

دستگاه انکوباتور می تواند شامل تجهیزاتی باشد تا موارد مختلفی از جمله درجه حرارت و ضربان قلب نوزاد را بررسی کند . این نظارت به پرستاران و پزشکان اجازه می دهد تا به طور مداوم وضعیت سلامت نوزاد را بررسی کنند. این بدان معنی است که نه تنها دستگاه انکوباتور از نوزاد محافظت می کند، بلکه محیطی ایده آل برای نظارت و معالجه نوزاد را برای متخصصان پزشکی فراهم می کند.

آیا دستگاه انکوباتور انواع مختلفی دارد؟

ممکن است با انواع مختلفی از دستگاه انکوباتور روبرو شوید. سه نوع رایج انکوباتور نوزاد عبارتند از: انکوباتور باز (Open incubator)، انکوباتور بسته (Closed incubator) و انکوباتور مخصوص حمل و نقل (Transport or portable incubator). همچنین انواع دیگری از انکوباتورها شامل: انکوباتور آزمایشگاهی ساده ، انکوباتور CO2 ، انکوباتور یخچال دار ، انکوباتور ماهی هر کدام با مزایا و محدودیت های مختلف طراحی شده اند.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا