انواع میکسر های آزمایشگاهی و کاربرد آن ها

فهرست عناوین

میکسر های آزمایشگاهی

میکسرها و شیکرهای آزمایشگاهی ابزاری هستند که به تشکیل مخلوط همگن از بیش از یک ماده کمک می کنند. میکسر های آزمایشگاهی و شیکر ها در بسیاری از صنایع مانند مواد غذایی و آشامیدنی، لوازم آرایشی، دارویی و الکترونیکی و همچنین آزمایشگاه هایی که با علوم زیستی، تصفیه فاضلاب و بیوتکنولوژی سروکار دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

میکسر های آزمایشگاهی معمولاً در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا مخلوط کردن یکی از فرایندهای اساسی در آزمایشگاه است. مخلوط کردن فرآیندی برای تبدیل محلول ناهمگن به محلولی همگن است.

میکسر آزمایشگاهی

 

خرید میکسر آزمایشگاهی

برای مشاوره و خرید انواع میکسر آزمایشگاهی از ۵ تا ۲۰ لیتر با ما در تماس باشید

عملکرد میکسر های آزمایشگاهی

 

 

میکسر آزمایشگاهی ماده هایی را که روی آن قرار می گیرند تکان می دهد. صفحات به صورت رفت و برگشت یا دایره ای مرتعش می شوند تا اجزا را مخلوط کنند. بعضی از شیکرهای آزمایشگاهی دارای صفحاتی هستند که به سمت بالا و پایین و یا در کنار هم قرار می گیرند. از طرف دیگر، میکسرهای آزمایشگاهی ابزاری مانند پارو یا تیغه دارند که برای مخلوط شدن در نمونه وارد می شود و به صورت مکانیکی آن را تحریک می کند. میکسرهای آزمایشگاهی قادر به کار با محلول هایی با ویسکوزیته حداکثر 150000 cps هستند که به گشتاور، اسب بخار و سرعت میکسر بستگی دارد.

 

 

انواع میکسر های آزمایشگاهی

 

 

چندین نوع مختلف تجهیزات اختلاط آزمایشگاهی وجود دارد. این نوع شامل میکسر آزمایشگاهی، شیکر، روتاتور و راکر است. هر یک از انواع تجهیزات اختلاط برای کاربردهای مختلف آزمایشگاهی و تحقیقاتی مانند ترکیب نمونه ها، مطالعات رسوب گذاری یا رنگ آمیزی استفاده می شوند.

 

 

شیکر آزمایشگاهی

 

 

از شیکرها غالباً برای مطالعات رسوب گذاری و برخی فعالیت های مربوط به سلول و بافت استفاده می شود. شیکرها برای کار در حرکت عقب و جلو در یک صفحه افقی طراحی شده اند، که اغلب به عنوان یک عمل لرزاننده توصیف می شود. یک لرزش قدرتمند است که توانایی مخلوط کردن با سرعت 300 دور در دقیقه را دارد. شیکر در کاربردهای مختلفی از جمله سوسپانسیون باکتریایی، کشت بافت / سلول، مطالعات حلالیت، رنگ آمیزی، شست و شوی ژل و مخلوط کردن مواد به صورت همگن مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

شیکر آزمایشگاهی

 

 

عملکرد شیکرها متفاوت از میکسرهای آزمایشگاهی است از این جهت که شیکرها برای حرکت به جلو و عقب در یک صفحه افقی طراحی شده اند. این بدان معنی است که آن ها مایع را از یک طرف ظرف به طرف دیگر فشار می دهند. دو نوع اصلی شیکر، شیکرهای مداری و انکوباتی هستند.

 

 

شیکرهای مداری برای کار در کشت سلول و بافت ایده آل هستند و آن ها با حرکت دورانی در امتداد صفحه افقی حرکت می کنند. این حرکت دایره ای امکان هوادهی عالی نمونه ها و توزیع یکنواخت سلول ها و مواد مغذی را فراهم می کند.

 

 

استیرر یا هات پلیت مگنت

 

 

میکسرهای آزمایشگاهی معمولاً به منظور مخلوط کردن نمونه های آزمایشگاهی استفاده می شوند. همزن یا میکسر مغناطیسی یا هات پلیت مگنت شامل یک میدان مغناطیسی چرخشی است که سبب می شود مایع به سرعت به چرخش در آید و مخلوط شود. کنترل های پیشرفته این دستگاه امکان تنظیم سریع و دقیق سرعت و دما را فراهم می کند. میکسر برای حجم کم مایعات (تا 800 میلی لیتر) مناسب نیست.

 

 

متداول ترین نوع میکسر همزن های مغناطیسی است. این همزن ها دارای یک آهنربا قوی هستند که به میله مغناطیسی امکان هم زدن مایع را می دهند. همزن ها همچنین می توانند مایعات را با سرعت های مختلف و متنوعی مخلوط کنند. این سرعت ها از اختلاط ملایم تا شدید متغیر هستند.

 

 

راکر آزمایشگاهی

 

 

راکرهای آزمایشگاهی در مقایسه با انواع دیگر تجهیزات اختلاط با سرعت کمتری کار می کنند. راکر ها  برای رنگ آمیزی، لکه زدایی و مخلوط ملایم ایده آل هستند. راکر آزمایشگاهی در دو نوع مختلف وجود دارد، راکرهای سه بعدی و راکرهای دو بعدی.

 

 

راکرهای سه بعدی با زاویه شیب طراحی شده اند. این زاویه به ایجاد یک حرکت دایره ای به بالا و پایین کمک می کند. طراحی و حرکت این راکر آن را برای لکه گیری و اختلاط ملایم مناسب می کند. راکرهای سه بعدی معمولاً برای کاربردهای بسیار حساس بیوشیمیایی و تخمیر استفاده می شوند. این به دلیل توانایی راکر در جلوگیری از تشکیل کف است که می تواند در هنگام اختلاط نمونه ها رخ دهد.

 

 

شیکر ورتکس

 

 

شیکر ورتکس از یک موتور الکترونیکی که به سرعت و با حرکت دورانی قسمت فوقانی سیلیکون را نوسان می دهد، تشکیل شده است. با فشار دادن ویال آزمایش به لاستیک، ارتعاش به مایع داخل ویال منتقل می شود. از این نوع تجهیزات اختلاط آزمایشگاهی معمولاً در آزمایشگاه های علوم زیستی استفاده می شود. ورتکس برخلاف همزن های مغناطیسی از میله مغناطیسی برای مخلوط کردن مایعات استفاده نمی کند. این میکسرها در واقع با کار در یک حرکت دایره ای و یک مدار نسبتاً کوچک، نمونه ها را مخلوط می کنند.

 

 

ورتکس میکسر

 

 

روتاتور یا رولر میکسر

 

 

نوعی تجهیزات اختلاط آزمایشگاهی مناسب برای آزمایشگاه های بالینی و تحلیلی است. کاربرد اصلی آن جلوگیری از انعقاد خون است، اما می تواند توسط طیف وسیعی از برنامه های دیگر مانند رسوبات ایمنی یا تشخیص لاتکس استفاده شود. روتاتور سرعت متغیری را برای مخلوط کردن دقیق نمونه ها از 10 دور در دقیقه تا 40 دور در دقیقه ارائه می دهد و آن را به یک مدل اختلاط مطلوب برای میکروب شناسی، کشت سلولی و کارهای مرتبط با علوم زیستی تبدیل می کند.

 

 

رولر میکسر

 

 

اگر نیاز شما حل کردن مواد غیر قابل حل شدن در یکدیگر است، برای مطالعه بیشتر در مورد هموژنایزر های آزمایشگاهی روی لینک کلیک کنید.

 

 

منبع : رویان ایران | بزرگترین مرجع تخصصی تجهیزات آزمایشگاهی کشور

امتیاز دهی به محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات

فهرست عناوین

پیمایش به بالا